Pas tankeve, zyrtarët e Pentagonit duan të furnizojnë Ukrainën me avionë luftarakë F-16

30 Janar 2023, 21:30Bota TEMA

Pas tankeve, zyrtarët e Pentagonit duan të furnizojnë

Zyrtarët e Pentagonit duan të dërgojnë avionë luftarakë F-16 në Ukrainë pasi ushtria e Volodymyr Zelensky-t siguroi tanke nga Gjermania dhe SHBA-ja.

Pasi mori dritën jeshile për tanket, lideri ukrainas ka kërkuar avionë luftarakë të gjeneratës së katërt të cilët mund të arrijnë shpejtësi më shumë se 1931.2 km/h përpos ndihmës prej afro 30 miliardë dollarësh që nga nisja e pushtimit të Rusisë më 24 shkurt.

Ky është një diskutim i vazhdueshëm në SHBA, pasi administrata Biden deri më tani i ka kundërshtuar kërkesat e Kievit për avionë luftarakë.

Zëvendëskëshilltari amerikan për sigurinë kombëtare Jonathan J. Finer pohoi se megjithëse nuk ka ende një vendim të caktuar, mundësia është në tavolinë.

“Ne nuk kemi përjashtuar ndonjë sistem specifik”, tha Finer, sipas The Telegraph. 

“Çdo dhurim i tillë i F-16-ve do të zemëronte më tej Vladimir Putinin dhe ka të ngjarë të ndezë më tej marrëdhëniet mes Rusisë dhe Perëndimit”, shtoi ai.

Zelensky po përgatitet që SHBA-ja të dorëzohet përpara një prej kërkesave të tij të radhës pasi pilotë me përvojë që mund t’i drejtojnë avionët luftarakë janë identifikuar në vend.

 

5 Komente

 1. ?
  ????????????????????????

  sa me shpejt ....motren putin hale

  1. P
   Pilaf Scholz

   Nje sebep me shume per te pershkallezuar luften dhe per te rrafshuar totalisht Ukrainen dhe me gjere.

   1. a
    anti25642654censurë

    ky po që është një lajm!!shpresojmë sa më shpejt!jo për gjë por duhet me lexu dhe njëherë për "vijën e kuqe" të kaluar nga NATO!! megjithëse F-16 nuk kanë shans përpara mig 4!për të mos folur për SU 894 ose MIG 2132.5!këta janë avionë të niveleve të jashtëzakonëshme!!kërdinë kanë për të bërë mbi avionët amerikanë!! bile të dhënat e deritanisme janë 120 me 0!!120 mig të rrëzuar,kundrejt 0 F-16,ose F-18!!rusët(nuk kanë qënë me pilotë rus,por eksportuar në vënde të tjera me të cilat amerika ka bërë luftë,vetëm ata që ka rrëzuar turqia kanë qënë me pilotë rus) kanë treguar "pacifizmin" proverbial rus,kurse amerikanët "agresivitetin" po ashtu proverbial!me tanket "armata" dhe me MIG 2132.5,i lëmë mënjanë SU 894,rusët kanë për të shkatërruar gjithë tanket dhe avionët e natos!!orgazëm për bythët e loku,ben,e turrli bqirësh pro rus!!

    1. I
     Igor

     Sikur Amerikave i intereson Ukraina ose Evropa jo aspak atyre ju intereson vetem shitja e armeve te vjetra dhe zhdukja e Ukraines dhe me shekuj te jetoj ne borxhe ,te gjith keta bashke me Ruset percjellin ideollogjine Fashiste dhe luftojne se si ti shtypin popujt e vegjel dhe te varfer ,njerezimi nuk ju intereson pse vet nuk jane njerez dhe kane nivelin ma te ulet se kafshet.

     1. a
      anti25642654censurë

      igi ti shquhesh për zgjaursi,aman të keqen mo na ndriço se na verbove!!aman o shpirt se do kuptojmë shumë gjëra dhe nuk e dimë se çfarë mund të bëjmë!! aman o të keqen,mos na u bëj dhe ti si kaCo,që deri dje e sahu gejtsin,dhe vetëm tashti e kuptoi se ai punonte për kaCon!

     Lini një Përgjigje