Rama: Që nesër nisim konsultimet me bizneset për rritjen e pagave edhe në sektorin privat

16 Mars 2023, 18:50Ekonomia TEMA

Rama: Që nesër nisim konsultimet me bizneset për rritjen e pagave

Kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur se prej ditës së nesërme do të nisin takimet me sipërmarrësit për rritjen edhe në sektorin privat të pagave.

Rama tha se tashmë është vendosur që nga Prilli paga minimale të jetë 40 mijë lekë të reja ndërsa njoftoi se edhe pagat e tjera do të pësojnë rritje, si formë mbështetjeje ndaj krizës së shkaktuar nga lufta në Ukrainë.

“Nisim takimet me sipërmarrjen për domosdoshmërinë e rritjes së mëtejshme të pagave në sektorin privat, ku tanimë nga prilli minimumi i detyrueshëm është 40 mijë lekë. Ndërkohë që qeveria po bën gati korrektimin e krejt skemës së pagave pas rritjes së ndjeshme të pagës minimale, si reagim ndaj vështirësive të paparashikuara të krijuara kudo prej agresionit të Putinit dhe inflacionit të luftës,” shkruan Rama i cili postoi edhe disa shënime ku theksohet fakti se Shqipëria tashmë me këtë nivel të pagës minimale renditet e treta në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

8 Komente

 1. E
  Eni

  Po po.....akoma me kto ky...

  1. S
   Shqipetari-Gjermani

   i "Nderuari" dhe Respektuari Edi Rama:Per c´fare Konsultimesh e keni Fjalen??Pse nuk thoni me Mire qe DO TU LUTENI Punedheneseve Shqipetare qe tu jepin ndonje Leke per "Meshire" Punetoreve Shqipetare qe ju Qeveria te na i shisni si "Rritje RROGASH"?????Nuk keni TURPE??Edi Rama..kur me keto "Konsultime me Bisnessisin" si e Quani thjeshte ju Qarraviteni dhe Jargaviteni Punedheneseve...pa na TREGUAR dhe pa ditur te Tregoni se jjeni Qeveria dhe Shteti, sepse nuk keni as Qeveri dhe as Shtet, 1-Z.Edi Rama:Ne Gjermani Rrogat jane te Rregulluara te gjitha sipas Kodit te Punes per c´do SEKTOR..Industrial,Buqesor-Hoteleri-Turizem-Ushtri-Marine Luftarake..akoma edhe Pastruesit..dhe te gjithe qe bejne Punet me te Rendomta.. 2-Ne Gjemani EKZISTON Ligji dhe gjithcka eshte e Rregulluar me Ligje, dhe askush nuk u Lepihet Punedheneseve, por eshte Qeveria ajo qe KONTROLLON Punedhenesit, si dhe Rritja e Rrogave,kur behet BEHET EDHE NGA Qeveria me Ligje.... 3-Edi Rama keni ne Politike kaq vite por duket se NUK KENI MESUAR ASGJE,ose se paku duket se nuk doni..pra lere Miletin ne Meshiren e Fatit... pra shkurt Edi Rama...me qe te pelqen qe te merresh me "Samitet e Ballkanit sipas Proceseve te Berlinit"..athere Fillojneni merrni kODIN gJERMAN TE pUNES Perktheheni dhe beheni Ligj...pra TARIF VERTRAG(Kontarta Fikse) per c´do Sektor...lol

   1. V
    Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

    Po o hajduti i Lindes po. Do te pyese ty biznesi sa do i beje rrogat. Idiot noterik!

    1. K
     Komunist me Rolex

     Opa 1 2 3 sufllaqet sa po ecim perpara km i duhur për vendin Ps. Po pse tani u kujtove ti?

     1. S
      Sufllaqja me qepë

      ahahahahahahahahahhahahahha Enver bir, te paska emocionuar Goliku dje

      1. S
       Sali/meta

       Hani mut të gjithë ju bythëlepirësit e Berishe-Meta hajdutë e kriminelë. Rama është kryeministri më i shkëlqyer i Shqipërisë..

       1. P
        Phoenix

        Juve besoni se ky Diktator Komunist do te konsultohet vertet me palet e interesuara?? Hahahaaaa, humor nga Albanistani. Do krijojne nje show mediatik me njerezit e tyre, dhe ja u konsultuan e do thone te gjithe jane dakord.

        1. T
         Tironci qytetar

         Konsultimet jane gjithnje gje e mire; -duhet nxitur e perkrahur biznesi privat per formalizimin e marredh.te punes, psh. per biznese private me mbi x numer punemarresish shteti ju paguan gjysem ose te plote sig.shoq; psh.per zanatcij apo profesioniste te rralle shteti qe mos shuhet ajo gje ju merr persiper plotesisht sig.shoq; -te vendoset me ligj qe cdo page per punemarresin do kaloje ne sist.bankar sipas edhe kontr.se punes; -te vendoset detyrim ligjor qe cdo punemarres do punoje ne baze te nje kontrate punesimi noteriale/jo por te kete nje kontr.te tille, qofte ky edhe kamarier i perkohshem edhe per 3 muaj pune por te kete kontrate domosdoshmerisht; -sherb.komb.punesimit te hartoje kontrata standart ose tip te punesimit per keshillim; -dhe te miratohet nje ligj qe cdo gje te ne do paguhet me leke, pagat po se po por edhe cdo pagese psh.blerje shtepie, makinash, pronash, ne dyqane, sherbime, etj etj etj kudo, e po u be kjo forcohet monedha lek se njerezit nuk do duan te blejne kaq shume euro e ulet kerkesa per euro e forcohet monedha lek ne kembim valutor; kjo sdon te thote qe sdo kete euro ne qarkullim por do blihet euro me pak e do shtohen rezervat ne euro te bankave; megjithate per kete gjykon e vlereson banka qendrore me mire; ose te vendoset njehere e mire se sdo perdoret me lek por vetem euro si ne Kosove apo Mal te Zi.

         Lini një Përgjigje