FOTOT e rralla: Urbanët e Tiranës, në vitet ’40

14 Nëntor 2023, 09:37Dossier TEMA
FOTOT e rralla: Urbanët e Tiranës, në vitet ’40

Ndërsa sot në Tiranë debatojmë për kushtet e urbanëve, në vitet ’40 duket se ata ishin në gjendje mjaft të mirë. 

Në foto janë urbanët e linjës Rruga e Elbasanit-Aeroporti i Tiranës (Laprakë).

Foto janë marrë nga arkivi italian LUCE dhe janë botuar në facebook nga faqja “Shqipëri e harruar”.

29 Komente

 1. n
  naimi

  fashizmi i poshter...

  1. S
   Samiu

   Komunizmi i poshter

   1. B
    Brunilda

    Komunizmi në gjithë vendin prodhoi autobusë, traktorë, lokomotiva, tv, radio,mjete pune deri batiskaf nga djemtë e Durrësit !!!! Ky fashizmi juaj duket deri te spiunët e fashot në autobus . Ndërkohë tanët mbusheshin plot me zërat tanë.

    1. M
     Muza

     Per sa kohe ka mendje shkurter si ti do vazhdohet ti thuren lavde komunizmit qe e shkaterroi kete popull ne gjeneze, pasojat e te cilit i ndjejme sot e do i ndjejme edhe kushedi sa akoma…..

     1. S
      Shqiptar

      Cfare shakterroi more debil: 1. Hidrocentralet qe most te rrije me qiri 2. 5 Universitet qe most te ishte 90% e popullit analfabet 3. Hekurudhat qe lidhen te gjithe qytetet qe most udhetoje me gomar si ne Afrike 4. Uzinat e Fabrikat qe te vishte cijane mileti 5. Kullimin e kenetave qe te ushqehej populli e most te vdiste nga malaria 6. Spitalet, Qendrat Mjeksore, Vaksinim deri ne Mal te Jezerces qe most vdisnin njerezit per hic gje 7 Pallatet e qendrat e bandit qe most jetonin me me qerpic e ndanin kasollen me lopet dynjaja Nuk ke faj ti, se te la Saliu me Ramen 30 vjet analfabet.

   2. n
    ndoci

    demokracizmi i poshter...

   3. D
    Drejtesia

    O Erjon Veliaj!!! A e shikon se si ka qene transporti ne Tirane 80 vite me pare - pasterti, dinjitet, rregull, komfort. Duket si business class kur e krahason me karrikatinen e sotme. TURP, edhe me Tiranen e viteve '40 e ke humbur bastin e transpoprtit, jo me me shtetet e tjera. Po si ore keni cuar sot transportin (k)urban ne ate derexhe qe te vjen per te vjelle ku hipen ne te ...

    1. P
     Per Drejtesine pa fakte

     Analfabetizmi duket sikur eshte problem i individit..........jo eshte problem per gjithe shoqerine...........Krahasimi jot eshte si pasoje e inatit ndaj Partise ne pushtet dhe jo fakteve qe jane baza e krahasimeve...........Per nga popullsia Tirana e 1940 shkonte max. 40 mije banore dhe kishte 2 Linja Autobuzi jo me shume 20 kilometra se bashku........Sot jane me shume se 1 miljon banore dhe 7 Linja Autobuzi me mbi 120 kilometra qarkullim (Wikipedia)......prespektiva eshte qartesisht per me shume.....pastaj shikoji fotot e 40-tes.....kishte me shume fatorino se udhetare.........Pra "Drejtesia" nuk ke fare te drejt me cfare shkruan por vetem mllef......TUNG e me bythe t`forta

    2. çerçiz

     na keni care karin me fjalen urban .......quhet autobus ose autobuz ......urban ka komplet tjeter kuptim ,hapni fjakorin ju qifte gomari...

     1. O
      O çizi

      Me kye gjuhe mbase s re takon ty te gjukosh fjalirin e te tjereve o ….

      1. m
       muçua I tanes

       o çimçakiz topja, e pranojme gabimin do te na falesh o rrote kari.

      2. S
       Sulo

       O idiote, Tirana ne ate kohe ishte katund ku mjeti kryesor I transportit ishte karroca. 5 cope autobuze per ne aeroport sigurisht mund ti kishte ai fshat.

       1. T
        Tirona

        Fole ti me karroc me qerre. Ik o laskar rri në atë katunin tat anej nga je. Na trregoni ju prrallat e Enverit e të Erion Velisë. Kur Tirona e Durrsi prodhonin parfume a sapunë për Parisin ju milnit dhitë në stane

       2. N
        Njoni

        Ne ate kohe Tirana ka pasur a s’ka pasur 50 mije banore, gjysma e te cileve zotnij. Sot ka 1 milion, tre çereku halabake e maloke toke e xanun. Jo Erion Veliaj po as Napoleon Bonaparti s’do bente dot gje. Shif e shkruj or tej.

        1. p
         per tru shperlaret

         Fashizem i poshter , mbase edhe jo aq shume , sepse ne kend veshtrimin e larget komunizmi sllavo enverian per Shqiperine ishte mbase ma i poshter ....Ja vetem 2 shembuj .. zhdukja e prones private , si edhe ma e keqja formimi i njeriut te te ri i sakatuar me kuptimin e plote te fjales .etj etj etj etj

         1. A
          Arbereshi

          ishte me i mire ai njeriu i ri atehere apo ky suniti tradicional sot? Drogaxhij e te droguar, hajna e vrases me pagese, burra e gra te ngujum per hasmeri, politiqener hajdute, kurva e prostituta, vellezer qe vriten per nje cope gardh, toke e xanun ... do akoma?

          1. k
           katarakti

           Ti qënke për vete një trushpëlar që s'ta merrka kush! Ato dy të këqija që permend ti janë dy të mirat nga më të mëdhatë e atij sistemi. Mos duhej tua kthenim çifligjet Toptanëve, Vrionëve, Verlacëve me shokë?! Ndërsa njeri i ri konsiderohej njeriu i edukuar dhe i ndershëm, ai që nuk vidhte, që nuk ishte imoral, që respektonte më të vjetrit, që donte Atdheun etj etj. Ku është e keqja këtu?! Ja sot nuk ke "njeri të ri". Por ke hajdutë, kriminela, të droguar, prostituta, përfitues dhe shfrytëzues! A je i kënaqur tani?! Për "Njeriun e Ri" janë shkruar edhe 10 udhëzimet e Biblës. Sepse njeriu qoftë nga gjeneza, qoftë nga instiktet, qoftë nga shoqëria, ka prirje të jetë i keq dhe negativ. Të shtypë dhe të shfrytëzojë më të dobëtin. Prandaj si fetë, ashtu edhe komunizmi, i vunë vetes detyrë që ta përmirësonin racën njerëzore. Po ti qënke pêr të qarë hallin. Lexo dhe studio më shumë që të të hapet horizonti. Me dy gishtat lart, nuk shkohet larg.

          2. N
           Noci

           Ne Shqiperi ka qene shoqeria italiane "Sata".Kam lindur pas çlirimit dhe mbaj mend nje autobuz "venti sei" dhe femije kam udhetuar per Tirane me t'a.Deri vone njerezit e kane quajtur autobuzin Sata sidomos tiranasit .Me pas erdhen Skodat çeke 50 vendshe,kurse ne Tirane urban dhe interurbane hyri italiani "Viberti" me kambios automatike.

           1. v
            vebi

            Foto e pare eshte mashtrim sepse autobuzi eshte VIBERTI te cilat kane ardhur rreth vitit 1965 prandaj boll me pralla.

            1. L
             Lolo

             Viberti ka hy në Tiranë në 1961 --62...se kam udhëtu un nga qënda deri andej nga shkolla e kuqe..diku aty ,se nuk më kujtohet mirë...ku ka pas autobuz në Tiron.....gamor po. poooo .kanë qenë pajtonat...kam udhtu un me pajton nga pazari i ri deri ta rruga e durrsit...ka 62,63 vite më parë.

            2. X
             XXXL

             Keto foto qe flasin me shume se 1 mije fjale dergojani kuco-varit rrjepesit Lali Tezga.

             1. X
              XXXL

              Vetem foto e pare eshte Viberti i markes FIAT qe jane prurja e dyte ne 1965, prurja e pare e ketyre autobuzeve ka qene edisa vite me pare, te tjerat jane realiteti i atyre viteve qe behet fjale ne artikull.

              1. k
               kopi

               eshte cinizem i frikshem instalim i kesaje fjale parazitare te pakuptimte! Besoj se katundaret e kane instaluar" ne fjalorin e debileve mediatike sepse fundja plot me te tille eshte ambienti. Nuk thuhet e as ka kupim "urbanet". urban dmth i/e/prej qytetit dhe aspak ska lidhje me nje mjet transporti!

               1. L
                Lolo

                Satat kan qen në një kohë me vibertin...un sot jam 71 vj...më përpara kam udhëtu me vibertin. Dhe sipas rastit edhe me satën...hë pse nuk del ndonji 75 vjeçar e të na tregojë..uuuu të shkretët nuk mbajnë mënd,ose nuk kan takat të japin një mendim

                1. j
                 jjjjj

                 E dinte rexhep ertogani qe shqipot ishin me xhami ,,po ua prishi enveri ,,,turqit si vellezer ua ndertuan prap ,,,italani i donte shqipot ,,,u pruri dhe autobuza dhe ua parkonte te xhamia e ethem beut ,,,

                 1. L
                  Labeati

                  Autobuzet Viberte kane Arthur nga Italia ne vite 62..63 si demshperblim lufte dhe jane perdorur ne transportin brenda qyteteve dhe ndermjet qyteteve dhe per kohen kane qene modern

                  1. D
                   Deda...

                   Une jam i datelindjes të fundviteve 50-te, dge e kam arritur dhe perdorur fjalën "sata": erdhi sata...

                   1. k
                    katarakti

                    SATA= Societa Autonome de Transport Albaneze. Vibertët e kuq kanë ardhur në Shqipëri në vitet 1970. KIshin sedilje plastike të bardha dhe një vend të veçantë për fatorinon që priste biletat. Shërbenin në linjën nga Materniteti te ish Shkolla e Rezervave. Pak më larg shkollës Vasil Shanto.

                   2. p
                    per tru bunkeret

                    katarkti , njeriu i ri , nen produkt i koleres komuniste deshtake nostalgjike te se keqes , te kjofte largut te mallkuar Enver , sukseset e komunizmit u pane ne 90 , kalbezim , skamje , skeleta njerez me te vetmen shprese ikjen nga parajsa komuniste , ju ishit njeriu i ri qe populli po ju a sheh sherrin edhe per shume vite te tjera fatkeqesisht ...

                    Lini një Përgjigje