Ku po i çojnë rusët trupat e ushtarëve të tyre të vrarë?

22 Nëntor 2022, 21:30Bota TEMA

Ku po i çojnë rusët trupat e ushtarëve të tyre

Flamujt rusë, uniformat dhe helmetat mund të shihen mes grumbujve të mbeturinave në një depone në Kherson, me sorra dhe qen endacakë që po qarkullojnë rreth saj, shkruan Guardian.

Landfilli ishte një vend depozitimi mbeturinash përpara pushtimit, por banorët e Kherson thonë se forcat ruse e kthyen atë në një zonë të ndaluar këtë verë.

Banorët thonë se panë kamionë rusë që hidhnin çanta të zeza në deponi, të cilave më pas i vunë flakën. Tymi i zi dhe era e padurueshme e trupave të djegur përhapen në ajër. Ata besojnë se çantat e zeza përmbanin trupa të ushtarëve rusë që vdiqën gjatë luftimeve të ashpra të verës.

“Sa herë që ushtria jonë qëllonte mbi rusët, ata i sillnin kufomat aty dhe i digjnin”, tha Irina, një 40-vjeçare, banuese në Kherson.

Në fund të korrikut, Ukraina mori raketa amerikane Himars me rreze të gjatë veprimi, pas së cilës ata u përpoqën të kthenin pjesë të këtij rajoni jugor nën zotërim. Ukraina e përdori mirë Himars-in, ata dëmtuan urat mbi Dnieper, depot ruse të municioneve dhe goditën artilerinë dhe forcat e armikut. Banorët thonë se gjatë asaj periudhe kanë filluar të dyshojnë se landfillit i është dhënë një qëllim i ri.

Këto pretendime aktualisht janë të pamundura për t’u verifikuar dhe autoritetet ukrainase nuk kanë pranuar të komentojnë nëse po i hetojnë ato. Pesë ditë pas çlirimit të Khersonit, gazetarët e Guardian të shoqëruar nga banorët vizituan landfillin.

“Rusët sollën një kamaz plot me mbeturina dhe kufoma dhe i hodhën të gjithë së bashku në landfill”, tha një grumbullues mbeturinash nga Kherson, i cili dëshironte të mbetej anonim. “Menduat se do t’i varrosnin? Thjesht i shkarkuan dhe i mbuluan me një grumbull mbeturinash, kaq,” shtoi ai. Ai thotë se nuk e ka parë nëse ishin civilë apo ushtarë. “Nuk pashë, thashë mjaft. Nuk jam i frikësuar, kam qenë në luftë në vitin 2014, në Donbass. Por aq më pak të dish, aq më mirë fle natën”, përfundoi ai.

Për shumë banorë që jetuan për muaj të tërë nën autoritetet ruse, të cilët nuk toleruan asnjë rezistencë, frika është ende reale. Për çdo shenjë rezistence, dënimi ishte me burg, apo edhe më keq – me vdekje.

Svitlana Viktorivna, një grua 45-vjeçare që sillte mbeturina në landfill me bashkëshortin e saj Oleksandr prej vitesh, thotë se rusët vendosën një postbllok në hyrje të landfillit. “Nuk arritëm t’i afroheshim deponisë ku po digjnin kufomat, do t’ju ​​tregoj si ishte: erdhën këtu, vendosën rojet dhe i futën dhe i dogjën. Një ditë erdhëm unë dhe burri. në momentin e gabuar, derisa po digjnin trupat. Më pas burri im u godit me shkop në fytyrë”, tha ajo. “Nuk i kam parë mbetjet e trupeve, mendoj se i kanë varrosur”, shtoi ajo.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se 6,000 ushtarë rusë vdiqën në luftë, por Pentagoni vlerësoi në fund të verës se rreth 80,000 ushtarë rusë u vranë ose u plagosën.

Trupat janë djegur në pjesën më të izoluar të landfillit

Punëtorët në landfill thonë se rusët zgjodhën pjesën më të izoluar të landfillit për të djegur trupat. Nuk ishte e mundur të vizitohej ajo pjesë për arsye sigurie. Ai thotë se nuk mund të përjashtohet që rusët ta kenë minuar atë pjesë, apo të kenë lënë mjete shpërthyese në të. “Kam dëgjuar histori të ndryshme, por nuk shkova aq larg në kamionin tim. Mund t’ju garantoj se çfarëdo që bënin atje, kishte erë të tmerrshme, si mishi i kalbur. Dhe tymi, tymi ishte i trashë”, tha ai, shofer kamioni.

Banorët e pallatit pranë landfillit thonë se sa herë që rusët qëllonin, një re e madhe tymi i errët ngrihej në qiell dhe ajri mbushej me një erë të padurueshme kalbjeje që e bënte të vështirë frymëmarrjen.

“Kur ndjeva erën e tymit, më erdhi keq”, thotë 60-vjeçarja Olesia Kokorina, e cila jeton në katin e tetë të pallatit. “Ishte e tmerrshme, kishte erë si flokët e djegur dhe era që merrni kur dentisti bluan dhëmbin tuaj para se të vendosë një mbushje. Tymi ishte aq i trashë sa nuk mund të shihje ndërtesën fqinje,” shtoi ajo.

“Nuk kam ndjerë kurrë diçka të tillë. Kishte shumë kamionë dhe të gjithë ishin plot me thasë. Nuk e di se çfarë kishte në to, por era e tymit nga landfilli ishte aq e fortë sa nuk mundëm të hapnim derën e ballkonit. Ndonjëherë nuk merrje dot frymë nga tymi”, tha një fqinj tjetër, Natalia 65-vjeçare.

Disa besojnë se djegia e trupave të ushtarëve të tyre ishte mënyra më e lehtë për të asgjësuar trupat, pasi urat mbi Dnieper u shkatërruan. Dhjetëra banorë të Khersonit kanë raportuar dyshimet e tyre, por autoritetet ukrainase nuk janë përgjigjur ende.

Një zyrtar lokal që kërkoi të mbetet anonim tha: “Ne nuk jemi të interesuar për vendet ku janë varrosur kundërshtarët. Ajo që na intereson është gjetja e trupave të ukrainasve, të cilët u torturuan, u vranë dhe u hodhën në varre masive në të gjithë Kherson.”

 Shërbimet e sigurisë ukrainase besojnë se forcat ruse po i asgjësojnë trupat në këtë mënyrë në përpjekje për të mbuluar humbjet në luftë.

“Malet e kufomave janë 2 metra të larta”

Një ushtar rus tha në një telefonatë të përgjuar në maj se shokët e tij u hodhën “në grumbuj sa një person mesatar” pak jashtë Donetskut. “Ka aq shumë Carga 200 (kodi ushtarak për ushtarët e vdekur) sa malet e kufomave janë 2 metra të larta. Nuk është morg, është një hale, është e madhe,” tha ai.

“Ata thjesht i hedhin atje. Pas kësaj është më e lehtë të pretendosh se ata janë zhdukur. Më e lehtë të pretendosh se sapo kanë ikur,” tha një tjetër ushtar. 

Lini një Përgjigje