Rusia grumbullon trupat në lindje të Ukrainës, pritet ofensivë e madhe drejt tre qyteteve

2 Mars 2024, 16:55Bota TEMA

Rusia grumbullon trupat në lindje të Ukrainës, pritet

Rusia po grumbullon forcat e saj rreth Chasiv Yar në Ukrainën lindore ndërsa kërkon të avancojë në rajonin e Donetsk-ut, raportojnë autoritetet në Kiev.

Forcat ruse duket se po tentojnë të kapin qytetin strategjik, i cili shtrihet disa kilometra në perëndim të Bakhmut, i cili ra nën pushtimin rus majin e kaluar, tha Illia Yevlash, një zëdhënës ukrainas për grupin operacional që mbikëqyr vijën e frontit lindor.

Yevlash shtoi se Kremlini shpreson të përparojë drejt qyteteve Kostiantynivka, Kramatorsk dhe Sloviansk.

Ushtria ruse është duke përparuar çdo ditë në pushtimin e territoreve të reja në Ukrainë, ndonëse me ngadalë, teksa ukrainasit po përballen me mungesë municionesh dhe ushtarësh.

Javët e fundit, qytetet Avdiivka dhe Petrovske u pushtuan nga rusët, së bashku me fshatrat Stepove dhe Sieverne.

4 Komente

 1. A
  Alex

  Perpara deri ne Berlin, se keto vende kurva sa I le te lira u hodhen ne krahet e nato , Jepi

  1. A
   Alex

   Perpara deri ne Berlin, se keto vende kurva sa I le te lira u hodhen ne krahet e nato , Jepi

   1. R
    Realiteti I hidhur dhe sfilitja e kote e ukrainasv

    Sorry guys...po fondet tusja duhet ti investojme ne Izrel..Kur je qytetar I dores se dyte s mund te presesh shume nga perendimi....Ukraina ben mire te pranoje realitetin dhe te vendose nje qeveri pro ruse....Te gjithe duam qe kufijte e Ukraines mos ndryshonin por fakti qe Nato s hyn as ne territoret e paokupuara nga Rusia tregon qarte qe s duan te rrezikojne per Ukrainen.Po e mori Tramp dihet qe shkemben Ukrainen ne shkembim te nje prostitute ruse,aq vlere ka per te Ukraina... Fatet e nje populli I percaktojne ata qe sundojne boten. Fatet e Ukraines u percaktuan kur I hoqen bombar berthamore nga zoterimi....atje mbaroi filmi sepse Amerika dhe Britania suhet te hynin ne lufte si dorezenese ..Nese se ben kjo do te thote vendos Putini

    1. L
     Lesh lesh

     Avancimi i ushtrise ruse nuk perben me lajm.

     Lini një Përgjigje