Një demonstrim i pamëshirshëm fuqie  

11 Shkurt 2024, 19:39Editorial Mero Baze

Asambleja e socialistëve, ishte një ngjarje më e pamëshirshme për opozitën. Në një ditë shiu në Tiranë, ku 40 njerëz mblidhen tek “Rrugica e Shpresës” dhe të tjerët që shpresojnë që ai ballkonit të mbarojë punë shpejt, o me Zotin, o me drejtësinë, opozita shqiptare është në ditët e saj më të këqija në histori, për shkak të Sali Berishës.  

Predispozicioni I tyre kryesor është kush ka radhën për të shkuar tek “Rrugica” dhe si mund të linçohet Lulzim Basha. Pastaj pjesa e dytë e filmit është se si Edi Rama I “përndjek” ata, u bën magji, u del në gjumë, I helmon ujin etj. 

Në mes të kësaj gjendje katastrofike, socialistët më një mungesë mëshire të pakufi, mbledhin Asamblenë e tyre dhe bëjnë autokratikë që nuk kanë punuar si duhet. Madje kritika më e fortë e Kryeministrit ishte se dikush s'ka përdorur mirë Facebokun, një tjetër është keq në Instagram, kursë dy deputetë nuk kanë folur në Kuvend prej kohësh. 

Pjesa tjetër ishte mirë. Strukturat të mobilizuara për fushatë që është ende një vit larg, patronazhistët në krye të punëve, dhe mbi të gjitha qetësia që fitorja të jetë më e thellë u duket objektiv normal. 

Dhe kur mendon se pas disa ditësh është në Tiranë Sekretari Amerkan i Shtetit, apo që shifrat e turizmit përsëri premtojnë rritje, e gjithë skena duket një improvizim i pamëshirshëm i epërsisë, ndaj dikujt që nuk ke nevojë t'ia tregosh që je i fortë. 

Nuk di kë do mundin socialistët me kaq shumë përgatitje që bëjnë se ata që kanë përballë, janë të dorëzuar dhe objektivat e vetme që kanë është se kush do marrë vota më shumë se tjetri dhe jo kush do marrë më shumë se Edi Rama. 

Për këtë shkak Asambleja e shoqëruar dhe me objektiva të detajuar për muajt që vijnë, ishte një cinizëm i madh.  

Dhe për ta kuptuar efektin e saj, shikoni çoroditjen e plakut majë Ballkonit që flet për prerje kokash, puçe dhe rrëmuja brenda Partisë Socialiste. Ku ta gjenim të kishte të tilla, të kthehej pak gara në këtë vend. Të kishte shpresë dhe ai burri që mund të zbriste një ditë nga ballkoni.  

Por përgjegjësia dhe serioziteti me të cilën me të cilën socialistët kanë marrë përgatitjen për betejën e radhës, është aq e pamëshirshme, sa të vjen keq dhe për atë burrin majë ballkonit kur mendon kë ka përballë. 
 
 

29 Komente

 1. F
  FAZLLIQ-qires i familjes Berisha

  Nuk QIverriset vendi me FACEBOOK, As me nudiste,SPiroP..e KOPUK ! Tallja me 'kokPalaret' e krriminelit SALI Oregon qe sKiptaret Jane pa' shtet-QIverri

  1. E
   Evropiani nga Shqipëria

   Mungesa e mëshirës se Edi Ramës zoti Baze është kundër popullit shqiptar. Pasi opozita ka kohë që nuk përbën rrezik për liderin e frikshëm të PS-së. Ashtu si Enver Hoxha ai ju kërkon ushtarëve të tij përse nuk përdorin mirë FB dhe mediat sociale. D.m.th. përse nuk nxjerrin naftë nga xhepi. Në vend që të bëjnë punën për të cilën janë zgjedhur, bythlëpirësit dhe prostitutat politike duhet të meren me Facebythen

   1. @
    @@Evropiani

    Shumë dakort me komenti tënd.. Por le të shpresojmë që SPAKU do të bën pune e vet. Dhe do na shpëtojë nga Saliu, Rama dhe Meta.. Po votuanë djaspora ndoshta Adriatik Lapaj,? mundë të marrë mirë vota dhe mundë të bëhët një opozitarë dhe një zë i rensishëm. Por edhe Adriatiku, mundë?? Të jët një vegël e familjës Berisha????

    1. B
     Bejkush

     Ajo "Opozitë", e gjitha ,me të gjitha pjesët e saj nuk përfaqëson më popullin shqiptar! Prandaj nuk e voton më askush..... As Ramën me 40 hajdutët e tij nuk e voton shumica e elektoratit,por njerzit kanë ikur nga Shqipëria,administratën Ramë ziu e kërcënon duke e detyruar me bukën e gojës të votojë për të,rrugaçët për për presion elektoral i ka gati,median e ka të blerë dhe administratën zgjedhore me Kolo Bolot militantë dhe përveç kësaj edhe çoku fut duart në vota pushteti. Kjo ka sjellë vdekjen politike të Shqipërisë. Përpiqet Rama dhe shoqet e tij (me komente nga TopChannel dhe gazetarët tip Mëhëngshmunë Veliu) të shpallin suksese politike dhe ekonomike të socialistëve,po në çdo hap që hedhin janë ose për në hale' si tradhëtar kombëtar, ose për në Prokurori si hajdutë me thes. Edi Rama di vetëm të bëjë shkarravina,për atë punë ka mbaruar shkollën dhe atë punë bën,pjesa tjetër është psikopati ( në veprimet politike).dhe vjedhje ( në ekonomi)! Shqipëria nuk është shtet fare,por një aksident ,një eksperiment gjeopolitik i dështuar,një burim fatkeqësie për popullin e vet. Të ikim.....

     1. e
      europiani nga JUGU

      O europiani nga malsia. Ta mbeshtes deri ne rrenxe

     2. D
      DMK

      Fakti që lideri global kritikoj Oltën (burri ne hetim nga SPAK) Dhe lali çerrin që i tha "pse bën mbledhje si JOQ" per ju nuk ka asnjë problem Prapë e ka fajin opozita që per momentin nuk eksiston

      1. g
       gjyshi

       Beteja e ardhshme zgjedhore( nëse mund t’i themi betejë) në mes të PS e Opozitës do të duket, shprehur me terma futbolli, sikur Real Madridi të luante me një ekip lagjeje të Madridit… Kjo, jo për fajin e RM, por të ekipit tjetër që s’di të zgjedhë as lojtarë, as trajner e, bile, e ka habitur e çoroditur edhe publikun e vet…

       1. X
        Xhoni kripa

        Gjigand Mero degjeneroje kurven e vicidoli Sali sheqeren

        1. M
         Mero, jepi sa ti vijne mendte edhe Kosoves

         Eh more Mero more Mero, ti e nxjerr lakurq nongraten dhe klanin e vogel famekeq te tij. Shqiptaret nongrata i vrau, i dogji, ju morri mendte me skemat piramidale, i vodhi dhe i shiti, por ja qe ne fund shqiptaret besuan tek USA dhe e lane vete te pellase maja si i luajtur nga mendte ballkonit. Fund i merituar per ate pjelle komuniste antishqiptare. Detura mbetet tani te shpetohet edhe Kosova nga djali politik i nongrates - Kurti, i cili praktikisht eshte nongrata per Perendimin.

         1. S
          Sara

          e vertete.... aq i pameshirshem sa dikur kngreset e PPSH-se

          1. N
           Nexhi

           Po jo kaq i pa meshirshem o zotiBaze se boll qe u lodh duke folur nga lartesite po mos e merzit dhe ti ????

           1. S
            Surbulla Dash Memija

            Qaje moj Minushe, qaje moj shaminë, bythëtë pa brekë, si kurvat u rrinë, kurvi më plak, bërtet e çirret, kurvit/at më të rinj, iso fort i mbajnë, rrihen, qihen, shajnë e bërtasin, për kohën kur jeshën, e jo isha siç janë, në gopin e sëmës, ata seç na vanë.

            1. S
             Salivirusi ppsh

             Mero e ke gabim Shembull : Stafi i gazetes tende edhte me i mire dhe ka lexueshmeri me te larte se te tjeret kjo per ty do te thote qe stafi juaj mos te punoje mos te evuloje se gazetat e tjera jane nul ...Joooooo Mero do punosh sikur ke perballe nje kundershtar te forte dhe PS e bene mire

             1. H
              Hordhia e ndyre e Sali Rrumpalles

              Mero, Uroj që ata debilët që shkojne mbrapa Saliut të mos e lexojne kete shkrim, sepse do t'i çosh në vetevrasje. Por, çfare flas dhe unë, se mos dinë të lexojnë shqip ata. Ata vetem një gjuhë dinë - Salisht.

              1. S
               Shqiperia Etnike

               Sot bëjmë sehir opozitën, tek rrugica e Elpidhës së Janullës dhe Bejlerit, nesër rrënimin e PSsë, pas kalërimit, zhvatjes dhe përdhunimit që i bëri Edi Rama me hajdutët e tij.

               1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                Burri maj ballkonit ,e ka nga mendja. Ai erdhi në vitet 90-të me dhunë,shikon ëndërra,se do vijë prap më 20 shkurt. Socialistët kanë nevojë të bëjnë katars, sidomos me ata që janë bërë të majtë për të vjedhur miljona € . Korrupsioni qeveritar nuk mund të jetë në krye të korrupsionit kombëtar. Kryeministri, kolegët duhet ti zgjedh më të mirë se veten !

                1. F
                 Fadhi Badhiu

                 O Mero vellaj ai gomari qe pellet maje pallatit eshte ne avazin e tij se ate di te beje ka 33 vite qe tall menderen me kete popull se edhe te doje kaq di e kaq ben , po kur mendoem e them c’fare ka besuar ky popull e zgjedhur ne krye te vendit nje as me shume e as me pak po nje gomar e gjysem . Po mire ai ate di e ate ben po cudia eshte qe akoma ka injorante e budallenj qe e besojne e presin nga nje i vdekur jo vetem politikisht po edhe bioligjikisht e akoma te shpresosh nga nje i marre , kjo eshte vertet per te vene duart ne koke . Mo po mire ata qe ka ushqyer si ministra e drejtora po per cudi ka edhe budallenj qe e besojne se po u kethye perseri nongrada do ta beje fushe me lule per te gjithe gje qe nuk e artiti edhe kur e besonte shumica e shqiptarve jo me tani qe shumica duan ta shohin varur mr litar aq shume i ka rene ne qafe ketij populli .

                 1. S
                  Shkembi

                  Beteja e Rames eshte me varferine qe po gjymton vendin e jo me gerdallen, te cilit i ka mbire bari prej kohesh.

                  1. N
                   Ne ke bithe pergjigju

                   Jashte temes: Perjashtoni nga media fenomenin CURI. Qe shetit me bizhame dhe fle me pandallona doku. Fenomen i larguar nga Cani, por i afruar nga Grita dhe TSH Egzemplar i injorances " inteligjente" , i uritur pambarimisht per nje stroful ku jepen koska. .

                   1. S
                    Sonja

                    Nganjehere pushteti humbet edhe kur je ne kulmin e fuqise. Kjo mund ti ndodhe ER, i dehur ai e te tijte e kane rrjepur dhe po e rrjepin kete vend. Shpresoj qe nje opozite e re te sfidoje PS. Jo LB e PD, se ata jane te mbaruar me keq se SB e karagjozet Noka, Boçi e kompani. Te rinjte shqiptare, do ta bejne!

                    1. A
                     Asd

                     Edi Rama ka mekatet e veta. Nuk flitet per to per te njejten arsye; mund te rikthehet ne pushtet Gogoli. Por Rama po behet si ne sasi edhe ne cilesi nje Gogol.2 Nuk vret por vjedh. Eshte fakt i pakundershtueshem qe vjedhin ministrat. Pra eshte detyre e shtypit te trajtoje ne Par Condicio te dy Gogolet me te njejten ashpersi. Drejtesia njerin e ka mbyllur ne ballkon, nderkohe tjetri po shin lëmë me ushtri.

                     1. r
                      rrofte lexhenda dhe zagaret

                      tamam Etnike !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                      1. u
                       undergruond

                       Sekretari i Shtetit Amerikan do te vije ne Tirane, edhe ato shifrat (po shifrat ama) te turizmit do te rriten, edhe Asamblete e Socialisteve fuqiplote do mblidhen...ama asnjera nga keto nuk e ndal dot as fukarallekun e shtuar e as shpopullimin e shumfishuar nga kjo Qeveri e plotfuqishme Rama aq sa ka bllokuar rezultatet e Censusit se po ua nxjerr bojen e maskarallekut me shifra turistesh e jo vetem!

                       1. S
                        Sula

                        Të Saliut kane nje problem te madh me vehten: ata shpresojne qe socialistet te zbresin ne nivelin e tyre qe te bejne luften te barabarte per "fitore". As qe ju shkon ne mendje e kunderta, te ngrejne nivelin qe te fillojne te konkurojne.

                        1. J
                         Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

                         Mirëse të vijë, por nuk vjen se i plasi Xhani për ne. Mos të harrojmë që po vjen në vendin më të vobektë dhe hajdut të Europës, që nuk siguron dot as bukën në vend dhe as mbijetesën e tij përmes aftësive vetmbrojtëse, agroalimentare dhe industriale bazilare. Nuk po vjen me asnjë lloj paketë ndihmash ushtarake apo teknologjike. Zero. Janë mjaftuar ti shfarosin Shqipërisë çdo lloj aftësie vetmbrojtëse dhe t'a kthejnë në njësi administrative greke, ku Greqia kontrollon territorin, qiellin, detin dhe së fundmi edhe bazën ushtarake të Kuçovës, që i bë vetëm për t'u ulur F16 e grekut. Pse Israeli, vendi që përfiton qindra miljarda dollarë ndihmë ushtarake nga SHBA, nuk ka asnjë bazë ushtarake amerikane?! Fatkeqësisht ne nuk jemi në lartësinë për të qenë aleatë, por vetëm vrim bytha për penën e tyre, si "bashkë penë mbajtës" krenarë. Midis Sali kërmës, Edi Anës dhe gjithë të tjerëve që do vinë nuk ka asnjë ndryshim. I zgjedhin dhe i duan të tillë; vrimë lëpirës, hajdutë, prostituta, pa asnjë ndjenjë patriotizmi dhe sovranizmi. Është fakt që në një rënie të papritur e NATOs, siç po predikon edhe Tramp, Shqipëria nuk ka më asnjë lloj sovraniteti mbi qiellin e saj. De fakto është i Greqisë. Të cilën çuditërisht nuk "e mbron" NATOja si ne, por e armatosin aq rrezikshëm për egzistencën e Shqipërisë, që i është ndaluar zhvillimi i çdo ushtrie dhe aftësie vetmbrojtëse, me të njejtën forcë që u shkatërrua ushtria shqiptare, fortifikimi, industria ushqimore, industria ushtarake, bujqësia, sektorët strategjikë, identiteti kombëtar, integriteti territorial dhe numri i popullsisë.

                         1. D
                          Dhe Andrea Stefani rri dhe veshtron

                          Baze,Baze,duket qe je mbyllur ne kullen e fildishte,te kamjes dhe e sheh problemin egzistencial te Shqiperise vec,brenda nje politike me se te dhjere, midis ndeshjes ps ish pp-es dhe pd ose hordhise shpellare,kur ajo eshte midis ps dhe folkut shqiptar,qe vazhdon te shperbehet fizikisht dhe psiqikisht,nga te gjitha anet,bashke me kete dhe kombi. Kjo eshte nje teme kruciale,per te cilen,media vec cicerin,pasi kane frike mos hane ndonje sqep te forte nga pronari dhe ky me tej nga rama.

                          1. M
                           Maloqja vorjoqimarjot i Viçidolit

                           Hyrja e Shqipërisë në Bllokun e Varshavës solli mijëra kuadro ushtarakë të kualifikuar, qindra tanke, avionë, radarë, uzina ushtarake, raketa, anije, nëndetëse. Hyrja e Shqipërisë në NATO solli vetëm Greqinë në VorioEpir dhe shqipet në kurbet. Kina e varfër ndërtoi hidrocentrale, qindra fabrika, ushtrinë më moderne në historinë politike shqiptare, baza ushtarake të jashtëzakonshme, Amerika më e pasur e planetit çuditërisht, asnjë fabrikë, asnjë fishek, asnjë asgjë, por ama solli një propagandë Lumturie dhe Rëndësie planetare për Shqipërinë e varfër që e qin edhe propagandën e Enver Hoxhës. Ku po shkon Shqipëria?! Nuk duan të ndajnë serbët me kosovarët si dy Koretë, por po bëjnë gjithçka të ndajnë shqiptarët si dy Koretë. Ndofta deri sa shqiptarët të arrijnë një ndjenjë turpi, urrejtje dhe vetëmohimi për vetveten, si Arvanitasit në Greqinë gjenocidale bashkimeuropianse .

                           1. P
                            Populli

                            Fukaralleku vec rritet, Shqiptaret vec largohen / me ca shosha me turiste, te vertetat nuk mbulohen / demostrimi i vetem i fuqise kesaj qeverise, eshte zbrazja e Shqiperise nga lulja e rinise / sado te perpiqen sherbetoret me gelqere ta qullojne, surratin sterre te qeverisjes dot nuk e mbulojne /

                            1. X
                             Xhimi

                             Po si nuk u lodhe duke bere propande mer burre, cdo dite, pa pushim. Cfare krenarie keni ju propagandistet, shpopullimin e Shqiperise, varferin, mungesen e te drejtes se lirise se fjales per nje grusht pare te qelbta qe ju hedh Rama. E di qe nuk i botoni komentet organike si ky i imi, po te paken lexojini dhe t'ju vije turp nga vetja. Ptu.

                             Lini një Përgjigje