"Ishte e vështirë", Berlusconi flet për herë të parë pas daljes nga spitali

22 Maj 2023, 14:48Bota TEMA

"Ishte e vështirë", Berlusconi flet për herë

Lideri i Forza Italia, Silvio Berlusconi flet pas 45 ditësh shtrimi në spital.

Në një intervistë për median italiane ‘Corriere della Sera’, Berlusconi ka folur për ditët që ka kaluar në spital, ndërsa një falënderim të veçantë ka për bashkëshorten e tij Martën, për të cilën thotë se nuk e ka lënë në asnjë moment vetëm.

I pyetur për Melonin dhe Salvinin, ai nuk i ka konsideruar vetëm aleatë, por miq të vërtetë.

Intervista për Corriere della Sera:

President, së pari: si jeni?


Silvio Berlusconi: Jam më mirë faleminderit. Më duhet ende të rikuperoj forcat, por është vetëm çështje kohe.

Ishte e vështirë, kishte një shqetësim të madh për gjendjen tuaj: kishe frikë se mos nuk ia dilje?


Silvio Berlusconi: Ishte e vështirë, por unë kam qenë gjithmonë i sigurt. Ashtu si në momente të tjera të vështira, iu besova ndihmës së Zotit dhe profesionalizmit të mjekëve dhe personelit shëndetësor të San Raffaele, të cilët nuk do të resht së falënderuari.

Marta fëmijët, miqtë më të mirë: sa të rëndësishëm kanë qenë ata në një moment si ky?


Silvio Berlusconi: Marta e kapërceu veten, më qëndroi pranë me një kujdes dhe përkushtim të pashoq, gjë që mund të shpjegohet vetëm me dashurinë e madhe që na lidh. Shumë herë më është dashur t'i lutesha të pushonte dhe të kujdesej për veten, por ajo nuk më la asnjë minutë. Fëmijët, vëllai im, miqtë e mi kanë qenë gjithashtu shumë pranë meje, çdo ditë. Në kohë të vështira dashuria e një familje është me të vërtetë gjëja më e rëndësishme. Por dua të them edhe një gjë.

Çfarë?


Silvio Berlusconi: Edhe këtë herë kam perceptuar miqësinë dhe dashurinë e sinqertë, herë-herë edhe prekëse, të shumë njerëzve, madje edhe të huajve. Të gjithë liderët politikë, të mazhorancës dhe të opozitës, më janë drejtuar me fjalë të mira dhe inkurajuese, për të cilat i jam vërtet shumë mirënjohës. Por më pas ishte përqafimi emocional i njerëzve blu, i militantëve dhe votuesve të Forza Italia, të cilët më përmbytën me mesazhe dhe demonstrata dashamirëse. Nëse e kam kaluar mirë këtë moment të vështirë, sigurisht që ua kam borxh edhe atyre.

A jeni gati të rifilloni punën tuaj dhe si?


Silvio Berlusconi: Në të vërtetë, nuk kam pushuar asnjëherë së punuari, edhe nga terapia intensive kam mbajtur kontakte me drejtuesit e Forza Italia, duke dhënë indikacione dhe sugjerime për fushatën elektorale për organet administrative. Lidhur me këtë dua t'u bëj thirrje qytetarëve të bashkive ku do të mbahet votimi të dielën dhe të hënën e ardhshme: shkoni votoni, sepse pa votën vdes demokracia dhe e ardhmja e Italisë, e qyteteve tuaja, e fëmijëve tuaj. Për të ardhmen kemi shumë gjëra për të bërë dhe do të vazhdoj t’i bëj si gjithmonë në krye të Forza Italia.

A është e vërtetë që tashmë po mendoni për një riorganizim të partisë, edhe në funksion të zgjedhjeve europiane?


Silvio Berlusconi: Historia e Forza Italia është një rinovim i vazhdueshëm, nga viti 1994 e deri më sot. Forza Italia lindi jo vetëm për të parandaluar komunistët që të merrnin qeverinë, por edhe për të rinovuar thellësisht politikën. Por që rinovimi të jetë i besueshëm, para së gjithash duhet të rinovojmë veten. Ne e kemi bërë gjithmonë dhe do të vazhdojmë ta bëjmë, padyshim pa hequr dorë nga askush.

Jeni i kënaqur me mënyrën e menaxhimit të Forza Italia gjatë kohës që ishit në spital? A është një parti që po mëson të ecë vetë?


Silvio Berlusconi: Forza Italia ka një klasë drejtuese kombëtare dhe vendore, eksperte dhe autoritative. Por ata nuk janë dhe nuk do të jenë vetëm, sepse natyrshëm do të vazhdoj të ushtroj plotësisht, siç kam bërë gjithmonë, përgjegjësitë e mia si themelues dhe drejtues i Forza Italia.

Si janë sot marrëdhëniet me aleatët tuaj? Dhe çfarë hapësire ka Forza Italia?


Silvio Berlusconi: Ata janë absolutisht të shkëlqyer. Giorgia Meloni dhe Matteo Salvini kanë qenë pranë meje javët e fundit si miq të vërtetë, duke dëshmuar se marrëdhënia mes nesh nuk është vetëm politike, por përbëhet edhe nga një lidhje e thellë personale. Natyrisht, kjo nuk do të thotë se Forza Italia nuk ka një rol specifik. Me zhvendosjen gjithnjë e më të madhe të Partisë Demokratike në të majtë dhe rënien e të ashtuquajturit Poli i Tretë, i cili vdiq para se të lindte, hapësira në qendër po zgjerohet dhe Forza Italia e kryeson  vazhdimisht, sepse ne jemi të vetmit me të vërtetë liberalë, kristian, garantues, europianist, etj.

A është e mundur një marrëdhënie më e ngushtë me Renzin?


Silvio Berlusconi: Renzi thotë shpesh gjërat e duhura, por derisa të nxjerrë pasojat politike prej tyre, nuk do të mund të shkojmë përtej konvergjencave të herëpashershme në Parlament.

Ndërkohë, qeveria po ecën përpara: ne ku duhet të fokusohemi tani?


Silvio Berlusconi: Duhet të vazhdojmë në rrugën që morëm në muajt e parë: të stabilizojmë uljen e taksave gjithashtu për të rifilluar punësimin e të rinjve, të zbatojmë reformën tatimore duke ecur drejt taksës së sheshtë, të vazhdojmë punën për rritjen e pensioneve minimale deri në 1000 euro brenda legjislativit.

Me një emergjencë të papritur në Emilia-Romagna: a mund të japë Europa një dorë?


Silvio Berlusconi: Çdo ndihmë nga Evropa është natyrisht e çmuar. Nga ana jonë, angazhimi është total, duke filluar nga pezullimi i të gjitha pagesave, faturave, hipotekave, detyrimeve tatimore dhe sigurimeve shoqërore dhe më pas aktivizimi i fondit të garancisë për bizneset e vogla, ndihma për pagesën e qirasë etj. Përballë imazheve dramatike që na vijnë nga Romagna, asnjë përpjekje nuk është shumë e madhe për të ndihmuar ato popullata.

A besoni në emergjencën klimatike apo, si disa në të djathtë, mendoni se është një alarm i ekzagjeruar?


Silvio Berlusconi: Unë besoj atë që thotë shumica e komunitetit shkencor si dhe dëshmitë e vetë fakteve. Ndryshimet klimatike janë duke u zhvilluar dhe është e arsyeshme të mendohet se, në një pjesë të konsiderueshme, varen nga njeriu. Pra, angazhimi për të mbrojtur botën përreth nesh, e cila do të jetë trashëgimia jonë për brezat e ardhshëm, është një detyrë që nuk ka të bëjë fare me çështjet e rreshtimit ideologjik apo politik.

Si njeri i televizionit, çfarë mendoni për Rai-n? A na duhet më shumë hapësirë ​​për fytyrat e qendrës së djathtë?


Silvio Berlusconi: Asnjëherë nuk më ka pëlqyer ta bëj këtë pyetje. Duhet të garantojmë pluralizmin duke i dhënë hapësirë ​​profesionalizmit, pa etiketa partiake. Kjo është ajo që qeveria është zotuar të bëjë.

Por çfarë të ardhme shihni për Forza Italia?


Silvio Berlusconi: Për Forza Italia shoh një funksion gjithnjë e më të rëndësishëm, sepse ne dhe vetëm ne jemi qendra liberale dhe e krishterë, e cila është e domosdoshme në një demokraci evropiane dhe është një pjesë thelbësore e koalicionit qeverisës.

Për sa i përket konsensusit, ne jemi penalizuar vitet e fundit nga efektet e një përndjekjeje gjyqësore ndaj meje të bazuar në asgjë dhe të përfunduar me një sërë vendimesh pafajësie, por që na kanë dëmtuar rëndë përsa i përket imazhit. Besoj se italianët po e kuptojnë gradualisht këtë dhe se do të na besojnë sërish.

Dhe si e shihni rrugën që po merr vendi ynë, mes rritjes së papritur por edhe problemeve kronike strukturore dhe menaxheriale?
Silvio Berlusconi: Italia, vendi që dua, ka një të ardhme të madhe, sepse i yni është një popull i jashtëzakonshëm, i aftë për mrekulli të vërteta. Por ne kemi gjithashtu probleme të mëdha për të zgjidhur, duke filluar nga një varfëri e përhapur vërtet e papranueshme dhe vështirësia e të rinjve për të ndërtuar një të ardhme për veten e tyre.  

 

Lini një Përgjigje