Miliarderi rus guxon të flasë hapur për Putinin

12 Gusht 2022, 09:25Bota TEMA

Miliarderi rus guxon të flasë hapur për Putinin

Boris Mints është një nga disa biznesmenët e pasur rusë që flet kundër pushtimit rus të Ukrainës dhe presidentit Vladimir Putin.

Shumica e njerëzve të profilit të lartë në vend kanë qëndruar të heshtur për luftën, duke shmangur kritikat ndaj Kremlinit, shkruan BBC.

Ekziston një shpjegim i thjeshtë, sipas z. Mints: “Ata të gjithë kanë frikë”.

Kremlini është i njohur për goditjen e kritikëve të hapur të Presidentit Putin me anë të kanaleve ruse të lajmeve të kontrolluara. Protestat e paautorizuara gjithashtu janë ndaluar në vend që nga viti 2014.

Mints tha se “çdo person” që kritikon hapur Putinin “ka arsye të shqetësohet për sigurinë personale”.

Megjithatë, në një intervistë të bërë përmes emailit, ai i tha BBC-së: “Unë nuk kam ndërmend të jetoj në një strehë për bomba, siç bën Putin”.

64-vjeçari, i cili e ndërtoi pasurinë e tij përmes kompanisë së investimeve O1 Group, të cilën e themeloi në 2003 dhe më pas e shiti në 2018, tha se në Rusi “mënyra e zakonshme” për të ndëshkuar një pronar biznesi për “intolerancën” e tyre ndaj regjimit është hapja e një çështje penale të sajuar kundër biznesit të tyre.

“Raste të tilla penale do të prekin jo vetëm vetë pronarët e bizneseve, por edhe familjen dhe punonjësit e tyre”, tha ai.

“Çdo lider biznesi i pavarur nga Putini shihet si një kërcënim pasi ai ose ajo mund të jetë në gjendje të financojë opozitën ose të organizojë protesta – si i tillë, ata njerëz shihen si armiq të Putinit dhe, për rrjedhojë, si armiq të shtetit”, thotë Mints.

‘Burgim i pashmangshëm’

Është një situatë në të cilën Mints ka përvojë të dorës së parë, pasi foli për herë të parë publikisht kundër politikave të presidentit Putin në vitin 2014, pasi Krimeja u aneksua nga Ukraina.

Mints ndjeu se duhej të largohej nga Rusia në vitin 2015 për në Mbretërinë e Bashkuar kur goditja ndaj opozitës politike ishte në rritje, teksa Boris Nemtsov që u qëllua për vdekje atë vit.

Dy vjet më vonë, ish-kompania e investimeve të Mints, O1 Group, “u gjend në një konflikt të hapur kundër Bankës Qendrore të Rusisë”, tha ai, teksa procedurat ligjore që filluan në disa juridiksione të ndryshme.

“Kur gjëra të tilla fillojnë të ndodhin, është një sinjal i qartë se njeriu duhet të largohet menjëherë nga vendi”, tha ai.

Ai mbetet subjekt i veprimeve ligjore aktuale nga Kremlini.

Është për shkak të një veprimi të tillë që Mints sugjeron “hapin më të guximshëm në dispozicion” për rusët e pasur që nuk e pëlqejnë Putinin; të shkojnë në heshtje në mërgim, duke përmendur rastin e Mikhail Khodorkovsky, i cili dikur ishte njeriu më i pasur i Rusisë, por u burgos për pothuajse një dekadë me akuza për mashtrim dhe evazion fiskal, të cilat, thotë ai, ishin të motivuara politikisht.

Dy nga oligarkët më të shquar të vendit, Mikhail Fridman dhe Oleg Deripaska nuk e kritikuan drejtpërdrejt Putinin kur bënë thirrje të veçanta për paqe në Ukrainë.

Fridman, një bankier miliarder, tha se çdo vërejtje personale mund të jetë një rrezik jo vetëm për veten, por edhe për stafin dhe kolegët.

Megjithatë, Mintsit i është bashkuar manjati rus Oleg Tinkov, themeluesi i Tinkoff Bank dhe ish-pronar i ekipit të çiklizmit Tinkoff-Saxo, në sulmin ndaj pushtimit.

Mints i quajti veprimet e presidentit Putin “të neveritshme”, duke thënë se pushtimi ishte “ngjarja më tragjike në historinë e fundit, jo vetëm të Ukrainës dhe Rusisë, por globalisht”.

Ai gjithashtu e krahasoi atë me pushtimin e Polonisë nga Adolf Hitleri në 1939.

“Më shkarkoi një ditë pasi u takuam”

Mints u njoh për herë të parë me Putinin në fillim të viteve 1990, por foli siç duhet me të vetëm më 2 janar 2000, dy ditë pasi Putin u emërua ushtrues detyre i presidentit të Rusisë.

Biznesmeni, i cili punoi me ish-presidentin rus Boris Yeltsin në vitet 1990, ishte i prirur të diskutonte planet e tij për të reformuar qeverisjen lokale për të rritur demokracinë e Rusisë në shekullin e 21-të.

“Putin dëgjoi sugjerimet e mia pa komentuar apo debatuar. Të nesërmen, Putini më shkarkoi”, tha ai.

Ai e dinte atëherë se vizioni i Putinit për vendin e tij ishte “milje larg” nga ai i administratës së mëparshme.

Duke u larguar nga politika, Mints filloi një broker aksionesh për klientët individualë tre vjet më vonë.

Mints nuk është sanksionuar nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, ndryshe nga biznesmenët e tjerë rusë, të cilët janë identifikuar se kanë lidhje të ngushta me Kremlinin.

Lini një Përgjigje