“Vetëm Lufta e Tretë Botërore e ndal Putin, NATO të përfshihet seriozisht”

9 Shkurt 2023, 12:14Bota TEMA

“Vetëm Lufta e Tretë Botërore e ndal Putin, NATO të

Një nga kundërshtarët më të fuqishëm të Vladimir Putin deklaroi gjatë një interviste se Perëndimi dhe vendet e NATO do të tërhiqen në mënyrë të paevitueshme në një përballje ushtarake të drejtpërdrejtë me Rusinë.


Në një kohë kur Volodymyr Zelensky po kërkon avionë luftarakë nga partnerët, biznesmeni që jeton larg Rusisë, Mikhail Khodorkovsky bën një analizë sipas të cilës vetëm një Luftë e Tretë Botërore mund ta ndalë diktatorin.

“Vendet e NATO dhe të Europës Perëndimore duhet të luftojnë seriozisht. Herët apo vonë do të duhet të përballen dhe sa më parë ta kuptojnë aq më mirë është sepse Putin nuk mund të ndalet. Tërheqja për të nënkupton vdekjen”, u shpreh një ndër ish-njerëzit më të pasur të Rusisë.


Khodorkovsky u dënua me 10 vite burg gjatë regjimit të Putin, pasi kritikoi liderin e Kremlinit. Ai u lirua në 2013 falë një amnistie presidenciale dhe prej asaj kohe jeton në Britani.

Sipas tij, viti i parë i luftës në Ukrainë është vetëm një test, ndërsa gjithçka në luftime do të bëhet me serioze më pas. Ai shton se regjimi i Putinin mund ta mbajë stabilitetin vetëm në situata lufte.

4 Komente

 1. a
  anti25642654censurë

  një njeri që ka frikë për jetën e tij!?nuk është në gjëndje të fillojë një L3B!tërë faktet po tregojnë se putana plakë e rusisë nuk ka takat të vazhdojë!sot flitet për fillimin e "ofensivës"ruse,ofensivë leshit që nuk do të bëjë gjë tjetër veçse do ta grryejë pushtetin e tij mbi mentalitetin muzhik të rusëve!e kur ky mentalitet të jetë në nivelin e muzhikëve të fillim shekullit XX,mentalitet i rrënjosur në gati 1000 vjet?ku për mentalitetin e tyre cari ishte perëndia!?ky do ta pësojë aq keq,sa cari i fundit do të ishte i lumtur për fundin e tij!!maksimumi që kjo bajgë mund të negociojë për fundin e tij mund të jetë jeta e njerëzve të tij,familjes së tij!por dhe për këtë jam në dyshim!! gomarllëqet që po bën ky idiot janë të njëjta,në rritje,me ato që bëri hitleri!!bahmuti është stalingradi i ri,ku do grryhet ushtria ruse!!ndryshe nga stalingradi,bahmuti nuk ka asnjë rëndësi strategjike e më pak politike për rusët!për ukrainasit ka vetëm rëndësinë e grryerjes së ushtrisë ruse në një vënd të parëndësishëm!! kodorkovski po ja fut pak si pordhës!!sidoqoftë perëndimi,ndryshe nga ajo që mendojnë shumica,po vepron aq mirë dhe aq strategjikisht,sa vështirë të veprohet më mirë!!

  1. P
   Perpara komunista

   Despot i lindur si Enveri,Saliu me shoke e shoqe. Nje e nga nje! Ngadale e ngadale.

   1. E
    Erdogan

    Kush e krijoi Pucin ne 2014-en o Khodorkhovski? Perse veglat e Natos me marrjen e pushtetit (dihet kush eshte Kryetari) ne Ukrahine kane vrare me mijera Ruse ne Urahinen Lindore dhe perse Perendimi "Demokratike dhe i te Drejtave te Njeriut" nuk mbrojti kete pakice nga terrorizmi i Poroshenkos si vegel e Perendimit? Ku ishin "Mediat dhe ata qe Informojne" ne Vacation ne planetin Mars? Ne qofte se nuk ka Rusia lidhje Historike,Culturore,Bashkejetese me Ukrahinen. Ne fund te fundit Rusia ja patur dhe ka Interesa shekullore. Perse do duhej kjo Lufte ndermjet tyre dhe kush e do shkaterrimin e kesaj bote qe jane Anglosaksonet? Perse ky "interesim" per Ukrahinen dhe jo per pushtimet e Turqise qe ne kohen e Qemal Ataturkut? Kush mohon pushtimin dhe sot qe po flasim qendren e Perandorise Bizantine dhe Influencen e Saj tek barbaret e Perendimit? Luften e trete ra besh ty o Idiot Khodorofski. Njerezit duan Paqe dhe Liri. Pa Drejtesi nuk ka Njerezim dhe Prisperitet.

    1. a
     anti25642654censurë

     pidhi i satëme e krijoi o pellë!!

    Lini një Përgjigje