Të shtëna me armë në një shkollë në Finlandë: 12 vjeçari vret shokun e plagos 2 të tjerë

2 Prill 2024, 13:00Bota TEMA
Të shtëna me armë në një shkollë në

Një fëmijë ka vdekur dhe dy të tjerë janë plagosur rëndë nga të shtënat në një shkollë në Finlandë. 

Sipas raportimeve të para të tre viktimat ishin 12 vjeç dhe se një i dyshuar, po ashtu 12 vjeç, ishte arrestuar.

Prindërit i thanë mediave finlandeze se të shtënat kishin ndodhur në një klasë në shkollën Viertola në qytetin në veri të kryeqytetit Helsinki.

Policia tha se ata iu përgjigjën incidentit në orën 09:08 dhe u bëri thirrje banorëve vendas të qëndrojnë brenda.

Sikurse me shkollat e tjera finlandeze, fëmijët sapo ishin kthyer në mësime në Vantaa, në veri të kryeqytetit Helsinki, pas fundjavës së gjatë të Pashkëve.

Policia tha se i dyshuari kishte ikur pas të shtënave dhe përfundimisht u ndalua “në një mënyrë të qetë” në anën tjetër të një lumi lokal në një lagje veriore të Helsinkit verior. Ata shtuan se ai kishte pasur një armë zjarri të cilën ia kishin marrë.

Fëmijëve iu tha të qëndronin në klasat e tyre pas sulmit, raportoi transmetuesi publik YLE.

Kryeministri Petteri Orpo e përshkroi të shtënat si thellësisht shqetësuese dhe tha se mendimet e tij ishin me viktimat dhe familjet e tyre, si dhe me të gjithë në shkollë.

Vantaa është qyteti i katërt më i madh i Finlandës me rreth 240,000 banorë.

Shkolla Viertola ka 800 nxënës të moshës 7 deri në 16 vjeç, të moshës së shkollës fillore dhe të mesme në dy vende të veçanta, me rreth 90 persona staf. Të shtënat ndodhën në vendin e shkollës Jokiranta ku mësojnë nxënësit e moshës 9-13 vjeç.

Fillimisht policia tha se të gjithë të përfshirë ishin 13 vjeç, por më pas rishikuan moshën e tyre deri në 12.

Ndërsa lajmet u shfaqën për të shtënat, prindërit u mblodhën në shkollë për të marrë fëmijët e tyre, megjithëse ndërtesa ku ndodhi ngjarja mbeti e rrethuar.

 

1 Komente

  1. d
    dyshuesi

    Lajm shume informues por do ishte akoma më shumë nëse do na shpjegonte se ku e gjeti armën 12 vjeçari.

    Lini një Përgjigje