"Babai iku i trishtuar nga kjo botë, se veprat e tij gjigande të energjisë u shitën nga Berisha. Dontë të shiste dhe kaskadën e Drinit"

22 Mars 2023, 09:45Ekonomia TEMA

"Babai iku i trishtuar nga kjo botë, se veprat e tij gjigande të

Në emisionin “Shqip” në DritareTv gazetarja Rudina Xhunga solli historinë e jashtëzakonshme të dy inxhinierëve që ndërtuan Shqipërinë, inxhinier Gjovalin Gjadri dhe i biri, Egon Gjadri. Historia e familjes u tregua nga pasardhësi i familjes, Ervin Gjadri.

Ai tregoi në studion e Shqip, me modesti dhe krenari historinë e shkencëtarëve që krijuan veprat të cilat i mbijetuan shekullit. Gjithçka në emër të dijes dhe dashurinë për Shqipërinë. 

Ervin Gjadri tregon trishtimin e viteve të fundit e babait të tij, ndërsa hidrocentralet ku ai la jetën, iu shiten 100 të huajve, duke cenuar punën e aq shume njerëzve dhe mbi të gjitha, pavarësinë energjetike të Shqipërisë. 

Hidrocentralet Bistrica 1 dhe Bistrica 2 ishin fillesat e karrierës së inxhinier Gjadrit dhe shitja e tyre në 2013-ën e tronditi shumë. 

Ervini thotë se ai ishte thjesht i pafuqishem për të reaguar sepse idrocentralet Bistrica 1, Bistrica 2, Ulza e Shkopeti, mbanin firmën e inxhinierit dhe një ekipi të madh. Edhe pse atëherë ishin në pronë të shtetit, Sali Berisha në ditët e fundit të qeverisë së tij, në maj 2013, ia shiti kompanisë turke “Kurum”.

Kurumi i bleu këto hidrocentrale kur ishin në gjendje pune, të saporikonstruktuara nga një kredi 22 milionë euro të BERZH që ende e paguan shteti shqiptar dhe do vijojë ta paguaje deri në 31 dhjetor 2044.

Ja si shprehet vite më pas, djali i inxhinier Gjadrit:

“Kur u shitën dy Bistricat babai pësoi një tronditje të madhe sepse aty kishte nisur karrierën e tij, kishte kujtimet më të bukura të jetës së tij. Dhe mbi te gjitha iu duk diçka absurde.

Nuk i morën asnjë mendim kur i shitën. Nuk e pyeti njeri. U shitën në maj të 2013-ës. Iu shitën firmës Kurum, Ulza, Shkopeti dhe dy Bistricat. 

Babai në atë kohës ishte i pafuqishëm. Ato ishin hidrocentrale funksionale, më tepër se funksionale, ishin të rikonstruktuara me një kredi te madhe te Berzh . Për Bistrica 1 dhe 2 janë investuar rreth 22 milionë euro.

Mendoj se këtë kredi e paguan akoma shteti shqiptar. Afati i kredisë është deri në vitin 2044. Të dyja hidrocentralet ishin në efiçencë të plotë dhe kanë qenë shumë rentabël. Prodhonin energji, jo sa Fierza apo Kaskada e Drinit, por rreth 10% të prodhimit të tyre, pra disa miliona euro në vit.

Në momentin që është nënshkruar kontrata e shit-blerjes së tyre, firma turke nuk jepte asnjë lloj shpjegimi dhe llogarie shtetit shqiptar. Sepse u shitën 100% të aksioneve. Dhe pronar i gjithë kësaj pasurie publike u bënë te huajt“- thotë djali i inxhinier Gjadrit i cili kujton në një intervistë të gjatë kohën kur një skuadër burrash të jashtëzakonshëm me kapiten Radovickën në krye, sollën drite për Shqipërinë.

Ai tregoi se pas shitjes së 2 hidrocentraleve të Bistricës, Ulzës dhe atij të Shkopetit u bënë përpjekje për të shitur edhe Kaskadën e Drinit në vitet kur Sali Berisha ishte kryeministër. Gjadri thotë se privatizimi i Kaskadës së Drinit do të ishte fundi i energjetikës shqiptare.

“U shitën vetëm hidrocentralet e Bistricës, Ulza e Shkopeti. Po të ishte shitur edhe Kaskada e Drinit, nuk e di me çfarë do të ndriçoheshim ne sot. 

Kam dëgjuar që ka pasur tentativa për të shitur edhe Kaskadën e Drinit. Babai im e dinte ketë gjë. Privatizimi i Kaskadës së Drinit do të ishte fundi i energjetikës shqiptare. Fundi i pavarësisë së Shqipërisë, për fat nuk ndodhi”, tha Ervin Gjadri

50 Komente

 1. R
  Rrnofte LEXHENDA !

  Rrofte LEXHENDA per zagaret e tij !

  1. F
   Fatmir Okaj

   Burr i fort doktorprof Sal Berisha famile nershme

   1. H
    Hordhia e ndyre e Sali Rrumpalles

    Gomarllek me Okë. Apo me Okaj, se si thuhet. Por nuk ka problem. Mjafton qe dihet se është gomarllek.

   2. R
    Ripushtimi denatyrues

    Sali-ky bastard shpellar turk,i duhet varur nje gur ne qaf dhe duhet cuar dhe hedhur ke digat e hidrocentraleve,qe tani i shkerdhen turku,si pushtues i rikthyer,nga portat e hapur,nga nje shpellar mbeturine e atij pushtimi shperfytyrues.

   3. d
    demo

    Sali Berisha,,nuk lahet me kete popull.

    1. T
     Tironci

     Ne foto (nga e djathta ne te majte) Egon Gjadri,Petrit Radovicka (?),Farudin Hoxha,Emin Musliu dhe me duket si Ismail Ahmeti (?)....Inxhiniere tdhe drejtues te shkelqyer,shkencetare te hidroenergjetikes shqiptare....... Njerez te mrekullueshem,qe kane lene pas vepra gjigande qe do te percjellin gjenerata !! Te mendojme per nje "moment",se cfare i dhane vendit dhe sa morren (?!) Emrat e tyre duhen gdhendur ne digat e hidrocentraleve ! Respekte pasardhesve te tyre ! Tironci

     1. V
      Venaliu

      Saktë dhe bukur i ke rhë këto rewshta,por fatkeqsisht këto gdhëndin dhe bëjnë buste emrat e tradhtarëve dhe hajdutëve të këtij kombi

      1. P
       Pickaxhiu

       Venaliu kishe ndonje gje me Azem Hajdarin ti?

       1. J
        Jabanxhiu

        Unë nuk thashë gjë. Ti e the.

        1. x
         xha Beqo

         e qifte djalli ne b... aty ku ka shku Hajdari jot o p.. i S'omes

       2. P
        Pilo Lala

        Sakte, njerezit qe bene Shqiperine, si mijera specialiste ne Veprat qe u ndertuan. Po vjen dita qe tju njihet kontributi i tyre ne shoqeri. Nuk duhet te ndotet emri i tyre i madh, me njerez te vegjel te kesaj kohe, pa vizion, pa aftesi. Megjithate duhet thene, se ne cdo kohe ka njerez ky komb, qe e nderojne, qe sakrifikohen, qe punojne per te. Une nuk do e dalloja Gjergj Lucen nga Profesoret e nderuar. Une nuk do e dalloja ate gruan ne Dragobi qe ndertoi hotelet e para per Turizmin malor, nga profesoret e nderuar. Une nuk do e dalloja ate Agronomin e Sarandes, qe mbolli fushat me Mandarina, apo limona, me novatoret e asaj kohe. Une nuk do e dalloja fermeret e serave te Rroskovecit, Kutallise, Frakulles, plantacionin e shegeve ne Lezhe, nga shkenctaret e Institutit te Misrit Shkoder, apo Institutit ne Lushnje. Ne cdo kohe Shqiperia ka bije qe bejne gjera te mira. Qe duhen nderuar.

        1. K
         KUJTIM LIKA lagjja Qemal Stafa rr zogu i

         Ke thanë në këto rreshta të vërteta apsolute.të lumtë e ke shkruar aq qartë.e kuptueshëm, Un jam një inxhinier mekanik që kam punuar afro 17 vjet nepër hidrocentrale vaudejës fierzë dhe koman dhe i kam njohur e bashkëpunuar me ato njërëz shkencëtar por edhe qindra inxhinier teknikë specialiste e puntorë që kan punuar nëpër veprat e hidroenegjitikës shqipëtare që ka që punojnë prej 60 vjetësh dhe pridhojnë pdo ditë mesatarisht 2o miljon kilovat që pa dyshim kan ndriçuar totalisht shqipërin.

        2. V
         Vlonjati ne mergim

         Bukur e ke thene 'Tironci'. Me nje pjese te tyre kam punuar kur ata ishin nga fundi i karrieres se tyre. Gjigande ishin. Nderim per thesarin qe krijuan.

         1. F
          Farka

          Sakte, duhen vene emrat e tyre hidrocentraleve, perfshi dhe nje emer tjeter shume te madh, Rahman Hanku!

          1. T
           Toni

           Ibrahim Hamza ne fund

          2. R
           Refugjati

           Vetem ne shqiperi ndodh shkateruan nje shtet te tere vrane e vollen dhe me e cuditeshmja eshte qe nuk i ndodh gje populli gomar i shkon dhe nga mbrapa

           1. S
            Shpetimi Debatik

            Ky është popull dembel, hajdut e mercenar . Shitet e blihet për 5 lekë. Nderi , dinjiteti familja e shëndoshë ...........eshtë vyrtyt i pak njerzëve .

            1. H
             Hila

             Vetem ne shqiperi ndodh keshtu ,se ne krye te shtetit ishte nje agjent i Serbise e shpellar i shqiperise, hajdut i pa ngopun, ndytesire pa kurrfare nderi e identiteti. Shkurt me monster famljarisht.

             1. r
              rumuni

              Pse nuk e kapni dhe ta pushkatoni!

            2. M
             Maks

             Prandaj duhet qe drejtesia e popullit ti godas rende kete band qe na drejton nga 1991 deri sot tradhetaret dhe shitesit e interesave kombetare duhet qe drejtesia ta kete doren e rend

             1. A
              AI

              Po ky I sotmi po e le Shqiperine pa Porte. Po jep prona per restorante me 1 Euro...asnje per Industrie e gare te hapur por atij we do...tunele ushtrie ku mund te prodhoheshin kerpudha per te mbajtur gjithe europen...Piqet mish nga Ismeti...tunele berthamore ne kte kohe jane hapur e bere te paperdorshem...baza detare te dhena per 1 Euro miqve e asgje me gare te hapur...fol dhe per kto Rudina....

              1. Z
               Zot na fal cfare ke krijuar ! aliun

               AL ....Capone......Al Paçino

               1. R
                Remo

                AL,,,,duhet te flase populli merhum qe si gomari i mban ne shpine keta maskarenj, jo nje muaj apo tre por 33 vjet me radhe, harroi gjithcka, sakrificat, mundin dhe gjakun, emrat e ndritur te kesaj fotoje, njerzit e nderuar qe i dhane drite Shqiperise. Ai popull shkoi atje ku ish mesuar, ne erresire, ndryshe s'ka si spjegohet qe po keta Varrmihes riciklohen, po ai popull mbush sheshet dhe kutite e votimit per ta!

              2. A
               Ardian

               KY ZAGAR SHPELLAVE KY PLEHR DHE FUNDERIN VICIDOLI I BIRI KURVES DHE I NGJIZUR PER TE SHKATERRUAR VENDIN TON ERDH NE JET NGA DJALLI ,KY SHPELLAR DUHET TE DENOHET ME VDEKJE ,O POR KUSH DO TA DENOJ JASHTQITJEN E SHQIPERIS SKA NJERI TA BEJ .TE DHJEFSHA EVROPEN QE KA HEQ DENIMIN ME VDEKJE ,DUHEJ ENVERI TJA SHKERDHENTE ROBT KETIJ MALOKU B.Q.

               1. R
                Refugjati

                Asnje fjale me teper

                1. H
                 Hordhia e ndyre e Sali Rrumpalles

                 Ardian. Respekte. Perveç fjalës malok, të gjithë të tjerat i ke flori. Sali Berisha nuk është malok. T'i vije anes malokëve. Malokët jane burra të besës, dhe kane derdhur gjak per Shqipërinë. Luften malokët e bene, se nuk e beri Kavaja, Lushnja, Fieri, dhe Berati. Ndersa Sali Qen Berisha është vetem nje ndyresire qe ka lindur gabimisht ne Shqiperi. Por e tha bukur ai komentuesi tjeter: Sali Rrumpalla nuk lahet me këtë popull.

                 1. B
                  Ben

                  Ke lufte bene ata qe i quan "Malok"? Permende disa qytete qe nuk kane bere lufte. Ke ndonje problem me Kavajen, Lushnjen, Fierin, apo Beratin? Dukesh qe nuk paske haber nga historia.

                2. E
                 ENTSOE

                 Keta burra ishin rilandas te vertete, ndertuan vendin e tyre pa asnje shperblim, vetem me nje page modeste, shkencetare qe nuk I vijne me Shqiperise. I madhi prof Radovicka e jepte lenden e tij Hidroenergjitika si te lexonte nje poezi, inderuar qe ma Ka dhene kete lende ne vitin 1975 ky professor I jashtezakonshem. Respekte pa fund per keta dijetare atdhetare!

                 1. S
                  Shkelqesia e tij, Magjari i Surrelit

                  Doktor Mortja Sali Rrumpalla Mbreti i Tallavase Sali serbi

                  1. Z
                   Zzz

                   Duhet te shtetezohen perseri, tu kthehen 100 million euro sq sa u shiten

                   1. M
                    Martin

                    EH! INdustrine Energjetike, Industrine e Rende dhe Banken Kombetare Shqiptare i ka ne dore Turqia. Shqiperia eshte koloni e Turqise!

                    1. E
                     ENTSOE

                     U shiten 70 milion euro te kater HEC et te sapo rehabilituar nga shteti me 22 milion euro!!? Dhe nje muaj para zgjedhjeve te qershorit 2013 nga I mallkuari SB.

                     1. R
                      Rrnofte LEXHENDA ! Vicidoli

                      Mallkimi shqiptar Petbindeshi ivicidolit.

                    2. x
                     xzy

                     Kjo është e tmerrshme. Si mund të shesësh pasuritë e një populli të tërë sikur t'i kesh të babait?! Kanë shitur dhe privatizuar kromin, bakrin, naftën! Tani edhe hidrocentralet! Qeveria është administratore dhe jo pronare e pasurive publike. Pra ajo nuk ka asnjë të drejtê të shesë apo të privatizojë pasuritë publike. Njerëzit për këto gjëra duhet të ngrihen dhe të bëjnë revolucion. T'i varin në shtyllat e elektrikut të gjithë ata që e kanë çveshur dhe grabitur. Kushdo qofë. Por populli shqiptar është popull muti. Mirë ia ka bërë një mut i dalë nga Viçidoli. Që iu qep si rrodhe Partisë së Punës dhe arriti të hyjë deri edhe në shtëpinê e diktatorit dhe të bêhet mik edhe me fëmijët e tij! Popull kriminel, injorant, dembel që i shkon ende prapa dikujt që e shkatërroi këtë vend me themel.

                     1. D
                      Doktor”DIGITALI” !

                      Doktori e di kush i ka blerë dhe sa % të aksioneve ka në këto vepra , kështu që nëpërmjet “digitalit” do t’a denoncojë këtë aferë të narkoshtetit !

                      1. A
                       Aron

                       Po me cfare mendoni ju qe vazhdon mban akoma ne kembe "revolucionin" Saliu? Ja, me keto qe ka shitur per skarp te gjithe pasurite e popullit qe i ndertoi me pune vullnetare. Kush vazhdon i shkon mbas Saliut dhe Metes ose jane pjese e vjedhjeve te tyre, ose jane idiotet qe nuk dine drejtimin nga eshte koka dhe kembet. Per te ardhur keq.

                       1. .
                        ...

                        Keta inxhiniere ne foto ben vepra hidroenergjitike te rendesishme qe do ti kishin zili dhe vendet me te zhvilluara duke patur parasysh situaten gjeopolitike te kohes dhe ekonomine. Pervec se ishin inxhiniere te zote ishin dhe njerez te mrekullueshem dhe me integritet, disa prej te cileve kam patur kenaqesine ti njoh dhe takoj. Nje pjese prej tyre u larguan nga jeta me nje pension modest ndersa injorante pa punuar asnje ne dite ne administrate u bene Ministra e Kryeministra dhe kane nje pasuri marramendese. Te tille njerez duhet te zene vend ne kronikat e lajmeve dhe jo ato kurvat pidhpalara qe ju i beni reklame apo Luizit te BB me shoke

                        1. D
                         DRENICA E KUQE

                         Respekt e lavdi te perjetshme ketyre emrave qe dritesuan Atdheun dhe shtepite e shqiptareve. Kjo eshte Epoka e tyre shqiptare, me e lavdishmja. Respekt edhe per Edvin Gjadrin qe i zbardhe keto deshmi!... DRENICA E KUQE

                         1. D
                          DRENICA E KUQE

                          Respekt e lavdi te perjetshme ketyre emrave qe dritesuan Atdheun dhe shtepite e shqiptareve. Kjo eshte Epoka e tyre shqiptare, me e lavdishmja. Respekt edhe per Edvin Gjadrin qe i zbardhe keto deshmi!... DRENICA E KUQE

                          1. f
                           fshtari halim

                           Iku koha e heronjve ka ardhur koha e maskarenjve. Kujt ti thuash,askush nuk degjon se kemi hallin e Brather te TV vizion. Ate qe kerkuam ate gjetem.

                           1. Z
                            Zona B

                            Njerezit duhet te kuptojne nje gje,,Keta Inxhiniera hanin dhe flinin si puntoret e thjesht dhe hanin ne mencat e Veprave ne ndertim si hanin te gjithe te tjeret,Nje Menu nje Krevat nje Privilegj ishte nje Makine BÇ,Aero ,apo Polski Fiat ,asgje tjeter..njerez fisnik qe i dhane Atdheut aq shume…kam punuar ne Fierze,dhe Koman dhe i mbaj mend…Ata qe Shiten dhe Vodhen Djeresen e Shqiptareve ja u hengert Doktori dhe Spitali te gjitheve Pa dallim ,,se krimbat do ju hajne o Qelbesira

                            1. N
                             Ne vesh te Zotit

                             Amen!

                             1. k
                              kusherira

                              Nuk duhet harruar edhe MUHEDIN MUCO ne kete shkrim, qe i ka ndertuar keto vepra.

                              1. F
                               Farka

                               Ok, por me vjen keq, jo ne rreshtin e pare!

                              2. A
                               Asd

                               Krim pas krimi, nuk ndalet ore joo ky ujk i semure Salih Berish Terbimi.

                               1. D
                                Dardani i Ri

                                Lavdi mendjendriturve të kombit tonë, atyre që ndërtuan vepra gjigande! Poshtë shpellarët me në krye kryekriminelin e kombit tonë Sali Shpellar Berisha!

                                1. J
                                 Jimi

                                 Respekt per keta burra, qe me dije e perkushtim ndertuan vepra qe i sherbyen popullit dhe ua lane trashegim brezave!

                                 1. V
                                  Veshgusi

                                  Gjithë pasurinë kombëtare për 33 vjet keta vampir e përdorën sikur të ishte e tyre për të lënë këtë popull të varfër e të largohen nga vendi.Po nuk u dënuan këta e tu konfiskohet pasuria ky popull do vuaj.Shitja e hidrocentraleve është një krim i rëndë, çfarë prova kërkon SPAK, provat ja bëjnë mu kush nuk ka sy e nuk dëgjon të bëjë sehir.Po naften e mineralet apo bangat kush i ka shqiptaret bëjnë sehir.Deri kur do vazhdoj kjo punë nuk do jemi as zotë të jetës ton.

                                  1. K
                                   Kujtim Lika

                                   Edhe un i njoha nga afër këta burra e shumë e shumë të tjerë si këta sepse kam kenë bashkëpunëtorë mbasi kam punuar 17 vjet nëpër hidrocentralet si inxhinier mekanik jemi krenarë që nuk vodhëm asnjë gram por me ndërgjegje të plotë ndërtuam këto vepra të jashtëzakonshme që për 60 vjet po japin energji elektrike pa pushim ditë e nate e ne inxhinieret e asaj plejade marrim një pension 130 apo 150 euro që sasi kriminelit me shokë nuk i mjaftojnë ë 150 eurot për mëngjes

                                   Lini një Përgjigje

                                   Blog Tema