Edhe Sulo Gradeci me dosje në Sigurimin e Shtetit, zbulohen dokumentet (vetëm Berisha s'ka dosje...)

16 Nëntor 2023, 09:44Dossier TEMA
Edhe Sulo Gradeci me dosje në Sigurimin e Shtetit, zbulohen dokumentet

Edhe një nga njerëzit më të afërt të ish-diktatorit Enver Hoxha, truproja i tij për 30 vite Sulo Gradeci, rezulton të ketë qenë me dosje në Sigurimin e Shtetit.

Dokumentet e zbuluara hedhin dritë mbi rastin që tregon për shtrirjen dhe fuqinë e ish-Sigurimit të Shtetit.

Sipas dokumenteve të sigurimit, Sulo Gradeci kishte mbiemrin Dalipaj, ndërsa nëse shihet kartela e tij, vërehet sa ndaj tij janë bërë raporte përmbledhëse periodike.

Dokumenti i mëposhtëm vë në pah problemet që Gradeci kishte me ish-kreun e Sigurimit të Shtetit e ish-ministrin e Brendshëm Kadriu Hazbiu, pasi siç tregohet nga dosja, ai e kishte vënë nën hetim.

“Si mbas Urdhërit të Ndihmës Ministrit të Brendshëm Kolonel KADRI HAZBIUT me datën 7/1/1950 u thir para meje Major NEXHAT HYSENI me cilësi Zv.kryetar i Degës së Kuadrit u muar në pyetje Kapiten Sulo Gradeci për të dhënë shpjegime në lidhje me çështjen e dekonspirimit të degës ku punon i përmenduri dhe të mobiljeve si mbas shkresës nr. 1084/50 datë 28/XII/1949” – thuhet në dokument.

Në një foto që bërë shumë bujë kur u publikua vite më parë, pranë Sulo Gradedecit është fotografuar gjatë kohës së diktaturës edhe lideri i post-komunizmit Sali Berisha.

Nëse sistemi i dikurshëm me organin e Sigurimit të Shtetit ka pasur dosje për një person në rangun e Sulo Gradecit, një nga njerëzit më të afërt të Enver Hoxhës, a nuk është ky tregues se ka ekzistuar një e tillë edhe për Sali Berishës.

Disa të dhena sugjerojnë se personi kyç që mund të ketë patur lidhje me dosjen e tij ka qene ish-Sekretari i Partisë për Tiranën, Xhelil Gjoni.

Ai është në fakt i vetmi ish-zyrtar i lartë i komunizimit që nuk uprek pas viteve ’90. /Hashtag.al

27 Komente

 1. L
  Latif Dreqi

  Uriah Heep i Ç. Dikensit eshte nje ZERO me bisht para ketij MONSTRES me emrin Sahale Ramut Brrisha.

  1. H
   Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

   Vetem dy njerez nuk kane patur dosjet ne Sigurimin e Shtetit - Enver Hoxha dhe Sali Berisha. Enveri sepse nuk ja mbante bytha njeriu per të. Ndersa Saliu jo se nuk ka patur dosje, por nuk gjendet dosja, sepse e ka zhdukur. AI ka qenë nje nga komunistët me të flaktë, më të egër, më fanatikë, të vriste për Enverin, dhe ne fakt fjala komunist është e gabuar per të. AI ne fakt u bë Enverist i flaktë, per aresye kariere. Ne njeri makiavelist i ndyre. Kur ra regjimi i Enverit, ai kaloi ne krahun tjeter, dhe u pshurri ne tru gjithë atyre katunareve qe per nje aresye apo nje tjeter urrenin regjimi. Dhe u be "lexhendë", lider historik, rrumpalle, kriminel, gjaksor, hakmarres, hajdut, të gjitha të keqiat. As Ilir Meta nuk krahasohet me ate per nga krimet e kryetar. Meta është vetem i korruptuar. Ndersa korrupsioni është vetem nje dhjeta e krimeve të Saliut.

   1. D
    DANIKEN

    si anastas priftuli

   2. B
    Baca i Maleve tëGJAKOVËS.

    A doni me VRARË ME NJË GURRË DY ZOGJ? Mendoj që dokumenti është një proçes verbal normal. Ndërsa problemi i fotos së s.b. dihet kush është(agjentë i shërbimeve sërbe e ruse.).Ai me teorit e tija dhe veprime kuptimplota SHKATËROJ SHTYLLAT E SHTETIT SHQIPTAR

    1. D
     Dosjen e ka UDB_ja

     Marni e varini prej gjuhe drejtusin e arkivit te viteve 1990 aive di cu be me dosjen.

     1. s
      spata

      Do mesoni ju kush jane mbetjet e sistemit komunist qe po e mbajne peng Shqiperine ? Akoma nuk e kini mesuar se kush ishte agjenti i dyfishte Sali Ram Berisha ? Thoni se s'ka asnje shkrese zyrtare, te vertetoje, se Saliu ishte pjese e sigurimit te shtetit . Saliu nuk varej nga K.Azbiu por direkt nga sigurimi i brendshem i Enver Hoxhes .Dosjet se si punonte Saliu i ka arkiva sekrete e Sulo Gradecit .Po ku ndodhen tani ato ? Pyesni Saliun se i di shume mire ku jane !

      1. (
       (------)

       He me të lumtë, kjo është e vërteta e drejtuesve të shtetit shqiptar në mender demokracinë tonë, të gjithë janë pjestar ose pasardhës të pjestarëve të këtij rrjeti sekret, që siç thoshte RAI në 1985 ditën kur vdiq E. Hoxha, zëvendës i diktatorit pritet të bëhet Ramiz Alia, njeriu që për 30 vjet me radhë ka drejtuar rrjetin e fshehtë të E.H. Është ky rrjet që ja la "të pastër" Partinë Ramiz Alisë. Sulo ishte ai që ruante kartelat e rrjetit sekret. Kjo që bënë ky artikull sot tregon sikur po i vihet vërdallë rrjetit për t'a hapur. Shpëtimi i Shqipërisë ka për të ardhur vetëm nëse hapen të dhënat e këtij rrjeti.

      2. s
       saliu duhet te shpallet terrorist

       crendesi kane dosjet qe i ka zhdukur sali berisha,ky kriminel ka nje mal me dosje nga 90 e ketej,ky ka shkatrruar nje vend e nje popull,ky ka vrare e vjedhur,ky ka bere te 99 tat e nuk po i hyne gjemb ne kembe,vetem shan e kercenon drejtesine e prokuror e gjykatsa me emra dhe asnje nuk ndihet,por jane strukur si skutha. Po na beni te besojme kriminelin sali qe SPAK eshte organizate terroriste sic po e etikon saliu

       1. P
        Pyesni viktimen e Saliut

        Pyesni vejushen e Azem Hajdarit...kujt ja dorezoi dosjen(kopjen) qe Hajdari kishte per Berishen .Sepse qofte Hajdari qofte Berisha kishin nga nje dosje te kopjuar per ta mbajtur njeri tjetrin nen kontroll...Berisha rezultoi me esnaf...e zhduku me duart e Fatos Nanos duke lare duart dhe me pas sekuestruar dokumentet qe Hajdari posedonte ...Kuptohet me "tradhetine e vejushes qe ne vend qe ta demaskonte Berishen u be sherbetore e tij.

        1. t
         tom

         Futjani pordhes kot. Ne vitin 1950 Sulua nuk ka qene tek Enveri me detyre, dhe e dyta ky eshte nje procesverbal i zakonshem e ska lidhje me dosje qe i paska hapur Sigurimi Sulos. Se po na e nxirrni Sigurimin si organ alien qe kontrolloka dhe eksponentet e vet. Portal leshi.

         1. k
          km

          Turp te keqinterpretosh nje ceshtje te Tille .Per nje ngjarje merret ne pyetje,vleresohet shkalla e pergjegjesine.Kjo behet nga nje organ i kontrollin te brendeshem.Kur del se nuk mban pergjegjesi ,vazhdon punen.Kjo i rrit vlerat,nuk e poshteron,si personin dhe organin qe heton. Per karieren e Sulos:-sic del, ne 1950. paska qene ne kete funksion.Ne 1958 Ka qene drejtor i sigurimit te u dheheqjes,Pra Ka patur dosjen si oficer sigurimit.Me pas kryetar i grupibt the shoqerimit i komandantit te pergjithshem.Pra,Ka kryer detyrat shteterore ne perputhje me ligjet e shtetit shqiptar.Po "sulot "e presidente e amerikanet ,fran ceze,italiane ruse engleze afrikanet ,a i Kane kryer keto detyra? Nje shkrim debilesh.

          1. T
           TU SHOFTE RRACA

           Shifeni kete laperin,si duket si lypes ordinier,dhe u be me bythlepirje,dhe shketdhatacion,bythlepirsi me i madh,i bllokut,ky eshte,nje legen mashkull,lindur nga turpi,qe turpi e mbuloi gjithe,jeten,tani ne fundin e tij biollogjik,doli familjarisht i turperuar

            1. A
             Akoma kerkoni per kete kriminel Dosje !

             Por cfare faktesh kerkoni qe te nxirni Komunistin Spiunin Sali ! Ha ka me fakt per krimet qe i ka bere Komunisti Spiuni Sali i ka bere shqiperise dhe te gjithe Qytetareve ! Dosjet per krimet qe ka bere ky plehre jane ne Memorjen e te gjithe Shqipetareve ! se vete neve si Qytetare i kemi perjetuar ..Djegjen e te gjithe shqiperise, Firmat Piramidale, vrasjet ne 97 rreth 4000 vete te vdekur, me Armet qe u hapen Depot, pastaj krimet e tjetra dhe korrupsioni i pa fund deri ne diett e sotme.. Faktet jan esheshit dhe dihen nga i madhe dhe i vogel ! Pyetja eshte : si ak mundesi qe me gjithe keto krime qe ka bere Komunisti Spiuni Sali dhe akoma Qytetaret presin fjalene Drejtesise : qe ky mbeturine duhej varur ne sheshin Skenderbej ...

             1. A
              Akoma kerkoni per kete kriminel Dosje !

              Por cfare faktesh kerkoni qe te nxirni Komunistin Spiunin Sali ! Ha ka me fakt per krimet qe i ka bere Komunisti Spiuni Sali i ka bere shqiperise dhe te gjithe Qytetareve ! Dosjet per krimet qe ka bere ky plehre jane ne Memorjen e te gjithe Shqipetareve ! se vete neve si Qytetare i kemi perjetuar ..Djegjen e te gjithe shqiperise, Firmat Piramidale, vrasjet ne 97 rreth 4000 vete te vdekur, me Armet qe u hapen Depot, pastaj krimet e tjetra dhe korrupsioni i pa fund deri ne diett e sotme.. Faktet jan esheshit dhe dihen nga i madhe dhe i vogel ! Pyetja eshte : si ak mundesi qe me gjithe keto krime qe ka bere Komunisti Spiuni Sali dhe akoma Qytetaret presin fjalene Drejtesise : qe ky mbeturine duhej varur ne sheshin Skenderbej ...

              1. K
               Kadriu

               Gjyshi im me ka thene se gjate Luftes se Dyte Boterore organet e sigurimit te Shtabit te Pergjithshem Nacionalclirimtar kishin nje dosje per Sulo Dalipin nga Gradeci, se kishte ngritur dolli per shendetin e Gjin Markut, qe me vone doli armik.

               1. A
                Andi dhe Mehdi Bushati

                Me siguri ja ka zhdukur baxhanaku qe u vra ne Gerdec, per te cilin Sahaleja tha qe nuk e njihte. Baxhanaku i ndjere, deri ne vitin 1993 ishte akoma operativ i sigurimit te shtetit, se pastaj kaloj me ta shoqen, motren e Lilit, e cila ishte gjyqtare ne kohen e Enverit dhe ne vitin 1992 hapi nje zyre noterie afer xhamllikut dhe baxhanaku u be sekser i se shoqes, i gjente kliente. Ky me siguri qe ja ka djegur dosjen Sahalese. Kete gje e di mire une nga babaj im.

                1. Y
                 Yll hatallumi

                 Ore legena patronazhista. Qe Berisha eshte spurdhjak ajo dihet por ju dhe xhepisti gjate jeni edhe me kurva pasi edhe pas 13 vites ne pushtet prap e keni tmarr tropojanin moterqir. Ramuti, Tao tao dhe gjysma Ripjedhjes eshte me dosje ne sigurim. Kurva rilindas

                 1. Z
                  Zorraxhinjte Foltores

                  Bravo "Yll hatallumi"! Na, Kurvat e Foltores do t shtojme ni cep tjeter ty se e merito.

                  1. Y
                   Yll hatellumi

                   Ti te ha karin patronazhist kurv

                   1. K
                    Karmodhi

                    Ha ha ha do ju vije dita o llumra rilindas. Do klithni si kuçkat si qemoti

                  2. e
                   emigranti

                   po nuk diskutohet se te gjithe spiunat dhe servilat komuniste tani jane bere demokrate keshtu qe edhe saliu ka qene spiun ne kohe te enverit

                   1. M
                    Muhameti

                    N.q.se behej fjale per baxhanakun qe u vra ne Gerdec, gruaja e tij dhe motra e Liri Berishes ka punuar ne kohen e Enverit si laborante ne Institutin Bujqesor ne Kamez.

                    1. K
                     Kurr do e kapni se na lodhët

                     Nuk është Sali Berrisha ky në foto mos ja fusni kot ,Sala është datlindja 91shit.

                     1. S
                      Shqiptari

                      Larg qofte,Sala njeri i sigurimit?! Mos shikoni foto me Ministrin e Brendeshem te Enverit dhe me Sulo Gradecin(SILLON).Kjo eshte nje rastesi.Saluku po kalonte aty prane dhe i tha ministrit te brendeshem dhe Sillos:A ka mundesi te bejme nje foto qe t’a keme kujtim. Foto te tilla Saluku ka dhe me sh.Enver,Ramiz,Hisni,Xhelil e shume te tjere.Berisha eshte paster si qelbesirbari,kupto qelibari.Thone e ç’nuk thone se gjoja ka qene agjentb i Serbise,i Frances,Italise por gabojne. Ai ka qene ca kohe(e detytuan me force) pra ka qene bashkepunetor i sigurimit.Disa qe jane konspiracioniste thone dhe pseudonimin e tij PENICILINA.Po si jane bere njerezit e sotem?! Saluku spiun i sigurimit te shtetit? Upupupupu!

                      1. p
                       prokurori

                       Të mos humbim kohë me Sulon.Mund të kenë pasur dosje me mijra e mijra të tjerë. Për Sulon duhet të jetë e qartë që gjatë atyreve 30-të vjetëve që ndenji në shtëpinë e diktatorit,dominoji gjirhçkadhe u bë vegla më besnike për gjithë veprimet paranojake të diktatorit.

                       1. V
                        Vjosa

                        Po si do kete SALI PENICILINA DOSJE, ai kur mori pushtetin pasi shkaterroi çdo gje puna e pare që beri zhduku dosjen e tij dhe të familjareve të tij dhe ca dosje i mbante në sirtare për të kercenuar ata bashkepunetore që i dilnin nga rrjeshti.

                        Lini një Përgjigje