"Jemi tallur me pagat e punonjësve", eksperti: Çfarë më tha një sipërmarrës

17 Mars 2023, 19:06Ekonomia TEMA

"Jemi tallur me pagat e punonjësve", eksperti: Çfarë

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli tregoi rastin kur një sipërmarrës në vend i ka thënë se janë tallur me pagat e punonjësve.

Në një intervistë për Euronews Albania, Çoçoli u shpreh se nëse 10 vite më parë, për t’u puinësuar në fabrikën e këtij sipërmarrësi dërgoheshin 20 aplikime për një vend pune, sot nuk ndodh diçka e tillë.

Sipas Çoçolit, tanimë mund të ketë 20 kompani që kërkojnë punonjës për të njëjtin pozicion pune, por nuk e gjejnë dot.

“Mund të të shprehem me shumë sinqeritet çfarë një sipërmarrës më ka thënë në shumë konfidencë; ne jemi tallur me pagat e punonjësve tanë deri tani. Po ta them arsyen me shumë sinqeritet. 

Është një eksportues shumë serioz i vendit tonë. Në momentin që 10 vite më parë i vinte një formular për t’u punësuar në fabrikën e tij, i vinin 20 të tillë, sepse  kishte njerëz që kishin nevojë të punësoheshin.

Sot, janë 20 kompani për të plotësuar një formular, për të gjetur krah pune. Ky është sikleti i madh që kemi sot. Është emergjencë kombëtare”, theksoi ai.

17 Komente

 1. E
  Eni

  Pra prape fajin e kane te tjeret...ky ürape pa faj...ku di gje ky cben ky...mbas 12 vjetesh u kujtua...po ky Cocua eshte ca si shume trap

  1. L
   Latif Dreqi.

   "Eni"! Je shume i sakte, sidomos me citimin qe i bo Shvejkut. Jam shume krenar me ty. E di pse? Sepse ti je e vetmja gjallese ne galaktiken tone te bukur qy meno se Sahale Ramut Brrisha o rop i mire.

  2. R
   Real

   Ato qe jane tallur po e vuajne tashti. He sipermarres jepi biznesit ose falimento.

   1. I
    Ilirjan

    Nga tallja me pagat e punonjesve... ne siklet te madh per ti LUTUR te vijne!! Ju lumte o vizionare miliodhjere!

    1. S
     Shkodrani

     Po te lusin te punosh pa para. N.q.s. paguan edhe njerezit gjenden dhe prodhojne. Shqiptaret punojne shume mire ne emigracion por nuk mund te punojne ne vendin e tyre. Arsyeja nuk jane punetoret. Njerezit kane nevoje per kushte dhe motivacion ose me sakte ashtu sic e the: "vizionare" qe ti paguajne e motivojne.

    2. V
     Vk

     Kshu eshte kur mendon sot per sot dhe se paguan puntorin si duhet. Kerkoni tani nga Bangladesh e co.

     1. M
      Mal Cori

      Tallen me pagat e punonjësve sepse këta pisnesmenët shqiptarë i harxhojnë paratë më orgjira............................. Kanë nga 3 a 5 dashnore të cilave ju blejnë shtëpi e makina luxoze....................................................................... Pas dy vjetësh zenë dashnore të reja, dhe blejnë për to shtëpi e makina të reja......................................................... Po kështu shkojnë nëpër plazhet më të mira në botë nja 4 a 6 herë në vit, dhe lenë andej miliona me eskortat e hotoleve................................................................................. Ja thuaj ti Fatos, a mbeten më lekë nga gjithë këto horrlliqe? Kështuqë s'ka para për punëtorët, s'ka punëtorë.....

      1. S
       Shkodrani

       Shkurt, "pune ku..sh".

      2. A
       Angel

       Shume mire tju behet. Cfare mbjell ate do korrësh.

       1. P
        Pilo Lala

        Paska rene ne hall ky Zv. Ministrii Saliut. Ka punetor sa te duash Azia, po vijne, ashtu sic po shkojne specialistet Shqiptare ne Gjermani, Angli. Keshtu eshte Bota, rrotullohet....

        1. P
         P

         Ne te gjith boten cdo compani investon per brezat e rinj qe vin ne pun domethen investing per te ardhmen kurse kto kurvat ne shqipri 1 nuk I japin lekt -dy taleshin per siguracionet 3 -I mbanin ne pun dhe te djelen pa lek hallexhinjt e shkret nuk kishin nga tja mbanin do ushqenin femijet nga halli dhe 5 I trajtoin sikur Jan qen rruge ,tani populli esht ber ujku I beri m*tin ne kok ktyre kurvave qe mendonin se shqiptart do rrinin si qen rruge ,zotrinj biznesmen tani vini ne pun kalamajt tuaj dashnoret dhe plakat tuaja qe ti bejn shurren biznesit tuaj dhe vilat qe keni nuk vlejn me

         1. L
          Linda

          Ka ardhur dita e punetoreve. ta shfrytezojne.

          1. M
           Mashtruesi

           Prej 32 vjetesh ne Shqiperi eshte instaluar DIKTATURA, qe shtyp dhe shfrytezon egersisht shqiptaret si skllever! Media shqiptare eshte vene ne sherbim te mbrojtjes se interesave te politikaneve duke u mbyllur gojen qytetareve! Kam mbi 7 muaj qe shkruaj se kam sjelle nga SHBA(Michigan) qindra foto dhe vidio qe vertetojne realitetin ne ate shtet,se si pushteti u sherben qytetareve pa dallim dhe kudo ku banojne,por asnje medie nuk eshte ndjere te me ftoje! E para gje qe i bie ne sy cdo njeriu qe shkon ne SHBA eshte fakti se atje KA ZHVILLIM KUDO KU BANOJNE NJEREZIT dhe ne Michigan jetohet me mire se ne qytetin me te madh te atij shteti me 12 milion banore si Detroit me 600 mije banore! E kunderta ndodh ne Shqiperi: Njerezit largohen nga qytetet dhe fshatrat e largeta per te ardhur ne Tirane,bile edhe banoret e lagjeve GETO periferike te Tiranes,tentojne te afrohen ne qender sepse atje nuk kane asnje element jetik te domosdoshem per femijet,te rinjte dhe te moshuarit! Tregojani shqiptareve AMERIKEN,qe te kuptojne modelin qe duhet te kishim zgjedhur per te ndertuar ketu! Mjaft me propagande mashtruese te lali Erit!

           1. K
            Kurjozi

            Po ne Miçigan eshte ashtu siç thoni ju. Do te desha qe per te kuptuar me mire tabllone , do te doja te kisha edhe disa shifra konkrete si p.sh. sa ore ne dite puohet sa dite ne jave sa eshte rroga mujore , sa eshte qeraja e banesave per zona te ndryshme, sa dollar mund te kursesh ne fund te muajit. Dhe gjëja tjeter , ju punoni apo jeni mysafir tek te afermit tuaj. Respekte...!

            1. D
             DV 2022

             Ka shume mundesi te jete mysafir se po te punosh nuk te del koha te mendosh per intervista ne TV shqiptare.

           2. Q
            Qytetar i zakonshem

            Ky Çoçoli ben gazetari analizuese me terma kafeneje " me ka thene nje shok" . Une nuk di qe ndokush mund te tallet me biznesin dhe ndermarjen . Rroga eshte e percaktuar nga oferte-kerkesa , nga tregu. Nuk ka arsye askush te paguaj me shume per diçka qe mund te paguaj me pak . Rroga ka ndryshuar spse eshte rritur kerkesa per krahe pune jo se i vjen keq punedhenesit se qenka tallur dikur me rrogen. Budallalleqe..pa sens " me ka thene nje shok"

            1. B
             Beni

             Me sistemin aktual te pagave mos u cudisni te shikoni qe brenda 5-6 vjetesh nuk do te kete ne Shqiperi mekanik, elektricist, hidraulik, murator, mesues, mjek etj. Nje mesues me 30 vjet pune merr akoma nje rroge qesharake .Leri pensionet qe jane ku te therret qameti

             Lini një Përgjigje