Pse Bakhmuti është kaq i rëndësishëm në luftën Rusi-Ukrainë?

22 Maj 2023, 17:21Bota TEMA

Pse Bakhmuti është kaq i rëndësishëm në

Rusia pretendon se ka marrë kontrollin e plotë të Bakhmutit në Ukrainën lindore, por Kievi thotë se ende kontrollon një pjesë të qytetit.

Bakhmuti, dikur shtëpia e të paktën 70,000 njerëzve, ka qenë skena e tetë muajve të luftimeve të ashpra në betejën më të përgjakshme që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt 2022.

Presidenti rus Vladimir Putin përgëzoi ushtarët e tij dhe ushtrinë private të Grupit Wagner për “çlirimin” e qytetit të dielën, por presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se ndërsa trupat ruse ishin në Bakhmut, qyteti “nuk ishte i pushtuar”.

Gjenerali Oleksandr Sirskiy, komandanti i forcave tokësore të Ukrainës, tha të dielën se trupat ukrainase po afroheshin për të pushtuar qytetin në një mjedis taktik.

Zëvendësministrja e Mbrojtjes Hana Maljar tha se trupat ukrainase po përparojnë “në periferi dhe kanë rrethuar gjysmën e qytetit”.

Por pse Bakhmut, një qytet më parë i përgjumur dhe i pavërejshëm i vendosur në rajonin e minierave të kripës në Ukrainën lindore, u bë kaq i rëndësishëm në luftën ruso-ukrainase?

Vlera strategjike e kufizuar

Në mënyrë që Rusia të përparojë më tej në Ukrainë dhe të arrijë qëllimin e Putinit për “çlirimin e Donbasit”, ajo duhet të kapë Bakhmutin.

Megjithatë, theksi i madh i vendosur në qytet nga të dyja palët tejkalon çdo vlerë strategjike.

Nëse secila palë do të kapte plotësisht Bakhmutin, atëherë ata do të përballeshin me një sërë linjash mbrojtëse të vendosura rreth tij.

Rëndësia e qytetit, përkundrazi, qëndron në peshën simbolike që fitoi gjatë muajve luftimesh të ashpra.

Për Ukrainën, ajo u bë një shembull i rezistencës së vazhdueshme dhe të vendosur.

Qyteti ka qenë skena e disa prej luftimeve më të ashpra që nga fillimi i pushtimit rus.

Imazhet e luftës së përgjakshme të llogoreve shpërndahen në Telegram dhe “Bakhmut vazhdon!” u bë një slogan popullor në rrjetet sociale.

Rusia, nga ana tjetër, ka nevojë për një fitore.

Pas përparimeve fillestare në muajt e parë të pushtimit në shkallë të plotë, një kundërofensivë e suksesshme ukrainase rikuperoi pjesë të territorit në një seri humbjesh poshtëruese për forcat ruse.

Ndërsa ushtria ruse po humbiste reputacionin e saj, grupi Wagner, i forcuar nga qëndrimi disavjeçar në Siri dhe vende të ndryshme afrikane, filloi të luftonte për Bakhmutin në fund të vitit të kaluar.

Që atëherë, ofensiva ndaj Bakhmutit e Rusisë është bërë sinonim i grupit, me shefin e tij Yevgeny Prigozhin që thërriste udhëheqësit e lartë ushtarakë rusë dhe i kritikoi publikisht për mosfurnizimin e forcave të tij me municion të mjaftueshëm.

Fitorja e Rusisë në Bakhmut mund të shihet gjithashtu si një fitore për Prigozhin dhe potencialisht të rrisë pozicionin e tij në Kremlin.

Çfarë do të thotë rënia e Bakhmutit për Ukrainën?

Duke folur në samitin e Grupit të Shtatë (G7) në Hiroshima të dielën, Zelensky tha se qyteti ishte “shkatërruar plotësisht”, duke sugjeruar se Kievi do ta shihte një humbje të mundshme si një “fitore Piroje” për Rusinë.

Humbja e qytetit mund të sjellë një goditje në moralin e Ukrainës pas kaq shumë muajsh luftimesh të ashpra.

Nuk dihet saktësisht se sa ushtarë nga të dyja palët vdiqën në luftime, por Moska dhe Kievi pretendojnë se kanë vrarë qindra në një ditë.

Kjo do të vijë pasi Ukraina pritet të nisë një kundërofensivë të shumëpritur, e cila mund të ngrejë shqetësime mes aleatëve të Ukrainës.

Në mars, Zelensky tha se rënia e Bakhmutit mund të lejojë Rusinë të fitojë mbështetje ndërkombëtare për një marrëveshje që mund ta detyrojë Ukrainën në kompromise të papranueshme.

Çfarë do të thotë kapja e Bakhmutit për Rusinë?

Rënia e qytetit mund të rrisë moralin për Rusinë, e cila ka nevojë për fitoren e saj të parë të madhe në më shumë se dhjetë muaj.

Nga gjysma e dytë e 2022, raportet nga vija e frontit ishin kryesisht për përparimin e Ukrainës në disa fusha dhe stanjacion në të tjera.

Rusia ka nisur disa valë sulmesh me dronë dhe raketa në qytetet e Ukrainës, por pa përfitime të konsiderueshme territoriale.

Në një deklaratë, Putin përgëzoi grupin Wagner dhe forcat e rregullta ruse, një tregues se presidenti rus është i etur për të mbyllur një kapitull të vështirë dhe që harxhon burime në përpjekjet e Rusisë për të kapur rajonin e Donbasit.

Strategjikisht, një fitore në Bakhmut mund të hapte rrugën më në perëndim, ndoshta për në Kramatorsk, një qytet që kishte një popullsi prej rreth 150,000 para luftës.

Megjithatë, Ukraina ka fortifikuar shumë zonat përreth qytetit të Bakhmutit.

2 Komente

 1. M
  Mos e beso po deshe, por eshte e vertete.

  Kar-agjozi Zelenski e pranon pushtimin e Bahk-mutit zedhenesit jo.

  1. S
   S’po marrim vesh

   Putini po luftoka kundra gjysmes se botes me shoqaten e gjuetareve. Kush jane kta Vagnerat qe po pushtojne qytete ?

   Lini një Përgjigje