Si përdor ushtria ruse luftëtarë vullnetarë për të mbushur boshllëqet në Ukrainë

26 Shkurt 2024, 11:36Bota TEMA
Si përdor ushtria ruse luftëtarë vullnetarë për të

Kur forcat ruse u tërhoqën nga qyteti Balakliia në Ukrainën lindore në fund të vitit 2022, të ndjekura nga trupat ukrainase dhe nën zjarr artilerie, ata lanë një grup vullnetarësh të pajisur keq për të ruajtur tërheqjen e tyre.

Forca prej rreth 50 burrash erdhi nga Rezerva Luftarake e Ushtrisë Kombëtare – e njohur me akronimin e saj rus BARS – një asamble e lirshme njësish që arrin në disa mijëra luftëtarë që ministria ruse e mbrojtjes ka vendosur në Ukrainë për të plotësuar forcat e saj të rregullta, shkruan Reuters.

Rreth katër orë pamje nga një kamerë trupore e veshur nga një prej luftëtarëve, ofrojnë një pamje të rrallë të dorës së parë të operacioneve luftarake të një njësie BARS, sipas tre ekspertëve ushtarakë që shqyrtuan videon për të dhënë një vlerësim për agjencia e lajmeve e aftësisë ushtarake të njësisë.

Pushtimi i Ukrainës shënoi herën e parë që BARS, i themeluar në vitin 2015, vendosi njësi në luftime. Videoja, së bashku me intervistat me katër anëtarë të togave, tregon se njësia BARS ishte lënë të mbronte Balakliia-n pa armatime të rënda apo mbështetje ajrore, komunikime të gabuara dhe koordinim të ngatërruar me ushtrinë e rregullt.

“Ku është forca jonë ajrore?” pyeti një nga luftëtarët e BARS-it. Skuadra e tij, e ngarkuar me mbrojtjen e një udhëkryqi në veri të qytetit, po ndante një kanaçe të rrëmujshme me zierje me mish të ftohtë gjatë një pushimi në granatimet ukrainase.

Drejtuesi i skuadrës, Anton Kuznetsov, kamera e të cilit regjistroi shkëmbimin, u tha burrave se duhet të kishte një arsye të mirë që nuk kishte mbështetje ajrore. “A e kuptojnë ata që ne jemi të rrethuar?” u ankua një tjetër ushtar, jashtë kamerës. 

Lini një Përgjigje