Cilat janë të gjitha institucionet financiare që po ‘rrëzohen’ aktualisht!?

15 Mars 2023, 18:40Ekonomia TEMA

Cilat janë të gjitha institucionet financiare që po

Nëse ka diçka që historia na ka mësuar në lidhje me rrjedhjet bankare, është se paniku ngjall panik kur një institucion financiar bie. Ndërsa ankthi u përhap nëpër dhe përtej Zonës së Gjirit javën e kaluar pas rënies së Silicon Valley Bank, thashethemet filluan të vërtiteshin se institucioni i famshëm financiar i teknologjisë do të tërhiqte të tjerë me vete.

Më pas, e hëna filloi me disa banka që panë se tregtimi i aksioneve të tyre u ndal për shkak se stoqet po binin shumë shpejt. Nëse keni para në një bankë që ka parë rënien e çmimit të aksioneve të saj dhe ndalimin e tregtimit, është e rëndësishme të dini se njoftimi i Programit të Financimit Afat të Bankës së Rezervës Federale ka bërë një rrugë të gjatë drejt parandalimit të një efekti domino të dështimit të bankës. Ekspertët pajtohen se ndërsa tregu i aksioneve është në një rrugë të paqëndrueshme, këto nuk janë jehona e krizës së tmerrshme financiare të 2008-ës. “Konsumatorët duhet të ndajnë çmimet në rënie të aksioneve dhe tregtimin e paqëndrueshëm nga depozitat e tyre aktuale në bankë,” shpjegoi Mark Neuman, këshilltar financiar dhe CIO i Kapitalit të Kufizuar. “Investimet e tyre në aksionet e këtyre bankave mund të jenë në rrezik. Depozitat në banka deri në 250,000 dollarë nuk janë në rrezik për sa kohë që banka është e mbrojtur nga FDIC,” shtoi ai.

Numri magjik që FDIC siguron për shumë llogari është 250,000 dollarë, megjithatë politika e Fed për depozituesit në SVB është zotuar të mbulojë depozitat e pasiguruara për të parandaluar kolapsin e gjerë financiar. “Në fund, nëse i keni paratë tuaja në SVB dhe janë 250,000 dollarë ose më pak, do të jeni mirë. Është e siguruar. Nëse keni më shumë se kaq atje, ata me siguri do t’ju mbrojnë gjithsesi, “shtoi Neuman.

Aksionet e First Republic Bank ranë me 75% të hënën pas rënies me 35% javën e kaluar, duke çuar në rënie për bankat që kanë qenë dëme kolaterale të bankës së SVB-së javën e kaluar. Tregtimet e kompanisë u ndërprenë të hënën në mëngjes për shkak të rënies së mprehtë të çmimit të aksioneve, edhe pasi banka mori likuiditet shpëtimi nga Rezerva Federale dhe JPMorgan Chase të hënën. Financimi rrit likuiditetin e papërdorur të bankës në 70 miliardë dollarë.

Bankat rajonale janë ndikuar veçanërisht nga ‘masakra’. Që nga mesdita e së hënës, Comerica Bank, një institucion financiar me bazë në Dallas, Teksas, pa aksionet e saj të zhyten 30%. KeyCorp, e cila operon KeyBank, pa një rënie të ngjashme të madhe, duke rënë me 28% deri të hënën në mesditë. Aksionet e First Horizon ranë mbi 20%, dhe tregtimi u ndërpre. Megjithatë, është e rëndësishme të kihet parasysh që të gjitha këto banka mbulohen nga sigurimi FDIC, kështu që depozituesit që janë brenda 250,000 dollarëve nuk kanë nevojë të panikosen se paratë e tyre rrezikojnë të zhduken edhe në rastet kur më shumë banka dështojnë.

Në një deklaratë të lëshuar gjatë fundjavës, themeluesi i First Republic Bank Jim Berbert dhe CEO Mike Roffler u thanë depozituesve se pozicionet e likuiditetit të bankës janë “shumë të forta dhe kapitali i saj mbetet shumë mbi pragun rregullator për bankat e mirëkapitalizuara”.

Ndonëse të shohësh të gjitha të kuqe pranë shenjës së institucionit tuaj financiar është e kuptueshme shqetësuese, nëse keni para në këto banka, nuk duhet ta konsideroni rënien e çmimit të aksioneve të tyre si një shenjë se ata do të dështojnë. “Gjatë një kohe si kjo, konsumatorët duhet të përqendrohen në gjërat që ata mund të kontrollojnë,” tha analisti i Bankrate, Matthew Goldberg. “Kjo do të thotë, të siguroheni që ata janë në një bankë të siguruar nga FDIC dhe se balancat e tyre janë brenda kufijve të FDIC dhe se ata po ndjekin rregullat e mbulimit të FDIC në mënyrë që paratë e tyre të mbrohen në rast të dështimit të bankës,” shton ai. Ndërsa depozituesit nuk duhet të kenë panik, aksionerët mund të mbajnë ende frymën këtë javë.

5 Komente

 1. P
  Phoenix

  Terhiqni parate nga Bankat, mos u merrni me brockullat e tyre. FDIC ka ne dispozicion, vetem 0.1% te shumes reale te depozitave. Po nderhyri FED qe te injektoj miliarda ne sektorin Bankar, kjo do ta kaloj ekonomine ne superinflacion, duke ju a djegur parate ne duar. Zgjohuni gomere!

  1. T
   Taulant

   Mire po i terheqim, po ku ti cojme? Ne bythe ti fusim?

   1. P
    Phoenix

    Te blesh metale te cmuara, dhe ti investosh ne prodhim ushqimor dhe pavaresi energjitike sa ke mundesi, aty ti cosh.

  2. T
   Tei

   Kshu esht kur bankat e wokizmit Nuk merren me ekonomine po bejn reklama per green energy,equity e te tjera gomarrliqe. Jo per gje po keshtu do e rrenoj ameriken obamat e klintonet me duart e gomarit biden qe e Kan ven si kukull. Amerika qe njihnim e pelqenim Ka marre poshte e me poshte Prandaj kina e rusia tallin rocken me ameriken

   1. p
    politikan skromja

    Problemin eshte se po mbyllen rubinetat e dollareve qyl (te perfituara padrejtesisht) nga shtetet e kontinentit Afrikan , si dhe nga Azia e deri diku nga Amerika Latine . E per pasoje ata qe kane perfituar (dihet nuk ka nevoje ti permend "kolonizatoret" ) tani po fillojne ta ndjejne krizen ne kurriz te tyre . Per me teper duke pare se ç'po ndodh sot ne bote , ndryshimi i raporteve te forces , rizgjimi i ish kolonive ne Afrike plus ndergjegjesimi i njerezise se ish kolonizatoret me agresivitetin e tyre po çojne boten drejt nje katastrofe edhe faktore te tjere po krijojne premisat e kesaj krize qe do sjelli nje ndryshim ndoshta te rendit boteror . Te presim dhe te shohim .

    Lini një Përgjigje