Izraeli lëshoi ​​një version të ri të satelitit të tij spiun

29 Mars 2023, 11:57Bota TEMA

Izraeli lëshoi ​​një version të ri të satelitit të

Izraeli ka lëshuar një version të ri të satelitit të tij spiun Ofek dhe tha se do të përmirësojë mbikëqyrjen me cilësi të lartë për inteligjencën ushtarake, raporton Reuters.

Ofek-13, i prodhuar nga Israel Aerospace Industries (IAI), është i fundit në një seri satelitësh vendas që u lëshuan për herë të parë në 1988.

Sateliti spiun u lëshua nga një raketë Shavit mbi Detin Mesdhe, një trajektore drejt perëndimit që Izraeli zakonisht e zgjedh si një masë paraprake për të mbajtur teknologjitë e ndjeshme larg nga duart e fqinjëve armiqësorë në Lindjen e Mesme në rast të një mosfunksionimi, shkroi Reuters.

“Ofek-13 është më i avancuari në llojin e tij, me aftësi unike të vëzhgimit të radarit dhe do të mundësojë mbledhjen e të dhënave të inteligjencës në të gjitha kushtet e motit dhe në dukshmëri të reduktuar”, tha CEO i IAI-t, Boaz Levy.

Autoritetet izraelite po përmirësojnë aftësitë e vëzhgimit për të monitoruar aktivitetet e kundërshtarëve si Irani, një shtet që Tel Avivi e konsideron një kërcënim të madh.

1 Komente

  1. X
    XXXL

    Spiune dhe ngatrestare kane qene historikish cifutet, por edhe historikisht me frike dhe breke te mbushura kane qene prej arabeve.

    Lini një Përgjigje