Tensioni në rritje, Erdogan paralajmëron Greqinë: Do të përdorim të gjitha mjetet për të mbrojtur interesat e vendit tonë

28 Shtator 2022, 12:35Rajoni TEMA

Tensioni në rritje, Erdogan paralajmëron Greqinë: Do të

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan u zotua të “përdorë të gjitha mjetet” për të mbrojtur të drejtat dhe interesat e Ankarasë kundër Greqisë.

“Ne nuk do të dështojmë të përdorim të gjitha mjetet për të mbrojtur të drejtat dhe interesat e vendit tonë kundër Greqisë, kur është e nevojshme”, ka thënë Erdogan në një konferencë shtypi.

Deklaratat e tij erdhën në mes të një përshkallëzimi të tensionit midis dy fqinjëve për mosmarrëveshjet e tyre në Detin Egje. Ai akuzoi Athinën se bën politika të bazuara në “veprime provokuese dhe se Greqia po tërhiqet zvarrë në një moçal me ngritje ushtarake”.

“Kjo është një lojë e rrezikshme si për politikanët grekë, për shtetin grek, për popullin grek”, ka thënë Erdogan.

Marrëdhëniet midis dy vendeve kanë qenë prej kohësh të tensionuara për një sërë çështjesh, duke përfshirë mosmarrëveshjet për territorin dhe energjinë në Egje dhe Detin Mesdhe.

Turqia paralajmëroi Greqinë se këta ishuj kanë status jo-ushtarak sipas traktateve ndërkombëtare. Në fillim të këtij muaji, Erdogani akuzoi Greqinë për “ngacmim” të avionëve luftarakë turq në Detin Egje dhe në Mesdheun Lindor, një pretendim që Greqia e ka hedhur poshtë.

5 Komente

 1. U
  Unë jame Muhamet Sytari një jev Turke por banoje n

  Na hiqin kët kriminel nga ketu po kujet i plasi se çfare thote një Jev asije. Populli i ti nuke Ka buke të haje Jo më të bëje lufte. Kure shofim Edi Ramen shofim Erdogani, prandaj nuke kemi nevoje edhe për fetyren e ti këtu.

  1. .
   .

   Provoje se ajo qe ju beme ne Qipro ne 74 do te duket tepsi bakllavaje. Mos harro se ju kemi sjell si skllever para 2500 viteve nga mongolia dhe sklleverit tane do ngeleni historikisht . Ne jemi pasardhesit e paster helene te spartaneve , Aleksandrit te madh te Kostandinit e Justinianit . I bej thirje tourko alvanoseve se kane pak kohe derisa te konvertohen ne fene e origjinale te Zotit te lavdishem birit te zotit helenit Jesus Christ ndryshe pergjegjesia do jete e juaja kur brenda nates do gdhiheni ne stepat e Mongolise

   1. G
    GabelPonti

    Ca bere ne Qipro ti o gabel Ponti?Per 3 dite ju hodhen ne det.Mos harro Stambollin e 1955 gjithashtu.

   2. R
    Ramut Birishmut Metmut

    evgjitit nuk po i dalin hesapet per tu ber mbret dhe stis sherre. kokat hengshin po si do ja bejm ne qe na mbushen mendjen qe kur je ne NATO je i mbrojtur! pa brire je mbret, pa brire je….. shqiptar.

    1. q
     qija robt grekut te mallkum

     shteti kancer i ballkanit . kudo ku hyn degradun .kishn e degradum me bythqima ,duke shndru ne bordello shtepin e zotit e gjithfar poshtersise njerzore ,qe turperon njerzimin ,me fqinjet historikishte ka ba probleme saher i cpon nga pas evropi ,ishujt afer kontinentit afer turqis i takojne si kudo ne bote turqis ,perse europa ben perjashtim me shtetin pederast grek ? kjo eshte diktature fashiste europiane qe provokon lufte ne ballkan dhe jo rastesishte , nqs nuk do ishte kriju nga europa ky fake shtet greqia -ballkani do ishte jovetm i zhvilluar ne cdo drejtim por edhe fqinjesia e mire si kjo europiane do ishte prezente edhe ne ballkan ku do jetohej si njerez ,ne bashkpunim e paqe . greqia eshte mina me sahat e te forteve

     Lini një Përgjigje