Bitcoin u rrit në 28 mijë dollarë. A është një strehë e sigurt nga kaosi bankar?

21 Mars 2023, 21:10Ekonomia TEMA

Bitcoin u rrit në 28 mijë dollarë. A është një

Kriptomonedha më e madhe në botë është rritur me 69% këtë vit pasi disa investitorë po e shohin bitcoin si një strehë nga kaosi i botës bankare konvencionale. Bitcoin u ngjit në nivelin më të lartë në nëntë muaj të hënën, ndërsa disa investitorë e shikonin kriptomonedhën si një strehë të sigurt nga kaosi aktual që po trondit sistemin bankar global.

Ai arriti kulmin të hënën në mëngjes në 28,414 dollarë dhe ishte ende afërsisht 28,000 dollarë në 5 pasdite ET. Gjatë javës së kaluar, kriptomonedha më e madhe është rritur me më shumë se 15%, dhe që nga fillimi i janarit, është rritur me 69%. Niveli i tij më i lartë i të gjitha kohërave ishte 69,000 dollarë në nëntor 2021, dhe më i ulëti ishte 15,649 dollarë në nëntor 2022.

Pas humbjeve të mëdha gjatë tremujorit të fundit të 2022, bitcoin është shumë larg aseti me performancën më të mirë deri më sot, sipas një shënimi kërkimor të premten nga Goldman Sachs, duke ia kaluar arit, Nasdaq 100 dhe të preferuarit të tregut të aksioneve Tesla.

Monedha po merr ajër në një mjedis të trazuar që analistët dhe investitorët thonë gjithnjë e më shumë se do të jetë e mirë për aktivet me rrezik, veçanërisht pas mbylljes së tre bankave amerikane, marrjes së bankës zvicerane Credit Suisse nga rivali i saj më i madh UBS dhe pasigurisë në lidhje me vendimin e kësaj jave nga Rezerva Federale për drejtimin e normave të interesit. Fed gjithashtu të dielën tha se do të rrisë frekuencën që u jep hua shkëmbimeve në dollarë bankave të tjera qendrore, një tregues i rritjes së kërkesës për dollarë.

Bitcoin është kriptomonedha më e madhe në botë, duke zënë 47.7% të tregut 1.17 trilion dollarë. Aseti nuk ka përfaqësuar një pjesë kaq të lartë të vlerës totale në asetet dixhitale që nga 10 qershori 2022 sipas TradingView.

Ai po përfiton gjithashtu nga pikëpamja se është më i sigurti nga kriptovalutat ku më të voglat po përballen me më shumë kontroll rregullator dhe pasiguri të qeverisjes.

Disa investitorë e shohin bitcoin, si arin, si një vend të mirë për të parkuar para gjatë periudhave të inflacionit të lartë, shtoi Sean Farrell, kreu i aseteve dixhitale me Fundstrat. Sipas të dhënave nga Fundstrat, korrelacioni 30-ditor midis bitcoin dhe arit po rritet, ndërsa korrelacioni midis bitcoin dhe Nasdaq po bie. Historikisht, bitcoin ka pasur një korrelacion më të ngushtë me Nasdaq sesa ari.

“Investitorët po i drejtohen gjithnjë e më shumë BTC-së dhe arit si mënyra alternative për të ruajtur pasurinë gjatë periudhave të inflacionit ose rrezikut në rritje,” tha Farrell në një shënim kërkimor të së premtes.

James Lavish, partneri menaxhues në Fondin e Mundësive të Bitcoin, është skeptik. “Për aq sa disa dashamirës Bitcoin duan të besojnë se kriza bankare i ka shtyrë njerëzit drejt Bitcoin si një mjet i sigurtë, nuk besoj se jemi ende atje”, tha Lavish.

5 Komente

 1. A
  ABC

  Kaosi sa po ka filluar dhe criptomonedhat do jenë shënjestra e parë.

  1. P
   Phoenix

   Jo, nuk eshte strehe e sigurt afatgjate per keto arsye. 1. Bitcoin dhe te gjitha kriptomonedhat, mund te perdoren per transaksione vetem neqoftese ke akses Interneti. Neqoftese ne te ardhmen ka nje blackout Global Interneti, apo aksesi ne internet limitohet ose kufizohet mbi baza individuale nga qeverite, perdorimi apo aksesi i portofolit behet i pamundur. 2. 85% e Bitcoin dhe kriptomonedhave te tjera, jane blere nga kapitali i madh, i cili kontrollon dhe sistemin Global Bankar. Kjo nuk jep garanci, qe ne nje te ardhme, keta lojtare te shesin gjithe asetet e tyre ne kripto, duke e cuar vleren e Kriptomonedhave afer zeros ose zero. 3. Nuk ka garanci nga sistemet regulatore ne shtete te ndryshme, te cilat ne nje te ardhme mund ti shpallin kriptomonedhat si asete Ilegale. Thjesht vlen si nje investim afatshkurter qe te nxjeresh fitim duke blere poshte e shitur larte. Mos harroni faktin se Globalistet duan ti kalojne te gjithe njerezit ne nje monedhe te centralizuar dixhtale qe quhet CBDC ( Central Bank Digital Currency ). Te ne do ta quajne e-Leku, ose leku dixhital. Euron e-Euro e me radhe.

   1. K
    Kriptomonedhat (bitcoin) ishte mashtrimi me i madh

    Bitcoini tregoj qe eshte nje monedhe e prodhuar nga hebrenjte. Dhe hebreu qe beri nje vjedhje gjiande, Samuel Bankman-Fried, as i hyri asgje ne kembe (Lexoni ketu: https://www.cnbc.com/2023/02/23/ftx-founder-sam-bankman-fried-hit-with-new-criminal-charges.html). Samuel ishte Shefi i companise se criptomonedhave ne bitcoin FTX. U zhduk ne nje vend te trete dhe aty po gezon parate e vjedhura. Me miliarda dollare u rrembyen e u vodhen nga ky grup financiaresh. Ka marre fund si monedhe virtuale. Mos beni gafen te coni me para tek bitcoini. Bitcoini thuhej qe u prodhua nga nje japonez (Satoshi Nakamoto, i cili nuk ekziston), por kutpohet qe kjo ishte mashtrimi me i madh e ndodhur ne boten financiare dhe ne historine e njerezimi duke provuar ato qe thuhen ne librin e tyre te shenjte Talmud qe goyim (njerezit e bardhe) lejohet ti vjedhesh dhe plackitesh. Kjo u kuptuas pas shembjes se bitconit dhe te gjitha monedhave te tjera virtuale dhe humbjes te shumices se investitoreve qe kishin investuar ne monedhat dixhitale.

    1. P
     Phoenix

     Eshte e vertete qe Satoshi ishte nje personazh fiktiv. Bitcoin u krijua nga DARPA, per te pergatitur njerezimin qe te pranoj Kriptomonedhat dhe teknologjine Blockchain. CBDC-je qe duan te implementojne, eshte ne fakt nje kriptomonedhe e programueshme individualisht per c'do person. Neqoftese kjo forme paraje pranohet nga njerezimi, implikimet kunder lirise dhe veprimitm jane fondamentale dhe serioze. Ata do te kene kontroll te plote mbi portofolin tend personal, dhe mundet te kufizojne c'do transaksion, bazuar ne piket sociale personale nepermjet ID-se dixhitale dhe krizat qe mund te shpikin ne te ardhmen. Si psh kriza e mashtrimive klimaterike.

    2. B
     Baliu

     Numbers don't lie!!!

     Lini një Përgjigje