Edi Rama: Sipërmarrja private i ka bërë gropën vetes, po i ikin forcat pa të cilat vdes, njerëzit!

17 Mars 2023, 12:00Ekonomia TEMA

Edi Rama: Sipërmarrja private i ka bërë gropën vetes, po i

Në një takim me sipërmarrjen private ku po diskutohen pagat, kreu i qeverisë thotë që po luftojnë për të ruajtur burimet njerëzore. 

Teksa përmend shprehjen “sapo e mësova gomarin pa ngrënë më ngordhi”, kërkon të tregojë se si po largohen forcat punëtore për shkak të mungesës së motivimit dhe mosrritjes së pagave.

“Vendosëm të bëjmë këtë takim për një proces që dëshirojmë ta kthejmë në një dialog kombëtar me sipërmarrjen por edhe aktorët e tjerë dhe të gjithë shoqërinë sepse jemi në një udhëkryq shumë delikat dhe më në fund vetë sipërmarrja po e shikon gropën që i ka hapur vetes vit pas viti duke bërë atë që bëri ai që tha në fund, sapo e mësova gomarin pa ngrënë më ngordhi. 

Tani sipërmarrja po shikon që lufta për ruajtjen e burimeve njerëzore i ka hyrë brenda në territorin e vet. Tani po shikon se si po i ikin nga duart pikërisht ato forca pa të cilat sipërmarrja vdes, njerëzit. Tani të gjithë po e shohin se si shtetet më të zhvilluara janë futur me kokë për të zhvatur nga të munden burimet njerëzore të kujt munden. 

Nëse një punonjës apo një i ri ka mundësinë dhe perspektivën të paktën teorike që duke u larguar ta gjejë punën diku tjetër, sipërmarrja nuk ka ku shkon. Tani dilema e sipërmarrjes është të rrojë apo të vdesin”, tha Rama.

12 Komente

 1. J
  Jeta ne Shqiperi s'eshte vetem VendiPunes or KM

  Mundet fare mire te jesh i punesuar ne nji Firme ku fiton edhe mire ,por kjo s'eshte gjithckaja per nji Qytetare Shqiptare e nji X -Specialiste ne ate vend ! _ Problemi duhet pare ne kushtet e jetes ne ate vend ,se si ajo shoqeri jeton dhe me cfar perballet ne te perditeshmen ,jashte Orarit te Punes i Nderuar KM ,qe zotrote na i shikon kta Specialiste thjeshte si Robote Pune . Kta Specialiste kane edhe nji jete pas Punes ,te cilet ata mesa duket nuk e gezijne dote per maredhenjet ,qe jetone ajo shoqeri . Ku s'ka asnji regull ,ku Krimi ben Ligjin ,pra nji shoqeri ne anarshi ,ku gjithcka i ngjan nji Kaosi te Organizuar , nji shoqeri qe nuk rrespekton e njeh Ligjin ,pra ku PaSiguria te befason pas cdo hapi rrugeve te Shqiperise . Ky eshte nji Realitet qe mjerishte z.KM s'e njeh ke qytetari shqiptare . Nji shtet pa Drejtesi ku Politikanet qe pellasin dite e nate TV e Medieve qe zherdhijne turinjte e tyre te ndyre si kafshe Primitive ,kercenojne nga mengjezi ne darke Normalitetin dhe kte Shtet ! Keni 11-vjet ne Pushtet dhe nuk keni arritur te beni ASGJE per Drejtesine ,nderkohe qe SPAK eshte nji hale pa dyer per shoqerine Shqiptare . _ Do ikin te gjithe dhe ata qe do ngelin jeni gjithe Ju Kasta e Kancerit Politike dhe ata Politikane qe kan vjedhur e Shpartalluar Shqiperine qe kan vjedhur Prona e Thesare _Partberet tuaj Z.KM _Ti gezoni frytet e punes tuja si Politikane .

  1. A
   Arben

   100% e sakte! Prandaj ikem edhe ne para 25 vitesh dhe as nuk memi ndermend te kthehemi me kete gjendje ku eshte Shqiperia. Shqiperia duhet te marre mesime nga Polonia ku emigrantet polake po kthehen ne Poloni nga vendet perendimore. Jam i sigurt qe po te kthet vetem 50% e intelektualeve Shqiptare qe ndodhen ne perendim, Shqiperia behet shtet me te vertete i zhvilluar brenda 10 vitesh! POR, nje "POR" madhe, kjo nuk do te ndodhe sepse politiaket e sotem i trembet kesaj force qe nuk e njeh e korrupsionin! Shqipraret po ndihmojne vendet perendimore ne cdo fushe, arsim, drejtesi, industri, qeveri, etj por nuk u ofrohet mundesia te ndertojne Shqiperine per te gjitha cfare permendet me lart!.Me vjen shume keq per ate vend aq te bukur qe ka rene ne dore te shkerdhatave!

   1. R
    Rrespekt Arben . Jeni dy Qytetare te Vertete

    Jeta ne Shqiperi........... Arben ju lumte . KM i Shqiperise eshte nji Fudull i molepsur dhe nuk shikon dot me larg se gjithe ajo Klase kanceroze Politike ne ate vend . KM Rama eshte i paafte te bej Drejtesi e Shtet Ligjore edhe pse sot per sot mbetet me i votuari ne Shqiperi sepse shqiptaret s'i besojne me asnji Birit te Kurves AntiShqiptare ne ate vend mbushur me Shkerdhata !

  2. L
   Lam Qafoku

   Ec mre Bab ec! ku t'qaj taten ti je i modh. e bone muhabetin si konga e muslimit kap Gjushi, osht personale kap Lefter Kokmodhi, osht personale, bon nji hallv t' modhe kta firaunt si thuj ti : sipermarja, ene kjo personale. ec babe ec, grahi kalit vallahi njashtu si Gani bej Toptani

   1. E
    Eni

    Drejte e ke thene por dhe shteti kur tenderat ja jep vetem 5 oligarkeve I ben gropen sipermarrjes....dhe mos genje me se eshte turp...si I the dje komisionerit...jemi te paret per integrim ne Rajon..po ti nuk ke hapur nje kapitull akoma kur Serbia e Mali zi jane ke fundi afer 32 shit? Si qenke I pari ti....?

    1. S
     Semi

     Kryeminister qe I bertet sipermarrjes? Skam pare vec Putinit..por ne fakt aty80% ishin drejtore e ca ndertues.....

     1. V
      Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

      Idiot, qe kujton se sipermarrja eshte administrate e bashkise. Kryeminister hajdut po dhe INJORANT .

      1. S
       Satër

       Mirë këta sipërmarrsit privat qe 'gabuan' po ti dhe qeveria jote ku ishit?. Ke plot 10 vite që sillesh vërdall si p.... në brekë dhe nuk mban asnjë përgjegjësi , as për puntorët që braktisin vendin, as për bujqësinë e blektorinë e braktisur, as për degradimin në arsim, por jo vetëm kaq por ti si k.ministër nuk mban përgjegjësi as për ministrat dhe k. bashkiakët e korruptuar të zgjedhur pesonalish nga ti dhe që po mbushin burgjet, as për administratën e tejmbushur me analfabet dhe hajdut të taksave , trojeve dhe pasurisë publike! Je ti dhe vetëm ti, është qeverria jote e korruptuar dhe në shërbim të oligarkve përgjegjëse pë vrasjen e shpresës dhe braktisjen e vendit.

       1. E
        Emanuel

        Sa kohe cdo zyrtar e ka mendjen sa leke do fitoje ne fund te dites xhungel do jete....dhe 2000 Euro te jete rroga aty nuk rri me njeriu I ndershem...

        1. s
         sapa

         Llap sa te duash o Ram injoranti qe ose ben sikur se di ose nuk don qe:vetem mosfunksjonimi i shtetit eshte faktori i ikjes se shqiptareve!

         1. B
          Ben

          100% e sakte. Hiq korrupsionin dhe vijme e ndertojme ne, emirgrantet, Shqiperine! Kemi te tere kuadrot qe po ndertojne perendimin! Ne rrogen njohim, jo korrupsionin!

         2. E
          ERTV

          Punë ka por nuk ka profesionistë! Deklaronte ky artisti.... (Nuk ka se kanë ikur jashtë artistë) A nuk doje dhe ti kështu ??

          Lini një Përgjigje