Rama: S'mund të paguani pastrueset në Himarë e Dhërmi me 300 mijë Lekë e ata nga Filipinet me 1 mijë Euro!

17 Mars 2023, 12:52Ekonomia TEMA

Rama: S'mund të paguani pastrueset në Himarë e Dhërmi

Kryeministri Edi Rama u ka bërë thirrje bizneseve që të rrisin pagat për punonjësit e tyre. Gjatë takimit me sipërmarrësit, Rama tha se në zonat bregdetare si në Dhërmi e Himarë gratë që mirëmbajnë strukturat akomoduese nuk mund të paguhen me 30 mijë Lekë të reja, ndërsa punonjësit që marrin nga Filipinet i paguajnë me 1 mijë Euro.

“Sipërmarrësi shqiptar duhet ta kuptojë që nuk mund t’i japi gruas që pastron atje në Himarë e në Dhërmi 300 mijë Lekë sepse është nga vendi edhe pastaj marrin nga Bali edhe nga Filipinet dhe ju japin nga 1000 Euro. Nuk mund të funksionojë kështu. Duhet që punonjësin shqiptar ta vlerësojmë si sytë e ballit. Ta ndihmojmë me çdo çmim sepse është ai që e bën. Hiqini ato gratë që janë atje nëpër ato kaunterat aty dhe që hapin e mbyllin derën e dyqaneve dhe të zotit të kësaj nuk i funksionon më biznesi dhe i rrofshin miliardat”, tha Rama.

13 Komente

 1. V
  Vlora.Vlora

  O Ramut po njerzit prandaj te votuan ,qe te besh ndryshimin jo qe ti largosh,Saliu vrau dhe preu ndersa ti po i vret ne nje menyre tjeter, cdo dite ministrat e tu perfliten ne SPAK,kjo do te thote se sa e korruptuar eshte qeveria jote,dhe pastaj heq bythen menjane ,

  1. V
   Vezet Rehas

   E Mori motra Provimin o vlonjat? Te Qifja Familjen Fshatareske qe ke o Klysh Lamashesh.

   1. V
    Vlora,Vlora

    Mori “arin…hahahaha…hahahaha…

   2. S
    Shkodrani

    Nuk eshte Rama qe i puneson njerezit. Kjoka te beje me privatin qe i con femijet e vet te shkollohen ne SHBA me 100000$ ne vit dhe bredhin me k..a dhe makina te shtrenjta por qe njerezit nuk i paguajne. Duhet te dish qe nuk ka kryeminister ne bote qe flet keshtu (pozitivisht) per kete ceshtje. Ne Shqiperi duhet te ndryshoje kultura e punedhenesve por edhe e punemarresve. Fokusi duhet te jete tek puna dhe ata qe bejne.

   3. h
    historiani

    Pse me tre muaj turizem do mbash shtetin o Rame. Qeka e thone qe do ngelemi skllever.

    1. K
     Kv

     do ngelemi skllever? Po pse tani e more vesh ti? Tendecat e shqiptarit te pas 90 nuk te thone gje? Fenomeni i rrembimit te vajzave per prostitucion cfare ishte, nuk ishte shfrytezim skllaveror? Po kjo eshte natyra zgjeberake e shqiptarit, te fitoje duke shfrytezuar tjetrin!

    2. I
     Idioti

     Ti more persiper ndryshim e njitash vec bythen dridh

     1. P
      Philipino Pussy...Yummi

      Po te marresh nje 16 vjeçare filipinase, i jep edhe me shume se 1000 euro ne muaj se punon edhe jashte orarit.

      1. E
       Erdogan

       Kete pashallek zgjodhen zoti me comentin historiani Deputeti Osmane Ismail bej Vlora, Frashellinjte,Hasanet,Tahsimet etj. Tani e kupton ty qe mund te mbetemi Skllever. Ka mundesi te ikni te gjithe per nje “Jete me te Mire” ne Pol te Veriut. Po te kishin “tru” he koke Rilindasit turq nuk do shkon in tek Baba Sulltani por do bashkoheshin me Vellezerit e tyre Arvanitasit per te cliruar Kostantinopolis. Duket qe e Shkruara e ketij populli te vuajture dhe me nje te shkruar te Lavdishme Greke te cfaroset.

       1. N
        Noc Rroku

        O plerë, o.ooooo letyrë, Bab sulltan ! Ata emëra të ndritur , nuk i ndot dot me trurin e mëndjen tënde të qelbur, i ka vlerësuar BOTA. Nuk të ka peshë ligësia jote, se kush të lexon e kupton që shkruan për kotheren që të ushqejnë e po t'a hoqën jep shpirt. Shqipërinë e bënë(këtë që kemi)ata që i filluan me luftën Skënderbegjane dhe e vazhduan pa ndërprerë për 5 SHEKUJ deri në 1920. Ndaj Evropa( megjith komplekset e saj) atyre Burrave dhe këtij populli që i kish bërë ballë Sulltan Babës tënd , i njohën botërisht këtë pak Mëmë dhe. E shkruajta për ata që lexojnë e mendojnë jo për ty o lamash se ti s'ke çbën do ushqehesh o mjeran.

        1. T
         Taulant

         Ore trangull, nuk je shtet i centralizuar qe cakton vete rrogat, vete punesimin, vete prodhimin dhe vete cmimet. Thirri mendjes o gomar! Jemi ne kapitalizem, qe do te thote konkurence dhe inisiative e lire. Po ti o karabush, nuk le konkurencen te zhvillohet se me tenderat, pra me paret e buxhetit i adreson tek oligarket dhe vetem sa forcon monopolet. Ministrite ne vend qe te nxisin sipermarjen e lire private, jane kthyer ne koshere korupsioni. Ti nuk merr vesh fare nga ekonomia dhe prandaj bejne qejf ministrat e tu duke abuzuar se je karabush!

         1. N
          Një mik që të do të mirën

          Ja ke futur trapit kotë, se asnjë pastruese në Himarë nuk më 300 mijë lek. Ato paguhen mbi 700 mijë lek, sepse, nuk të vijnë më me 300 mijë lek. Ka kohë që ka ndryshuar, po ty të ka ngelur ora prapa, shko ndrysho baterinë. Veç kësaj, vëndalijet nuk kanë qejf të ponojnë pastruese, se e konsiderojnë vehten si padrone, pavarësisht se çfare surrati kanë. Atëhere pronari detyrohet edhe ti strehojë e tu japë vaktet e ngrënies.Plus, pronarët u paguajnë edhe sigurimet shoqërore, që ja u vidhni juve banda e sigurimeve shoqërore, sepse kur dalin në pensipn ja u mohoni kontribitet. Ja u paguajnë sigurimet, sepse taksidarët e tu, lëshohen si ata qëntë që shpëtojnë nga zinxhiri. Pra marrin shumë. Unë di biznese që i paguajnë pastrueset edhe 1 milion lek në muaj, se nuk të vjen njeri, dhe janë të detyruar ti paguajnë kaq. Prandaj Z. Rama mos fol si e jëma e Zeqos në majë të thanës.

          1. A
           Arben

           Ne vend qe te llapesh ti o koqe Kryemisnister, hartoni ligje ku nuk duhet te kete diskriminim. Ne te gjithe boten, emigranti paguhet me pak se vendasi ndersa me Shqiperi ndodh ndryshe! Prandaj Shqiperia eshte bere per tu tallur. Dhe Shqiptaret mburren me flamurin si patriot te medhenj. Ne se je me te vertete patriot, atehere paguaj Shqiptaret ashtu sic duhet. Flamuri kuq e zi qe i kendoni aq shume ju ne Shqiperi nuk ka vlere pa njerezit!

           Lini një Përgjigje