Adhurimi dhe triumfalizmi i opozitarëve për Martinaj 

27 Dhjetor 2022, 19:51Editorial Mero Baze

Nuk kam ndonjë dëshirë të përfshihem në konspiracionin më të madh kombëtar të gjashtë muajve të fundit që ka lidhje me të zhdukurin Martinaj. Jam përpjekur të injoroj sa kam mundur lajmet rreth tij.  
Por gjatë gjithë kësaj kohe ka një konstante politike kur flitet me të që nuk ndryshon. 
Së pari të gjithë ata që dyshojnë se ka vdekur e duan që ta ketë vrarë Edi Rama.  
Së dyti të gjithë ata që e duan të gjallë, e duan të gjallë ngaqë është i paaftë ta vrasë Edi Rama. 
Dhe së treti, si për ti vënë kapakun, të dy opsionet e të njëjtit kamp pohojnë se ky ka një grup kriminal të fuqishëm, që nuk është me Partinë Socialiste dhe që i paska hequr shumë vota në Qarkun e Lezhës socialistëve në zgjedhjet e 25 prillit. 
Kjo e fundit madje thuhet me një lloj triumfalizmi. 
Tani është bërë legjendë që sa herë socialistëve u del ndonjë lidhje kriminale, me ndonjë deputet a kryetar partie, të gjithë çohen në këmbë, dhe thonë ai kushëriri që ka ai kriminel i ka blerë votat. Madje dhe kur nuk e ka gjë, por ka dalë në ndonjë foto a bisedë telefonike. 
Dhe korrekte është. Influenca kriminale duhet shmangur tërësisht në zgjedhje. Askush nuk duhet të frikësojë të tjerët për të votuar, aq më tepër për grupe të fuqishme kriminale, të cilat kërkojnë të sundojnë pastaj në shkembim të favoreve. 
Por është shumë interesante se si një grup kaq i fuqishëm kriminal, siç e vizatojnë vetë adhuruesit e tij publik, në listën e të cilëve sot pashë që kishte hyrë dhe Fatos Lubonja, kur flasin që në zgjedhjet e fundit ky grupi i ka hequr vota Partisë Socialiste, nuk e thonë më si krim, por e thonë si meritë. Madje madje, pikërisht për këtë shkak ngrenë dhe akuza se atë ose e ka vrarë Edi Rama, ose nuk e ka vrarë dot Edi Rama. 
Pra këta nuk paskan ndonjë parim kundër përfshirjes së krimit organizuar në zgjedhje. Madje këta e quajnë meritë këtë nëse një grup kriminal e bën kundër Partisë Socialiste. Vetëm nëse konstatohet që ndonjë delikuent lagjeje apo katundi ka dalë në foto me ndonjë kandidat socialist është krim sipas tyre. 
Do të mjaftonin skenarët për zhdukjen e Martinaj apo versionet paralele të mbijetesës së tij, dhe adhurimi me të cilin flitet për të dyja skenarët në qendër të së cilës po vendosin heroizmin se ai ka vjedhur vota kundër PS në Lezhë, për të kuptuar sa seriozisht e ka opozita betejën kundër krimit të organizuar. Thjesht po vuan nga organizimi për të gjetur kriminelë.  

22 Komente

 1. L
  Ladi

  ???????????????????? Si perhere je i modh! Je fantastik! Te lumte

  1. B
   Bardhyli nga Kosova

   Qershorin e vitit 2020 presidenti  Hashim Danilloviç Thaçi u nis drejt Uashingtonit për t’u takuar me presidentin ordiner amerikan, Dolad Trump. Në fakt ishte thënë se dy presidentët, Thaçi dhe Vuçiq, po shkonin për bisedime në Shtëpinë e Bardhë dhe se aty papritmas mund të shfaqet edhe presidenti Trump. Ndërmjetës i atyre bisedimeve ishte ish-ambsadori amerikan në Berlin, pederasti Richard Grenell. Ai kishte bërë gjithçka gati. Ishte personi më i interesuar që ta çonte dialogun në firmosjen e një dokumenti përfundimtar për zgjidhjen e konfliktit midis Kosovës dhe Serbisë. Ndaj dhe kishte marrë të gjitha masat që kjo të përfundojë, sepse vetëm në këtë rast do ishte i pranishëm presidenti amerikan. Asokohe kishim thënë se Thaçi po shkonte në Uashington për të firmosur një marrëveshje për ndarjen e Kosovës. Baton Haxhiu pati paralajmëruar se në këmbim të ndarjes së Kosovës do të shuhej Gjykata Speciale e Kosovës në Hagë. “Nuk ka kuptim, tha Batoni, që tash pas 20 vitesh të flitet për krime lufte dhe gjykatën special. Duhet bërë marrëveshje me tri pika: Të shkëmbehen territore midis Kosovës dhe Serbisë, të shuhet Gjykata dhe të harrohen krimet e Serbisë kundër shqiptarëve”! Batoni ishte në dijeni të këtij projekti. Ndërsa pederasti  Grenell ishte autori i tij. Thaçi dhe Vuçiq kësisoj u nisën për të firmosur një marrëveshje pro-Serbisë dhe fatit të Hashim Thaçit, të paralajmëruar nga Baton Stanishiqi  dhe të hartuar nga Riçard Grenell. Por në krye të Prokurorisë së Posaçme qëlloi një prokuror “kokëshkretë”, si Xhek Smith, dhe ndërsa Thaçi po kalonte tranzitin në Frankfurt të Gjermanisë, prokurori Smith shpalli vendimin e tij për të marrë në ndjekje penale presidentin e Kosovës të akuzuar për krime lufte. Një presidenti i akuzuar për krime të tilla nuk mund të formoste tashmë asnjë lloj marrëveshjeje me Serbinë, aq më pak në zyrën ovale të presidentit amerikan. Ky vendim ishte politik për kohën në të cilën u bë publik. Shpallja në këtë moment kishte për qëllim të parandalonte një marrëveshje si ajo. Por akt-akuza ishte hartuar shumë kohë më parë. Tani ambasadori Grenell ka publikuar disa fakte, të cilat e zbulojnë qartë rolin e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për tjetërsimin e territorit të Kosovës. Kjo ndodhi për shkak se Smith është ngarkuar për hetimin e presidentit Trump. D.m.th pohimet po bëhen për të denigruar kësaj radhe prokurorin Xhek Smith e për të fajësuar Shtëpinë e Bardhë. Natyrisht edhe për ta mbrojtur ish-presidentin Trump. Dhe në këtë rast po përdoret sërishmi Hashim Thaçi në luftën e brendshme politike të Uashingtonit. Por ky përdorim ka një të mirë të madhe: - Zbuloi hapur e publikisht misionin anti-kosovar të atij që do të duhej ta mbronte Kosovën. Zbulon edhe njëherë atë që kemi thënë që atëherë se presidenti i vendit, i ngarkuar me kushtetutë të mbrojë sovranitetin dhe integritetin territorial, ishte në rrugë për ta cënuar atë dhe pjesën më të pasur të territorit të vendit t’ia jepte armikut shekullor të Kosovës, pra Serbisë. Imagjinojeni, Presidenti që është betuar në mbrojtje të Kosovës ia fal Serbisë territorin e vendit të tij! Ku dhe kur ka ndodhur kjo në historinë e botës?! Po ndodhte në Kosovën e pavarur e të papranishme në OKB. Po bëhej nga kreu i shtetit për ta shpërblyer Serbinë për 13.500 viktimat e pafajshme që shkaktoi në Kosovë, për 1600 të zhdukurit qëllimisht, për 20 mijë viktimat e përdhunuara, për 120 mijë banesave dhe objekteve të djegura dhe rrënuara po në Kosovë. Po i thoshte Hashim Thaçit, faleminderit që na i bëre të gjitha këto poshtërsi, mizori e akte genocidi dhe për këtë do jua shpërblejmë me territoret tona më të pasura. Edhe Akademia e shkencave dhe Arteve të Kosovës e elaboron këtë fakt, kur shkruan se “Thaçi e futi në agjendë opsionin e ndarjes së Kosovës, si mjet kryesor për të shpëtuar veten nga Gjykata Speciale”. Prandaj dhe janë ngritur hava disa fanatikë të ish-presidentit dhe po bëjnë akuza të shumta kundër akademisë së vendit të tyre. Madje kanë filluar të analizojnë edhe etimologjitë e fjalëve që përdoren në dokumentin e ASHAK. Por, dielli me shoshë nuk mbulohet. Do të dalin edhe prova dhe fakte të tjera, me të cilat do të provohet tradhtia kombëtare e Hashim Danilloviç Thaçit për t’i shpëtuar Hagës. Edhe tradhtia e Edi Vuçiq Ramës kundër i Kosovës. Unë besoj se dikush në parlamentin e Kosovës do të kujdesit që të propozojë ngritjen e një komisioni hetimor parlamentar për rolin e Hashim Thaçit në dëm të territorit, pavarësisë dhe shtetësisë së Kosovës! Ai që mburret me aktin e leximit të aktit të pavarësisë duhet të njihet së paku nga publiku i Kosovës edhe si burri që e grisi vetë atë akt pavarësie dhe tentoi ta zhbëjë atë, bashkë me tërritorin dhe institucionet e Kosovës. Le t’ia njohim Hashim Danilloviç Thaçit të dy këto merita: - Meritën se lexoi një deklaratë pavarësie, madje dhunshëm, pa pyetur presidentin e kryetarin e parlamentit. Dhe meritën e tradhtisë së atdheut, të parashikuar në nenin 2, pika 2 e Kushtetutës së Kosovës. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edvuçiqin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

   1. T
    Tafut KUTDUSHI

    O Bardhulkë, ta lërofsha, çfarë ke, e çfarë nuk ke, nga më plaka, e deri tek më e reja që i mban bytha, o bajgë made in Sali Vuqidoli, o mut e hale made in Albin Kurti

    1. P
     Parruca

     Bardhyl, mbase jane te verteta ato qe shkruan nuk di te them. Por cfare po ben sot Albin Kurdi? Ai e coi Kosoven ne ndarje ´de facto’. Sot integriteti territorial i Kosoves eshte i cenuar. Republika e Kosoves sot qe flasim nuk kontrollon nje pjese te saje. Pra rezultati eshte i njejte me marrveshjen qe pretendohet se do nenshkruante Thaçi. Por nese ky i fundit do mund te shkembente Veriun e Kosoves me Luginen do ishte me mire sesa situata e sotme, ku Veriu kontrollohet nga serbet. Albini si opozitar na fliste per bashkim me Shqiperine (mbase e shihte veten ‘mbret’ te Shqiperise se Madhe). Pas disa vitesh ne pushtet Shqiperia dhe Kosova jane me te ndara se kurre! Por si mund te ndodhte ndryshe kur shqiptaret lejojne te udhehiqen nga nje Kurd, qofte ky dhe shqipfoles.

     1. m
      mirel

      Bardhyyyyl, ke harruar ilacet pa pire.

      1. m
       mirel

       Bardhyyyyl, ke harruar ilacet pa pire.

       1. A
        Arjani

        Po clidhje ka martinaj me thashuqin tend idjot i lindur.

       2. "
        "BOHOTINA"

        Mero thuaju ç' te duah ketyre te opozites nuk perben me problem per ta, sidomos per per te bere ose per te patur nje cike kriminele rreth vetes u bie bretku..., ngordhin fare..

        1. L
         L.Xh

         A i dhe ujë gomarit ? - I dhashë. - Çfarë ujë i dhe ? - I dhashë ujë të ftohtë. - Pse të ftohtë ? Po çfarë ? - Të ngrohtë ? - Pse të ngrohtë ? Dhe kështu edhe këto muhabetet e analistëve tanë të pa skrupullt, të pa cipë, pa dinë e pa imanë.

         1. T
          Taulant

          Ne kete vrasje/zhdukje dyshimet bien mbi kryeministrin sepse Rama sapo u hap lajmi i vrasjes/zhdukjes se ketij kriminelit Martinaj menjeher licensoj lojerat e fatit. Duke pasur parasysh qe Rama eshte nje nder pushtetaret me te korruptuar ne glob per para nuk ka gje qe nuk ka bere e ben . Me politikat e tij shkaterruese po ben shpopullimin e Shqiperis te cilen as Turqit per 500 vjet nuk e realizuan dot. Frika per ndonje hakmarrje prej fisit te Martinajt beri qe Rama dergoi policin atje para dy ditesh. Jane punera keto te vrasesve me pagese ne pushtet apo dhe ne rruge.

          1. s
           sypeshkaqeni po shijon jeten si bllokmen

           e dini qe e ja mure ky tauleti,se nuk ha m... kot ky,se eshte shoku sypeshkaqenit,dhe ai bixhozxhiu martinaj,kushuriri sllobodankes

          2. J
           Jugu

           Cfare shkrimi eshte ky mo Mero? Na konfirmove qe Rama e paska zhdukur ose fshehur kete kriminel. Ne e dime qe Rama i ka qejfe keta tipat si Rrrahat, Frroket, etc. sepse i japin pushtet, por ti te pakten mos dil kaq hapur me nje shkrim medioket si ky. Fakti qe ti nuk jep fakte per te kunderten na e pohon qe Rama qenka arkitekti lidhur me kete tipin. Eshte fund viti dhe ti na trego sa mire ka performuar Rama me fukarallekun ne rritje, me shperberjen e vendit dhe qe ai dhe ti nuk e krahasisni fare, me korrupsionin dhe hajdutllekun e ministrave dhe minishtreshave, etc. etc.

           1. K
            Kriminel qe ngre alibi !!!!!!

            Ky kriminel nuk eshte vrare por per ti shpetuar ligjit ka ngritur alibin e zhdukjes por harrone qe te shpalles i vdekur sipas ligjit duhet nje kohe prej 6 vite dhe per kete kohe ky eshte person ne kerkime nga shteti . Historit e ngritura nga kanalet kazane nga njerez qe nuk njohin ligjet por jane nostalgjik te daljen ne ekranet jane sa qesharake dhe te rendomta. Vajtja e policise ne shtepin e kriminelit nuk ishte thjesht nje kontrolle por kishte te dhena te filtruara nga telefonata kriminelesh .Ky bastard kelyshe i kriminelit nongrata Berrisha se shpejti do kapet .

            1. B
             Beni

             Bardhyli nga Kosova je per doktor se ilaçet nuk po te bejne pune.

             1. l
              lubo

              T’u duk çudi Mero që në debatin për Martinajn është përfshirë edhe Lubobja. Ky trurrjedhur është gjitholog, di çdo gjë.

              1. K
               Kajmakeria e Rilindjes

               Leri mor OPOZITARET por fol per PUSHTETARET se ketyre u ka dhjere ne koke ai Martinaj. Ka nga 9 gushti qe eshte shpallur i zhdukur dhe ketyre PUSHT-SHTETAREVE nuk u vjen zeri te thone : eshte VRARE apo ka INSKENUAR! Eshte nje PUSHTET i degjeneruar ne shume plane, por mbi te gjitha se mban ne preher Martinajt qe i sherbejne neper fushata zgjedhjesh. Nje PUSHTET qe u detyrua te pranoje Ligj per Dekriminalizim te Parlamentit (!) per ti nxjerre qe andej Rracen e Frrokeve, Ndokeve, Prengeve e Ko-Dosheve qe i pati futur atje si...Ligjvenes (te hapet dheu e ti perpije brenda keto plehra)

               1. T
                T

                Mero Ka hall se po esht gjalle.Martinaj,do ngelet vllai Rames pa lojra fati . Sipas Meros futja ne dore e lojrave te fatit te Rama eshte sukses,kurse martinaj kriminel. Meqe Merua esht kaq I zene me kriminelet.dhe i Godet pa meshire si "trim" qe eshte,a Do na shkruaj.ndonje artikull per Tom Doshin dhe kontrollin qe rama I Ka dhene ne tregun e ilaceve? Kete le te beje KY Mero... Dhe te shohim SE AI tregu qe Martinaj Kish do dukej si nje.loje para tregut te ilaceve. Sigurisht qe Mero sdo ta bej ,e para se ska bythe e dyta se Rama i pret leket.

                1. K
                 Kristi

                 Shume sakte.. Te lumte.

                 1. S
                  Sula

                  Foltoristet bejne pjese ne "foltoren Berisha" pasi plotesojne kriterin kryesor qe te pakten te jene gjysem budallenj. Me tej gjysma tjeter eshte objekt gare e shpallur nga Berisha per "besnikeri" ndaj tij. Mjeranet foltoriste jane aq trokë nga trute sa qe "inteligjencen" e tyre e perdorin per vulgaritete te papara, te mbeshtetura po aq mjeranisht nga Lubonjat, Bushatet, Shkullaket, Rakipet, Abilekajt, Çanet, Dumat, EMeçot, EVasilet, Qimpeket, Bledaret, Parucet, Curet, Babaramot ( sa shumë qe jane) etj me shprese se po gervishtin sadopak kalanë Rama. E pastaj flitet per media te kapura !!!

                  1. I
                   I juaji Edi Rama

                   Ashtu de or Sule, kaq sa gjysma jote ne budallallek ti kem tere shqiptaret e do vdes ne fron aty tek ajo Kalaja qe me shes zotrote.

                  2. P
                   Pa qi nanen, Edi i Kristaqit e ka zhdukur

                   Ky Imeri i gazetës së komunistave, nuk din asgjë për këtë çeshtje. Unë, po ju them të verteten dhe vetem të verteten, ashtu siç jua kam thënë që 30 vjet. Po ju bëj be, që pa qi nanen Shiqere, çfarë po ju them, është e verteta 103 %. Një, person, mik dhe militant i ndershëm i PD-së, që unë nuk e njof, por emrin e tij do t'jua them së shpejti, pas 10 vitesh ndoshta, me ka telefonuar në oren 03 të mengjesit, në telefonin e shtepisë, që askush nuk e din, dhe më tha që ai ishte i pastrehë dhe i varfer, dhe ka shukar për të fjetur në një bunker në zonen e Surrelit, dhe një natë perpara se të vriteshin kusherinjt e krymokratit Ervis Martinaj,, ka degjuar në mes të natës, një bisedë mes 2 - 3 personash, që kanë vendosur të vrisnin kusherinjt e ketij Ervisit, dhe fill më pas të vrisnin dhe të zhduknin edhe Ervis Martinajn. Në keta 2 - 3 persona, që ky miku im që unë nuk e njof, ka dalluar mirë dhe qartë nën driten e hënës, që njëri ishte Edi Rama dhe tjetri ishte drejtori i policisë së Kurbinit. Ky miku im ka degjuar krejt planin e tyre, dhe ky plan, sipas mikut tim, është zbatuar pikë për pikë në vrasjen e kushurinjve dhe zhdukjen e Ervis Martinajt. Pra, ju populli shkerdhatë i Albanistanit, duhet të më besoni mua, ashtu siç më keni besuar që 30 vjet. Pa qi nanen ashtë e vertetë kjo histori. Hë hë, jam Sali kopili unë ore idioter. I juaji Sali rracë-kurva dv.

                   1. w
                    www.vistarank.com

                    Kur shqiptaret nuk kane me cfare te merren edhe ne si shqiptare do merremi me ato qe merren te gjithe shqiptaret.Me dallavere

                    Lini një Përgjigje