Zelensky bën thirrje për më shumë armë

30 Janar 2023, 14:30Bota TEMA

Zelensky bën thirrje për më shumë armë

Sulmet me raketa ruse vranë tre persona në qytetin jugor të Ukrainës, Kherson, ndërsa luftimet vijojnë të mbeten të ashpra në rajonin lindor të Donetsk, ku Rusia bombardoi sërish qytetin kyç të Vuhledar.


Presidenti Volodymyr Zelenskiy tha se Ukraina po përballet me një situatë të vështirë në Donetsk dhe ka nevojë për furnizime më të shpejta me armë dhe lloje të reja armatimi, vetëm disa ditë pasi aleatët ranë dakord t’i siguronin Kievit tanke të rënda beteje.

“Situata është shumë e vështirë. Bakhmut, Vuhledar dhe rajone të tjerë në rajonin e Donetskut  ka sulme të vazhdueshme ruse. Rusia dëshiron që lufta të zvarritet dhe të shkatërrojë forcat tona. Kështu që ne duhet ta bëjmë kohën armën tonë. Ne duhet të përshpejtojmë furnizimet dhe të marrim armë të reja për Ukrainën“, tha Volodymyr Zelenskiy, President i Ukrainës.

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës tha në një deklaratë se mbrojtësit ukrainas kishin zmbrapsur një sulm rus në Bakhmut, fokusi i ofensivës së Moskës në rajonin lindor të Donetskut dhe në disa qytete të tjera në rajonet Donetsk dhe Luhansk. Prodhuesi gjerman i armëve Rheinmetall ka deklaruar se do të rrisë prodhimin e municioneve të tankeve dhe artilerisë për t’i dërguar ato në Ukrainë dhe mund të fillojë prodhimin e raketave të shumta HIMARS në Gjermani. Sistemet HIMARS janë prodhuar aktualisht në Shtetet e Bashkuara dhe janë përdorur me efekt shkatërrues nga ushtria ukrainase.

Ministria e Jashtme e Rusisë ka publikuar një transkript të gjatë me ministrin e Jashtëm, Sergei Lavrov , në të cilin ai thotë se Rusia parashikon që Polonia dhe shtetet baltike mund të ndërpresin plotësisht lidhjet diplomatike. Javët e fundit, një sërë lëvizjesh kokë më kokë kanë bërë që Rusia dhe fqinjët e saj baltik të ulin marrëdhëniet e tyre diplomatike. 

“Polonia dhe vendet baltike janë shtete ku ka kohë që po zhvillohet një fushatë e furishme rusofobike. Kohët e fundit, marrëdhëniet dypalëshe me këto vende janë degraduar në mënyrë katastrofike, ndërveprimi me to në të gjitha fushat është ngrirë dhe praktikisht është ulur në zero”, është shprehur Lavrov.

Ndërkaq përveç kërkesës për më shumë armë Ukraina dëshiron të anëtarësohet në BE brenda dy viteve. Kryeministri ukrainas, Denys Shmyhal  për Politico është shpehur  se dëshiron që vendi të anëtarësohet në një afat kohor i cili është shumë i shkurtër që BE-ja ka të ngjarë ta konsiderojë tepër ambicioze. 

5 Komente

 1. T
  T

  Miliarda dollar te taksa pagusve amerikan e europian po shkojn.per.kete sorroist deshtak. Kjo esht vjedhja me e madhe ne historine e njerezimin. Ti paguan taksa.me te larta qe disa njerez ti cojn.keto.para diku.tjeter apo Ku ti doje bytha? Keta s duan armepushim e as paqe,perkundrazi.duan konflikt. Gjithe ekonomia e botes po shkon drejt recesionit ,gjoja per t mbrojt demokracine e ktyre zelinskeve e.shoke.qe.kane biliona ne bankat angleze. Shif SA.para Ka bere djali.drogaxhi I te pjerdhurit Biden,e merrni.me.mend SA Kan Ber zielinski e te.tjere

  1. S
   Shkodrani

   Nuk e kuptoj se per llogari te kujt ben propagande ti! Sa per taksat, un si qytetar Shqiptar, Italian dhe American, taksat e mia ja bej "Hallall".

  2. z
   zhelenska

   ti çojm antiçensuren qe tjua mbaj trupave te źhelenskit lart me sumen e vet.

   1. a
    anti censura

    Po ganiun shokun e ceno sumes e harove po k. e ca te tjere i harove qe qien ne bythe per zelon mavria!!??

    1. X
     XXXL

     Ore anti censura mbylle gojen se t'a qi mamin te bej me vella te vogel jo per 9 por per 7 muaj.

     Lini një Përgjigje