Super-droni "prodhim vendi" i Vladimir Putin

24 Mars 2023, 11:10Bota TEMA

Super-droni "prodhim vendi" i Vladimir Putin

Ajo që mund të duket si një “sapun fluturues”, në fakt është droni më i fundit transportues i Vladimir Putin. Agjencia ruse e lajmeve ka publikuar së fundmi disa imazhe të këtij droni, që duken vërtet irrituese.

Ky dron, që nuk drejtohet nga njeriu, mund të fluturojë për një distancë rreth 600 kilometra dhe mund të mbajë maksimumi 250 kilogramë, ose 2 deri në 3 persona.

Përsa i përket pamjes së jashtme, ai nuk duket shumë i bukur, por projektuesit janë përpjekur më së shumti që të ruajnë trendin e “punës me dorë”.

Droni mund të fluturojë deri në 3 mijë metra lartësi, ndërsa kontrollohet nga një radar, i përbëri nga sensorë optikë dhe kartografikë.

Për krahasim: Dronët e blerë nga Rusia në Kinë kushtojnë 20 mijë euro, mund të transportojnë 60 kilogramë eksploziv dhe të udhëtojnë më shumë se katër herë me një përafërsi prej 2500 kilometrash.

Duhet thënë se lufta mizore në Ukrainë i ka shtyrë fuqitë e mëdha që të testojnë armët e tyre moderne, mes të cilëve edhe dronët.

Së fundmi, sipas agjencisë ruse të lajmeve, ky është droni transportues i distancave të gjata i bërë nga Moska zyrtare, që pritet të përdoret duke filluar nga muaji prill.22 Komente

 1. S
  Sqepari

  Bravo agjenturave ruse qe arrijne te publikojne reklama per Shtetin terrorist! Dhe kete e bejne pothuaj falas me keto mediat bastarde shqiptare

  1. p
   pirro

   PO INFORMACION ESHTE KY O SQEPAR. Pse cfare kerkon ti te jemi te izoluar edhe per informacionet? Vetem Enveri vepronte keshtu. Mesa duket akoma i shihni gjerat me dy ngjyra. Ome ameriqenet o kunder tyre.

   1. A
    Adi

    O Pirro epo jan njerez te tredhur ,jan mesuar vetem me propagande mos ja ver re.

   2. P
    Pashai

    Lächerlich.

    1. S
     Sot

     Mire e ka Sqepari,se ku eshte ky super dron se kuptoj,si kuti

     1. a
      albi

      Ha ha ha , sa kot. Ca demostruan qe eshte si makine me telekomande dhe beri nje kthese? Nuk pame nese fluturonte. Pra eshte kot fare. Lere qe dukej si kazan rakie ball kazani ha ha ha Pse dron eshte ky a? Ky i kishte llamariant te ngjitura me percina ha ha ha . te shofesh dronin Bajraktar te krijohet menjehere ideja qe eshte mjet flutures. Droni Rus qe duket si kazan ranie eshte sa per te krijuar idene se ja edhe Rusia po prodhon drone tani. Dridhuni nga frika se po vjen droni Rus. Ca ti besh qe Rusi ka ato armet berthamore se po te ishte per kete dronin ... ehuuu

      1. b
       ben

       aq sa merr vesh gomari im nga politika aq merr dhe ti alb bolja nga armatimi

       1. D
        Droni bjellorus

        Ndersa ti Beni je i specializuar ne armatimin rus, ke lidhje direkte me Putinin madje. Para se te nise nje bombardim, Ladi te merr ty ne telefon per konsulte …

       2. K
        Kv

        eshte dron qpo kazan Rakie? Ha ha ha ...

        1. a
         anti25642654censurë

         allbi duket që është një gjë koti!por në kohë lufte nuk ke kohë të dredhësh flokët pra se të sulmosh nga logorja!!dhe këta po bëjnë çështë e mundur si "superfuçi" që janë!! sa për "Ky i kishte llamariant te ngjitura me percina ha ha ha ."duhet ta dish se në rastin e avjonëve,ato perçinat,që ti i quan primitivitet,janë më të mira se çdo gjë tjetër!! sa për bajraktarët e sulltan salepit!?dhe ata ishin pak a shumë si këto kanoçet e krëtyre!!ishin për fillim,sot kanë humbur si shurra spulës!!thonë që salep sulltani,pas asaj që pa në fushë betejë,kërkon ti bëjë një "update"të ri,si e ka zakon!me tanket e L2B "paton" që ka me shumicë në ushtrinë e tij,ka bërë nja 10 X "lifting",ndoshta do ti përdorë për aereoplanmbajtësen,që po i ndërtojnë spanjollët!!do ta shohim me emrin "dronmbajtësja" turke!!nuk e di se çfarë do sulmojë,por ka vënd boll!ndoshta do sulmojë barkat e klandestinëve që vijnë në itali!!vetëm ata nuk i përballojnë bajrakët e sulltës!!

        2. s
         super

         1 gje esht per tu kuptuar, putin vetem e boni naton marrmalat fiku

         1. S
          Sali gerdeci

          Te qifsha Putinin,,,ca' hy nato aty mer loqe,ukraina ska as 10% te armatimit te natos,,,ti hyj nato putinit e bo mut per pulat,,,rroft ppsh e bolshevizmi Rus,

         2. L
          Lenci

          ky duket si kazon plenash jo dron. hahahaha Made in Rusia!

          1. L
           Lenci

           ky duket si kazon plenash jo dron. hahahaha Made in Rusia!

           1. F
            Festimi

            Imperializmit rus nuk do t'i vonohet vdekja! Do t'i bije nga autokratia tjeter, Kina, ndersa demokracia europiane do mbetet si e ardhme e popujve.

            1. N
             Ne vend qe te diskutojme diplomaci po i frryjme ma

             Hahaha. Demokracia Europiane = kurva kolonizatore qe kane perdhunuar globin dhe ankohen kur te tjeret veprojne si ata… Shqiptaret mund te akuzohen per shume gjera por jo per genocid, masakra, urrejtje, terrorizem, antisemitizem, nderhyrje ne zgjedhjet e shtete e sovrane dhe pushtime te paligjshme qe USA mban kampion, vijon nga Anglia dhe Franca, pastaj Rusia, apo Kina! Persa i perket Putinit nje gje eshte e sigurt, i duhet te nise luftera edhe ne 80 shtete sovrane te vrase dhjetera miliona perpara se te arrije shenjen e barazimit te agresionit Amerikan neper glob - keto jane fakte, na pelqen apo jo. Problemi eshte qe Amerika vazhdon te abuzoje dhe te hiqet si e virgjer por historia eshte kokeforte. Beni bilancin e agresionit petendimor neper bote keto 100 vite dhe te shohim kush eshte problemi! Putini nuk eshte me ndryshe nga Erdogani, çdo president amerikan, anglez apo francez apo dhe Sali Berisha po te doni…!

            2. S
             Sa Mbushje Berthamore mban lart ?

             Larqofte ! dre - dre mori rrug kjo pune nashi .Kush ta hanj i pari thua ?

             1. T
              Tirons

              Bravo putin ????

              1. E
               Emigranti

               Haha. Dmth nuk fluturon! Po të fluturonte ky droni Rus do ishte xhirimi i parë që do tregonin. E vetmja gjë që treguan është duke ecur në borë. Edhe lodrat e Kalamajve komandohen me telekomandë, por nuk i dërgon dot në luftë. Aq më tepër siç thotë artikulli që në drone do transportojë deri tre persona... Hahaha

               1. E
                Elton

                behuni serioz o Tema Keni kohe qe jepni lajme koti dhe Fake

                1. E
                 E verteta

                 Shume i interesuar duket BILD qe t'i beje reklame armatimit rus!

                 Lini një Përgjigje