Shteti evropian që mund të pushojë luftën mes Rusisë dhe Ukrainë

30 Janar 2023, 19:39Bota TEMA

Shteti evropian që mund të pushojë luftën mes Rusisë

Presidenti i Çekisë, Milos Zeman deklaroi se një vend me “pozicion neutral” si Serbia mund të luajë një rol shumë domethënës si ndërmjetësues mes Rusisë dhe Ukrainës për t’i dhënë fund luftës që tashmë po përfundon vitin e saj të parë.

Gjatë një konference për shtyp në Beograd me homologun vendas, Vuçiç, lideri çek u shpreh se Serbia nuk do t’i bashkohet sanksioneve të tjera të BE kundër Rusisë dhe kjo i jep asaj mundësinë të marrë rolin e ndërmjetësit.

Të shtunën ish-shefi i ushtrisë dhe zyrtari i lartë i NATO-s, Petr Pavel fitoi zgjedhjet presidenciale në Republikën Çeke me një zotim për ta mbajtur vendin të ankoruar fort drejt Perëndimit.

Zeman ka qenë një figurë përçarëse gjatë dy mandateve të tij në detyrë gjatë dekadës së fundit, i cili shtyu për lidhje më të ngushta me Pekinin dhe gjithashtu me Moskën derisa Rusia pushtoi Ukrainën.

2 Komente

 1. I
  Igor

  A eshte ne mend ky njeri kur thot qe Serbia si nji vend neutral kur Serbia qendron100% mbas Rusise por megjithse nuk guxon ti njohi Donbasin dhe Luhanskun pse ateheri duhet ta njohi Kosoven ,per perdor dy karige .

  1. a
   anti25642654censurë

   eh kur mendon se njerëz të tillë janë presidentë!? të vësh duart në kokë!!të heq dëshirën ti shkërdhesh nënën lokut,ben e gjithë bijve të kurvave që mbështesin putanën!!

   Lini një Përgjigje