Lideri i Hamasit: Jemi afër një marrëveshjeje me Izraelin

21 Nëntor 2023, 09:15Bota TEMA

Lideri i Hamasit: Jemi afër një marrëveshjeje me Izraelin

Udhëheqësi i Hamasit, Ismail Haniyeh tha të martën se lëvizja e tij militante ishte afër një marrëveshjeje armëpushimi me Izraelin, sipas një deklarate të postuar në Telegram.

“Ne jemi afër arritjes së një marrëveshjeje për një armëpushim”, tha Haniyeh, sipas postimit.

Negociatorët kanë punuar për të nënshkruar një marrëveshje për të lejuar lirimin e rreth 240 pengjeve kryesisht izraelitë të kapur më 7 tetor, gjatë sulmit më vdekjeprurës ndaj Izraelit në historinë e tij.

Negociatat intensive të ndërmjetësuara nga Katari, ku Hamasi ka një zyrë politike dhe ku ndodhet Haniyeh, kanë qenë duke u zhvilluar.

Kryeministri i Katarit tha të dielën se një marrëveshje për lirimin e disa prej pengjeve në këmbim të një armëpushimi të përkohshëm varet nga çështje praktike “të vogla”.

Të hënën, presidenti amerikan Joe Biden tha se besonte se një marrëveshje për lirimin e pengjeve ishte afër.

“Unë besoj se po”, tha Biden kur u pyet nëse një marrëveshje pengjesh ishte afër.

Më pas ai kryqëzoi gishtat për të sinjalizuar se shpresonte për fat të mirë.

Dy burime të njohura me bisedimet i thanë AFP se një marrëveshje tentative përfshin një armëpushim pesë-ditor, i përbërë nga një armëpushim në terren dhe kufizime për operacionet ajrore izraelite mbi Gazën jugore.

Në këmbim, midis 50 dhe 100 të burgosur të mbajtur nga Hamasi dhe Xhihadi Islamik – një grup i veçantë militant palestinez – do të liroheshin.

Ato do të përfshijnë civilë izraelitë dhe robër të kombësive të tjera, por jo personel ushtarak.

Sipas marrëveshjes së propozuar, rreth 300 palestinezë do të lirohen nga burgjet izraelite, mes tyre gra dhe fëmijë. Shtëpia e Bardhë tha se negociatat ishin në fazën e “fundit të lojës”, por refuzoi të jepte detaje të mëtejshme, duke thënë se kjo mund të rrezikonte një rezultat të suksesshëm.

 

4 Komente

 1. a
  anti25642654censurë

  "240 pengjeve kryesisht izraelitë të kapur më 7 tetor"?? "të kapur"??ku janë kapur mor gazekar bythe??këta janë rrëmbyer dhe jo kapur!kapur do të thotë ku dikush të hyn në shtëpi,kalon një kufi,ndodhet aty ku nuk duhet të jetë dhe kapet(me a pa presh në dorë)na persona që zbatojnë një ligj a një të drejtë të tyre!të gjithë pengjet izraelite ishin brënda kufirit të tyre,brënda shtëpive të tyre!këta u rrëmbyen nga terroristëëëëë!!

  1. K
   Kazan

   Ka akoma gjalle “lider te Hamasit”???? Sikur jane vrare nja 35, sipas lajmeve!!!

   1. a
    anti25642654censurë

    kazan lexoji mirë lajmet dhe do të kuptosh se hamasi nuk është emrë njeriu!!është organizatë,dhe si e tillë nuk ka një numër fiks maksimal të "liderve" të tij!mund të vriten dhe 350 e të flasë prap një prej të mbeturve gjallë,ose prej atyre që zëvëndësojnë të vrarët!!një dit pas vrasjes së kenedit,foli prapë presidenti i amerikës!!si do ta shpjegoje ti në këtë rast??prapë me "sikur e vranë një herë presidentin e amerikës sipas lajmeve?";-)

    1. E
     Engjell

     Cako !!!!!! Kazan eshte pseodonimi yt me i sakte nder 35 pseodonimet qe perdor !!!!! E gezofsh o bish !!!

    Lini një Përgjigje