Shefi i Wanger: Rreth tridhjetë mijë luftëtarë të rinj rusë mund të rekrutohen deri në maj

18 Mars 2023, 17:10Bota TEMA

Shefi i Wanger: Rreth tridhjetë mijë luftëtarë të rinj

Grupi mercenar rus Wagner planifikon të rekrutojë rreth 30,000 luftëtarë të rinj deri në mes të majit, tha themeluesi i tij Yevgeny Prigozhin.

Prigozhin tha se qendrat e rekrutimit të Wagner, të cilat ishin hapur javën e kaluar në 42 qytete ruse, rekrutonin mesatarisht 500-800 njerëz në ditë. Grupi është themeluar nga Yevgeny Prigozhin, një biznesmen me lidhje të ngushta me Vladimir Putin.

Prigozhin është një nga oligarkët e shumtë të sanksionuar nga Perëndimi në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës.

 

2 Komente

 1. K
  Ky eshte vetem nje aperitiv....

  Eh cfare i ka 30 mije ushtare per t'i asgjesuar kllauni Zelensky, nje dite pune. Sipas te dhenave te perditesuara qe ka dhene dhe jep Ministria Mrojtjes se Ukraines per te vraret dhe te plagosurit ne ushtrine Ruse, eshte kaluar edhe numri i popullates se ketij shteti.

  1. g
   ganiu

   Pikërisht si e thua ti. Sukseset që Ukraina ja mohon Putinit, janë aq të mëdha, sa ne nuk po e kuptojmë se Wagneri, është duke përgatitur gomonet në Lisbonë dhe Glasgou, për të filluar "D Day", kundër SHBA. A thua që Prigozhin të humbë më pak se 800 në ditë? Jo për gjë por, po të ishin gënjeshtra fjalët e "kllauni Zelensky", ky nuk do të kishe nevojë për rekrutime të reja tërë kohën.

  Lini një Përgjigje