Nga torturat te vrasjet me dashje, Rusia ka kryer një sërë krime lufte në Ukrainë

16 Mars 2023, 14:33Bota TEMA

Nga torturat te vrasjet me dashje, Rusia ka kryer një sërë krime

Rusia ka kryer një gamë të gjerë krimesh lufte në Ukrainë, duke përfshirë vrasjet me dashje, torturat e vazhdueshme dhe dëbimin e fëmijëve, sipas një raporti nga një hetim i mbështetur nga OKB-ja i publikuar sot.

Forcat ruse kanë kryer sulme “pa dallim dhe joproporcional” ndaj Ukrainës, kanë torturuae, kanë vrarë civilë dhe kanë dështuar në marrjen e masave për të mbrojtur popullsinë ukrainase, tha Komisioni i Pavarur Ndërkombëtar i Hetimit për Ukrainën, një organ hetimor i mandatuar nga OKB.

Komisioni përmendi sulmet e përsëritura që synonin infrastrukturën ukrainase që lanë qindra mijëra pa ngrohje dhe energji elektrike gjatë muajve më të ftohtë si krime të mundshme kundër njerëzimit.

Raporti, i bazuar në më shumë se 500 intervista, si dhe imazhe satelitore dhe vizita në vendet e paraburgimit dhe varre, vjen pasi gjykata ndërkombëtare penale në Hagë pritet të kërkojë arrestimin e zyrtarëve rusë për dëbimin me forcë të fëmijëve nga Ukraina dhe shënjestrimin e infrastrukturës civile.

Autorët e raportit vunë në dukje gjithashtu një “numër të vogël” shkeljesh të dukshme nga forcat ukrainase, duke përfshirë një që ata thanë se ishte nën hetim penal nga autoritetet ukrainase.

Megjithatë, shumica dërrmuese e raportit u fokusua në akuzat kundër Rusisë. Rusia mohon kryerjen e mizorive ose shënjestrimin e civilëve në Ukrainë.

5 Komente

 1. s
  shori

  Hahahahahahaaaaaaaaaa......, u gajasem dhe sot... !!!

  1. P
   Putin Gelboqja

   gajasu kur te ulesh per te marre sapunin ... do keshe kohe plot, 30 vjet tu kerku sapunin me sum perpjete.

   1. z
    zhvejku

    Su ngope me gelbazen e putinit do dhe loqet tja hash, or trusperme gomari, vere llagapin tamam a.censuma.

  2. K
   Ka per te tere, hyxhym mamluk.

   Kane harruar me kryesoren, qe kane shkerdhyer ne grup pa hequr cizmet kurvat e Ukraines, duke zbritur nga numri ato qe kane marre statusin e refu-kurves ku punojne ne bodellot e Evropes e me gjere.

   Lini një Përgjigje