Kush është 'dashnorja' e Musolinit, ‘Klareta’, që e përmendi sot Ilir Meta?

26 Tetor 2022, 18:04Dossier TEMA

Kush është 'dashnorja' e Musolinit, ‘Klareta’,

Ilir Meta, kur u pyet sot për mundësinë e largimit nga politika pas miratimit të ligjeve për verifikimin e politikanëve si spiunë, kërcënoi kryeministrin Rama dhe Lulzim Bashën, të ciliët i quajti 'Musolini dhe dashnorja e tij Klareta', duke thënë se do të përfundojnë si këta të dy. Musolini dhe Klareta u ekzekutuan gjatë Luftës së Dytë Botërore.

"Kushdo që do të guxojë të prekë votën e qytetarëve shqiptarë do përfundojë si Musolni me Klaretën. Në rastin tonë është Klareta e 17 majit që u mbyllën atje bashkë dhe…ai është Klareta. E dinë gjithë shqiptarët, demokratët, kanë të drejtë që kanë tmerr nga PL. PL do i kthejë lirinë gjithë shqiptarëve.

Çdo të hënë parlamenti i Tiranës do ketë seancë të posaçme për padrejtësitë që kanë ndodhur gjatë javës që lënë pas," tha Meta. Kryetari i Lirisë e krahasoi Bashën me Klaretën e Musolinit dhe i akuzoi për natën e 17 Majit.

Kush është Clara Petacci, dashnorja e Benito Mussolini:

Udhëheqësi fashist italian Benito Mussolini ishte i famshëm për të pasur shumë dashnore. Por pa dyshim më e rëndësishmja ishte e fundit, Clara Petacci, e cila u qëllua pranë tij më 28 prill 1945, vetëm 75 vjet më parë. Claretta ishte 29 vite më e re se ‘il Duce’  dhe e kishte adhuruar që në adoleshencë.

Sipas historianit të Universitetit të Oksfordit, Richard J.B. Bosworth, i cili shkroi një biografi për të në vitin 2017, ata u takuan rastësisht. Ishte në një plazh jashtë Romës, në Ostia, në vitin 1932, kur Musolini kishte qenë tashmë udhëheqës suprem i Italisë për dhjetë vjet.

Claretta ishte 20 vjeç:

"Ajo vinte nga një familje romane borgjeze. Babai i saj ishte pjesë e ekipit mjekësor të Papa Piu XI dhe gjithashtu drejtonte një klinikë për klasën e lartë në Romë. Nëna e saj ishte shumë katolike dhe ishte e pazakontë ta shihje atë pa një rruzare në dorë ", thotë Bosworth.

Pavarësisht se Musolini ishte i martuar dhe se ishte shumë më i madh se vajza e tij, të dy prindërit inkurajuan lidhjen jashtëmartesore, tregon historiani.

E preferuara

Ironikisht, të dashuruarit takoheshin në meshë të dielave, pastaj e kalonin pasditen e së dielës duke bërë seks në zyrën e Musolinit. Por Claretta nuk ishte vetëm një nga shumë femrat e reja dhe të bukura që kaluan në jetën e il Duçes.

Pas një qetësie në marrëdhëniet e tyre midis viteve 1934 dhe 1936, kur u martua dhe më vonë u nda nga një toger i Forcave Ajrore, ajo u bë konkubina kryesore e liderit fashist.

Ishte i vetmi që kishte dhomën e vet në Palazzo Venezia, ku Musolini instaloi qeverinë e tij. Përveç kësaj, ajo kishte truprojën dhe shoferin e saj.

Pavarësisht moshës së tij të re, ai kishte një nivel shumë të lartë kulturor dhe intelektual dhe, për pjesën më të madhe të 13 viteve që zgjati lidhja e tyre, ai regjistroi shumë nga bisedat në ditarët e tij. Kur këto u deklasifikuan dhe u publikuan për herë të parë në vitin 2009, ato bënë shumë bujë.

Politikania Alessandra Mussolini, mbesa e liderit totalitar, tha se Petacci kishte qenë "përndjekës" dhe siguroi se "asnjë fjalë e vetme" e asaj që ajo shkroi për gjyshin e saj në gazeta nuk ishte e vërtetë.

I varur nga seksi dhe i pasigurt

Ditarët, të shkruar midis viteve 1932 dhe 1938 dhe të botuara me titullin "Claretta Petacci, Musolini Sekret", përshkruajnë oreksin e pangopur seksual të liderit fashist.

"Ishte një kohë kur kisha 14 gra dhe merrja tre ose katër çdo natë, njëra pas tjetrës," i tha ai të dashurës së tij të re. Mirëpo, historia e dashurisë së Musolinit shkaktoi grindje të pafundme mes tyre, pasi edhe ajo ishte shumë xheloze. Shumë pasazhe gazetash rrëfejnë këto luftime të nxehta, të ndërthurura me ngjarje të rëndësishme që do të shënonin historinë botërore, si aleanca midis Musolinit dhe homologut të tij gjerman, Adolf Hitlerit.

"Bëjmë dashuri si nuk kemi bërë kurrë më parë, derisa i dhemb gjoksi dhe më pas e bëjmë përsëri. Më pas ai bie në gjumë, i rraskapitur dhe i lumtur", ka shkruar ajo për atë natë. Ditarët zbulojnë gjithashtu shumë nga pasiguritë e Musolinit, jo vetëm si dashnor, por edhe si udhëheqës.

Rënia e Musolinit

Edhe pasi Musolini u rrëzua në korrik 1943, e dashura i tij qëndroi besnik pranë tij. Pasi u ndanë, të dy të arrestuar, për nja dy muaj, në shtator të atij viti ata u takuan në veri të Italisë, ku lideri fashist  i cili u lirua nga nazistët, vendosi një qeveri kukull të Rajhut të Tretë: Republikën Sociale Italiane. , e njohur më mirë si "Republika e Saló".

I rrethuar nga aleatët dhe rezistenca italiane partizanët -më 25 prill 1945, rreth katër muaj para përfundimit të luftës, Musolini iku me zonjën e tij dhe zyrtarët e qeverisë në kufirin zviceran.

Ata u kapën dy ditë më vonë nga partizanët në fshatin Dongo, në brigjet e liqenit të Komos, të nesërmen pasdite ata u qëlluan.

15 Komente

 1. f
  fariu i vogel.

  Amani more: Si shume i permend dashnoret ky Iliri i Partise se Loqeve. Kush di ndonje gje ? A ka patur ndonjehere dashnore ky Iliri dhe a ka ditur Mona? Po sot, a ka ? Lexuesit te me falin per fjalorin, po iu ngelen dashnoret ne goje ketij djalit te Çepanit.

  1. G
   Genti

   Se kujt i duhet biografia e Petacit se kuptoj. Meta e përdori si analogji me Bashën. Rama -Basha do përfundojë si Musolini-Petaci. Në fakt dyshja fashiste përfundoi e pushkatuar dhe varur nga këmbët në sheshin D'uomo në Milano e linçuar nga populli. Kjo që bën Meta nuk është kërcënim i hapur. Në fakt këtu janë për tu varur nga këmbët si derra të fëlliqur dhe hajdurë gjithë kasta politike e zhytur në korrupsion.

   1. D
    Dakord

    Kjo që bën Metaj nuk qenka kërcënim i hapur??? Si është një kërcënim i hapur sipas teje????

    1. D
     Dakord me Gentin

     Nuk e mbulon dot diellin me shosh sado “dakord” te jesh me liderin tend suprem. Hajduteria e pushtetit te sotem duhet c’bere, qofte edhe duke i lincuar ne mes te pazarit keta horra qe s’kane ngjyre. Pasi t’i zhdukim keta, mendojme edhe per Metaj-n e non graten

   2. L
    Labi

    Ky e ka fjalen per Miniken e tij

    1. 1
     19

     Duce - klareta Iliri -monika .

     1. D
      Davidi

      Vë bast se Klareta Petaçi do t'çmendej nga xhelozia! Ndreke Luca, Ne fillim te veres.

      1. A
       AQO

       Në një hotel në një qytet periferik,sipas dëshmitarëve okularë,LLikja dhe MMunika bënin seks,me dijeninë e njëri tjetrit,sejcilit me dashnoren e dashnorin e vet.

       1. z
        zgjebs

        Kush ishte dashnorja e Metes ? mamaja jote ?

       2. B
        Buda

        Mussolini dhe Petachi nuk u qelluan, por u varen per kembesh...

         1. H
          Historia

          Jane pushkatuar nga partizani italian Walter Audisio. Vetem Mussolini ishte i denuar me vdekje. Clara u qellua ngaqe nuk i shqitej te fejuarit. Pastaj kufomat jane varur nga kembet ne Piazzale Loretto (shesh ne Milano) ku popullsia e Milanos nxorri urrejtjen e grumbulluar nder vite duke shkelmuar e peshtyre mbi trupat. Arma qe u perdor per te pushkatuar Mussolinin ruhet ne muzeun tone kombetar, sepse Audisio ia dorezoi PPSH-se kur u plak per ta ruajtur ne nje vend komunist.

         2. ,
          ,,,

          Gazetar medioker dhe ordiner nuk thuhet dashnore por e dashura.

          1. ?
           ?.

           @Buda je i pasakte On 27 April 1945, Mussolini and Petacci were captured by partisans while traveling with a Luftwaffe convoy retreating to Germany. The German column included a number of Italian Social Republic members.[10] On 28 April, she and Mussolini were taken to Mezzegra and executed. On the following day, the bodies of Mussolini and Petacci were taken to Piazzale Loreto in Milan and hung upside down in front of an Esso petrol station. The bodies were photographed as a crowd vented their rage upon them.[11] On the same day, Clara's brother, Marcello Petacci, was also killed in Dongo by the partisans, along with fifteen other people complicit in Mussolini's escape. After the war the family of Petacci began civil and criminal court cases against Walter Audisio for her unlawful killing. After a lengthy legal process, an investigating judge eventually closed the case in 1967 and acquitted Audisio of murder and embezzlement on the ground that the actions complained of occurred as an act of war against the Germans and the fascists during a period of enemy occupation.[

           1. S
            Shkomi

            Bastardi politikes Shqiptare....parti familjare,kurve e shoqerise Shqiptare...asgje se lidh me te ardhmen e Shqiptareve...fuck Meta

            Lini një Përgjigje