Dita 44 e luftës: Pengjet kthehen në çështjen kryesore. Çfarë do të përbënte fitore për Izraelin?

19 Nëntor 2023, 18:00Bota TEMA

Dita 44 e luftës: Pengjet kthehen në çështjen kryesore.

Nga David Horovitz, Times of Israel

Konferenca për shtyp e së shtunës mbrëma nga tre ministrat e kabinetit të luftës nënvizoi shkallën në të cilën fati i pengjeve ka arritur të dominojë taktikat, dhe ndoshta edhe strategjinë, në luftën e Izraelit kundër Hamasit.

Më herët në mbrëmje, Gadi Eisenkot, një ish-shefi i shtabit të IDF-së, i cili është vëzhgues në kabinetin e luftës, u tha përfaqësuesve të familjeve se “kthimi i pengjeve është përparësia supreme [e luftës], përpara shkatërrimit të Hamasit.”

Asnjë nga treshja e lidershipit nuk shkoi aq larg, por, në përgjigje të një pyetjeje, kreu i partisë së Eisenkot, Benny Gantz, iu afrua. Izraeli do të vijojë me dekada këtë luftë nëse nevojiten për ta shkatërruar terroristët ", tha Gantz duke iu referuar Hamasit. E më pas shtoi, “Ne nuk mund të presim dekada për t'i sjellë njerëzit në shtëpi."

Raportet për një marrëveshje të mundshme për lirimin e disa prej 240 pengjeve kanë qarkulluar për javë të tëra dhe qëndrimi zyrtar i Izraelit po ndryshon qartësisht.

Imperativi për t'i sjellë në shtëpi nuk ishte as një qëllim fillestar i deklaruar i luftës. Tani, për të gjykuar nga komentet e treshes drejtuese, marrëveshjet e pjesshme janë konsideruar seriozisht. “Ne po bëjmë çmos për të rikthyer sa më shumë, duke e ndarënë faza, dhe ne jemi të bashkuar për këtë”, tha kryeministri Benjamin Netanyahu në një përgjigje të një pyetjeje.

Ndërsa Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Tzachi Hanegbi tha të premten se do të duhej një lirim "masiv" i pengjeve për t'i dhënë Hamasit armëpushimin e kufizuar që kërkon për t'u rigrupuar, nuk është aspak e qartë se çfarë do të thotë "masive".

Për të gjykuar nga presioni jashtëzakonisht, në të cilin Netanyahu bëri shumë më tepër pyetje se zakonisht, qëndrimi izraelit është se të gjitha nënat dhe fëmijët duhet të lirohen. Megjithatë, kryeministri ishte i vendosur në mohimin e raporteve se ai hodhi poshtë një ofertë të Hamasit të martën që do të lironte të gjithë 40 fëmijët, por jo të gjitha nënat.

Një histori e jashtëzakonshme e botuar në Haaretz (Hebraisht) gjatë fundjavës citoi disa nga ushtarët e mbikëqyrjes kufitare të Gazës të IDF-së, të cilët paralajmëruan për javë e muaj aktivitet të pazakontë të Hamasit në kufi përpara 7 tetorit, duke pohuar se seksizmi ishte një faktor në paralajmërimet e tyre.

Të mbijetuarit e atyre njësive kanë theksuar më parë injorimin nga ana e oficerëve të lartë të paralajmërimeve të tyre. Por, përkundër gjithë asaj që IDF-ja ka hapur gjithnjë e më shumë role kyçe, përfshirë në luftime, për gratë gjatë viteve, nënçmimi i vajzave në ushtri ishte pa dyshim një faktor i madh kontribues në katastrofën e 7 tetorit.

Fakti që shumë nga ushtarët e mbikëqyrjes ishin në mesin e 1200 të vrarëve në Izraelin jugor atë ditë, në postet e tyre, vetëm sa shton tmerrin, dhimbjen e zemrës dhe sagën e padurueshme të dështimit.

Udhëheqja politike dhe ushtria këmbëngulin ditë pas dite se ofensiva tokësore po përparon ashtu siç pritej, nëse jo më mirë, ndërkohë që pranojnë humbjet në rritje në IDF.

Në një intervistë televizive amerikane javën e kaluar, Netanyahu pranoi gjithashtu vdekjet në rritje mes civilëve të Gazës; Hamasi, siç ka thënë vazhdimisht, po kryen krimin e dyfishtë të luftës të masakrimin e civilëve izraelitë dhe vënien në rrezik të joluftëtarëve të Gazës, ndërsa kërkon të shmangë pasojat. (Shikoni mashtrimin e fundit të BBC-së "Eretz Nehederet" për pjesën më efektive të diplomacisë publike izraelite në këtë drejtim.)

Në Gazën veriore, bastionet e Hamasit janë vënë në shënjestër - në zemër të qytetit të Gazës, duke përfshirë spitalin Shifa, dhe në bastione të tjera të Hamasit si Zeitoun dhe Jabaliya. Tunelet po luftohen, dyqanet e armëve janë shkatërruar, disa komandantë të lartë janë eliminuar dhe disa mijëra njerëz të armatosur të Hamasit janë vrarë.

Udhëheqja politike dhe ushtarake thotë se ofensiva do të zgjerohet në jug të Gazës, duke përfshirë Khan Younis, një tjetër bastion i Hamasit, ku thuhet se disa nga shefat më të lartë të terrorizmit po fshihen.

Në të njëjtën kohë, ndërsa argumenton se Hamasi është lënduar, udhëheqja e Izraelit nuk pretendon se është thyer. Nuk ka pasur dorëzime masive. Raketat janë ende duke fluturuar. Dhe nëse, sipas disa burimeve ushtarake, 4,000 persona të armatosur janë vrarë, kjo lë 20,000 ose më shumë që nuk janë vrarë. Burimet e IDF-së pranojnë se Hamasi dhe terroristët e tjerë kanë rrëshqitur nga Gaza veriore në jug, duke përfshirë duke përdorur korridoret humanitare.

IDF-ja ishte duke u mallkuar nga ata në komunitetin ndërkombëtar, të cilët përmbytën pretendimet e rreme të Hamasit se po bombardonte Shifa-n. Dhe tani është duke u mallkuar dhe dyshuar - pasi vonoi bastisjen e tij në atë spital për të shmangur dëmtimin e stafit, pacientëve dhe banorëve të Gazës së zhvendosur atje - sepse nuk i kishte kapur qelizat e Hamasit në flagrancë në bodrumet dhe tunelet poshtë.

Çrrënjosja e shumicës dërrmuese të personave të armatosur do të marrë një kohë shumë të gjatë. Dhe ndërsa gjithnjë e më shumë Gazanë nxiten nga IDF që të evakuojnë zonat e zgjeruara të konfliktit, sfida e synimit të qeverisë terroriste të Hamasit teksa fshihet mes qytetarëve të Gazës do të bëhet më komplekse.

Për momentin, zgjerimi thelbësor i shumëpërfolur i IDF-së në Gazën jugore është vonuar çuditërisht, ndërsa forcat tokësore mbeten të përqendruara në veri. "Dituria në luftë nuk është të luftosh kudo," tha të dielën ish-shefi i operacioneve të IDF-së, Giora Eiland. “Krejt e kundërta. Nëse një zonë është depërtuar, vazhdoni… Krijoni presion shumë më të madh në jug, gjë që ne nuk kemi filluar ta bëjmë; nuk po duket mirë.”

Askush i lartë nuk kishte folur për "dekada" për të eliminuar Hamasin deri në Gantz të shtunën mbrëma. Shefat e ushtrisë kishin sugjeruar një luftë që zgjatte me muaj, ndoshta një vit. Kjo, pasi ministri i Jashtëm Eli Cohen javën e kaluar foli për një "dritare diplomatike dy ose tre-javore" përpara se presioni ndërkombëtar për një ndalesë të bëhet i rëndësishëm.

Kontrasti midis kohës kur disa në Izrael po sugjerojnë se IDF-ja do t'i duhet të arrijë qëllimin për të shuar Hamasin si një kërcënim ushtarak, dhe vlerësimi i vetë Izraelit për presionin aktual dhe të mundshëm ndërkombëtar për një ndalesë, po bëhet gjithnjë e më i mprehtë.

Netanyahu të shtunën mbrëma këmbënguli në një moment se Izraeli po gëzonte mbështetje të fortë nga SHBA dhe të tjerët, dhe përshëndeti rolin e tij në sigurimin që IDF të ketë hapësirën për manovrim që i nevojiten për ta parë luftën drejt fitores. Pothuajse në frymën tjetër, megjithatë, ai pranoi "presionin në rritje" ndaj Izraelit për një armëpushim, duke përfshirë nga brenda SHBA-së, dhe nisma të tjera ndërkombëtare kundër Izraelit që do të rrezikonin vazhdimin e luftimeve.

Nëse pjesa më e madhe e ushtrisë terroriste të Hamasit po shkrihet, IDF-së do t'i duhet të qëndrojë në Gaza për një kohë të gjatë për t'u siguruar që thjesht të mos kthehet dhe të rikthehet. Askush tjetër nuk do ta bëjë atë punë.

Nuk do të jetë e lehtë. Praktikisht, ekonomikisht dhe psikologjikisht, Izraeli nuk do të jetë në gjendje të mbajë qindra mijëra rezervistë në uniformë.

Netanyahu dhe gjeneralët flasin për fitore absolute, dërrmuese ndaj Hamasit. Ajo që mund të nënkuptojë është se në një moment, mes presionit ndërkombëtar në rritje, IDF dhe qeveria do të përcaktojnë se mjaft nga kapacitetet ushtarake të Hamasit janë shkatërruar dhe mjaft nga të armatosurit e tij janë vrarë, për ofensivën tokësore në formën e saj aktuale. të rikalibrohet. Filloi qëllimisht në mënyrë të paqartë, inkursionet fillestare u zëvendësuan nga veprime më të gjera dhe mund të zhvendosen me paqartësi të ngjashme.

Udhëheqja po flet gjithashtu tani për gjurmimin e komandantëve të Hamasit jashtë Gazës nëse është e nevojshme - duke kujtuar operacionin e Mossad për të vrarë të gjithë ata që orkestruan masakrën olimpike të Mynihut të atletëve izraelitë të vitit 1972.

Tani për tani, një grup familjesh të të vdekurve dhe të zhdukurve kanë ngritur një çështje "krime kundër njerëzimit" kundër Hamasit në Gjykatën Penale Ndërkombëtare në Hagë. Eyal Ëaldman, vajza e të cilit dhe i dashuri i saj u vranë më 7 tetor, tha të premten pas daljes nga gjykata se një aspekt i rëndësishëm i ankesës ishte kërkesa që IÇ të lëshonte urdhër-arreste kundër shefave të Hamasit, siç bëri në mars kundër presidentit rus Vladimir Putin. për krimet e luftës në Ukrainë, për t'i penguar ata të udhëtojnë lirshëm. Le të mos e mbajmë frymën për këtë. TemA

Lini një Përgjigje