Pushtimi rus i Ukrainës: Ja si është një ditë e zakonshme për ushtarët ukrainas

26 Mars 2023, 13:31Bota TEMA

Pushtimi rus i Ukrainës: Ja si është një ditë e

Me bazë në një fshat të vijës së parë, puna e tyre është të mbledhin trupat e plagosur që janë evakuuar nga infermierët ushtarakë nga Bakhmut, qendra e luftimeve më të përgjakshme të luftës.


Anëtarët e ekipit mjekësor japin trajtim jetëshpëtues si qepje, trakeotomi dhe kullim të gjakut nga mushkëritë ndërsa i çojnë ushtarët në një klinikë ku marrin kujdes stabilizues dhe më pas shkojnë në një spital më të madh në qendër të Kramatorsk.

Kur vjen thirrja, ata me shpejtësi përgjatë rrugëve me pluhur për në një pikë takimi pranë qytetit të plagosur nga beteja të Chasiv Yar. Trupat ukrainase janë të vendosura përreth mes bombardimeve të rregullta.Pas shkëmbimeve të mbushura me eksploziv në telekomandë me ushtrinë që nxjerr të plagosurit, një automjet i blinduar rrëzohet nga mjekët dhe shkarkon viktimat. Një tjetër vjen shpejt më pas. Ata sjellin katër gjithsej.

Një burrë me flokë të errët është i zbehtë, por i aftë të ecë, duke tërhequr zvarrë njërën këmbë. Një tjetër shtrihet në barelë. Ai grimas nga dhembja, por ngre gishtat lart në një shenjë V.Por kur dorëzimi tjetër arrin minuta më vonë, një burrë duhet të zhvendoset në një çantë të zezë trupi: Ai nuk i mbijetoi udhëtimit nga përpara.Krahas tij është një burrë që po ecën i plagosur, me tronditje.

Mjekët në automjete jo të blinduara të shndërruara në ambulanca përshpejtojnë, nganjëherë kalojnë nëpër fusha, duke hedhur re pluhuri. Ata i çojnë burrat në një klinikë të vogël ku stabilizohen shpejt dhe evakuohen në spital.Medic Andriy, 30 vjeç, ishte një kirurg civil maksilofacial përpara se të bashkohej në mars të vitit të kaluar.

'Ai ishte i ri'

Ai është dukshëm i mërzitur teksa flet për njeriun që nuk ia doli, duke vdekur nga “gjakderdhja kritike” nga një dëmtim në këmbë."Unë nuk e njoh atë, por ai ishte i ri. Plaga ishte shumë e rëndë," thotë Andriy.

"Kjo është dita jonë tipike - jo tipike që djali vdiq, por e gjithë pjesa tjetër ishte një ditë e zakonshme."


Andriy ka punuar gjithashtu në zona të tjera të luftimeve të ashpra, duke përfshirë Lysychansk dhe Kherson, por ai tha se beteja për të kontrolluar Bakhmut ishte më e keqja."Shumë amputime. Dëmtime të kafkës. Të plagosur në zonën e barkut," tha ai, duke renditur lëndimet e zakonshme.

Ky është shërbimi mjekësor i batalionit të njohur nacionalist Da Vinci, komandanti i ri i të cilit u varros këtë muaj pasi u vra nga bombardimet, me Presidentin Volodymyr Zelenskyy dhe komandantin e përgjithshëm të Ukrainës. Mjekët e rinj kalojnë ditë e netë në një vilë të vogël. Gjatë kohës së pushimit, ata pushojnë në një dhomë prapa dhe dëgjojnë muzikë, pastrojnë ambulancat e tyre dhe pinë çaj jeshil. Ata kanë postuar një video të TikTok që tregon ditën e tyre që ka më shumë se 3,000 shikime. Kur vjen thirrja, ata fillojnë të veprojnë, duke mbaruar tek ambulancat e parkuara jashtë.

Infermierja Liana, 25 vjeçe, tha se ajo merret me vdekjet e luftëtarëve duke e mbajtur "kokën time të ftohtë". Ajo u bashkua në vitin 2019, e freskët nga shkolla e mjekësisë. "Shpirti ynë i ekipit është shumë i lartë," shtoi ajo.

Një anesteziolog, i cili jep shenjën e tij të thirrjes si Marik, tha se dy burrat më të plagosur rëndë që sapo u sollën kishin plagë të prera dhe ekipi i tij ishte në gjendje të hiqte turniketat nga gjymtyrët e tyre - duke u rivendosur furnizimi me gjak në mënyrë që të mos kërkonin amputim. Më herët gjatë ditës, gazetarët e AFP panë një njësi artilerie Da Vinci që gjuajti një obus M119 105 mm rreth një duzinë herë në pozicionet ruse pranë Bakhmutit, duke përdorur municione të lëshuara nga SHBA që datojnë në 1945.

5 Komente

 1. G
  Guraziu

  Aha, edhe këta ukrainasit dygishtakë qënkan, si Berisha i ynë? Nuk paskan gjë në terezi, janë humbës. Dygishtakët, në gjithë botën, janë humbës.

  1. g
   ganiu

   Po qënke budalla i lindur, mor koqe. Duhet me të fut ty ndonjëherë ndonjë gisht në byçkën tënde që të qetsohesh? Ju të redaksisë hidhini ndonjëherë ndonjë sy të shpejt këtij bërllogu që nxirrini nga "Google translator".

   1. k
    kopi

    o kokrra e kokrres se karit

    1. P
     Putin Gelboqja

     ketij qenit gurazi i pelqejne 3 gishtat e serbit ...

    Lini një Përgjigje