BE, 72 milionë euro për Shqipërinë

1 Qershor 2023, 11:21Ekonomia TEMA

BE, 72 milionë euro për Shqipërinë

Bashkimi Evropian i ka transferuar 72 milionë euro Qeverisë së Shqipërisë si pjesë e mbështetjes së BE-së për të përballuar pasojat socio-ekonomike të krizës energjetike. 

Këto fonde janë pjesë e Paketës së Mbështetjes së Energjisë, shpallur në Samitin e Ballkanit Perëndimor në Tiranë në vitin 2022 dhe nënshkruar me Qeverinë në muajin mars të vitit 2023 në kuadër të Planit Vjetor të Veprimit IPA 2023. 

Kjo paketë mbështet Qeverinë në zbatimin e masave për mbrojtjen e konsumatorëve në Shqipëri nga ndikimi i krizës energjetike. 

Në 2024-ën do të transferohen edhe 8 milionë euro të tjera në pritje të progresit që do të arrihet me zbatimin e masave përkatëse nga Qeveria.

Njoftimi

Bashkimi Evropian i ka transferuar 72 milionë euro Qeverisë së Shqipërisë si pjesë e mbështetjes së BE-së për të përballuar pasojat socio-ekonomike të krizës energjetike. Këto fonde janë pjesë e Paketës së Mbështetjes së Energjisë, shpallur në Samitin e Ballkanit Perëndimor në Tiranë në vitin 2022 dhe nënshkruar me Qeverinë në muajin mars të vitit 2023 në kuadër të Planit Vjetor të Veprimit IPA 2023.  

Kjo paketë mbështet Qeverinë në zbatimin e masave për mbrojtjen e konsumatorëve në Shqipëri nga ndikimi i krizës energjetike. 

Këto masa të qeverisë përfshijnë:

-Subvencionimin e çmimeve të energjisë (mundësisht nën një prag të caktuar mujor konsumi) për familjet dhe ndërmarrjet e vogla dhe të mesme në Shqipëri për të ofruar norma të ngjashme si përpara krizës energjetike të vitit 2021 (përllogariten të mbulojë rreth 1 milion familje dhe 168 000 ndërmarrje të vogla dhe të mesme);

-Dhënien e ndihmës financiare për 11 200 persona në nevojë.

Përveç kësaj, përmes kësaj pakete mbështeten edhe përpjekjet e qeverisë për të diversifikuar burimet e energjisë përmes investimeve të reja në prodhimin e energjisë nga era dhe dielli, legjislacionit të ri për energjinë e rinovueshme në përputhje me standardet e BE-së dhe skemave mbështetëse për konsumatorët për të instaluar ngrohës uji me energji diellore. 

“Vitin e kaluar agresioni rus kundër Ukrainës shkaktoi rritje të mëdha të çmimeve të energjisë në të gjithë botën. Nga kjo paketë mbështetëse e BE-së do të përfitojë drejtpërdrejt të gjithë përdoruesit familjarë të energjisë elektrike dhe ndërmarrjet e vogla dhe të mesme në Shqipëri duke e ndihmuar kështu qeverinë shqiptare që t’i mbajë çmimet e energjisë elektrike të qëndrueshme dhe që të diversifikojë burimet e energjisë.  Ky është një shembull konkret që tregon se si e mbështet BE-ja Shqipërinë dhe shqiptarët”, tha ambasadorja e BE-së në Shqipëri, Christiane Hohmann.

Këto fonde janë grante të cilat Shqipëria nuk do të duhet t’i kthejë mbrapsht. Në 2024-ën do të transferohen edhe 8 milionë euro të tjera në pritje të progresit që do të arrihet me zbatimin e masave përkatëse nga qeveria.

Një mbështetje tjetër e BE-së për sektorin e energjisë në Shqipëri përfshin rivitalizimin e hidrocentralit të Fierzës, instalimin e një rrjeti diellor lundrues në Vaun e Dejës, si dhe mbështetjen e masave për efiçencën e energjisë në biznes nëpërmjet programit IPARD.

20 Komente

 1. V
  Vezet Rehas

  Qekqn keput ne Bythe, tallin B...,kaq lek ka Likja ,Arrestoni Plotikane tre medhenj, dhe me siguri do keni me shume Lek.

  1. S
   Salkari

   Nje korigjim , jo arestoni , por sekuestroni ...me arestimet sfiton gje , ja do rine nja dy tre dite ose muaj brenda dhe pastaj do dalin duke justifikuar plotesisht te ardhurat e tyre gjigante ....tung

   1. A
    Ahmed

    Kan 5 vjet qe i kan dhen kto lek dhe 5 vjet qe i permendin cdo 6 muaj a thua shtohen ato, fundrinat kaurre te perendimit

    1. "
     "....nese gervish sadopak nje myslimon shqipfoles

     Turk i piset,nese nuk te pelqejne kaurret apo Evropi shko e q@u m 'arabi..... plehre arabe!

     1. I
      Ilir

      Ahmed, edhe te tjeret... BE ka dhene fonde gjithe vendeve anetare, dhe tani po jep edhe per vendet kandidate, qe do te behen pjese e BE, NDIHMA PER FAMILJET dhe bizneset e vogla. Une ketu ku jam, perfitova nga keto bonuse, qe FILLIMISHT i kalojne qeverive, pastaj enteve kompanive te gazit apo dritave. Kjo pune po behet ne gjithe Europen dhe 70mln jane goxha per familjet shqiptare,qe shyqyr ju erdhi radha. Edhe ketu, nuk beson in e flisnin kot e me kot njerezit, deri kur erdhen neper konto ne banke, nga 700 800 1000 e me shume €... sipas familjes, praktikisht une kete dimer e kalova me shuuuume pak shpenzime per gazin, nga 2 mije € qe paguaja normalisht ne vit, kam paguar me pak se 300 deri tani. Dritat, skam harxhuar akoma bonusin. Uroj qe gjithe shqiptaret ta shijojne kete miresi. Perse u be gjithe kjo, si frike nga opinioni per mbeshtetje te luftes ne Ukraine etj etj... keto pak na interesojne ne njerezve te thjeshte, por eshte FAKT qe na ndihmoi shume. Gjithe te mirat dhe... Ishalla sa me shpejt ti merni dhe ju!

     2. k
      k

      Mirë që kanë dhenë pak se do vjedhin pak. Sikur të kishin dhene shume do i vidhnin të gjitha. Për popullin apo ndërmarje ska gje. Dhe shyqyr që janë socialiste në pushtet se te ishin ato degjeneratat e tjere , do i vidhnin gjate rruges pa ardhur akoma në shqipëri .

     3. K
      Kuksioni

      Or veze pa bere Po qenke aguridhe, e ky hyjne 3 politikanet ketu, ketu ka rol vetem sjellja e mençur e Edi Rames dhe kurajua e tij diplomatike, se ndryshe do paguanim energjine siç po e paguan Bota ose do te paguan im per ate pjese qe e vidhte ose dhe pjesen e atyre qe partia PD i mesoji te mos e paguanin.

      1. G
       Gimi

       72 meleon evro jane qesharake ne krahasim me vendet e tjera aspirante per EU

       1. A
        Alban

        Nuk jane pak. Me ato para ndertohen 3 km rruge.

       2. S
        Sufllaqja me qepe

        BE shperndau 1 miliard per ballkanin. Ne morem vetem mbeshtetje buxhetore 80milion. Komandanti u ankua ne Bratislave bla bla bla tallava. Evropianet pasi u fiken kamerat i thane "shiko se ata zarat nuk sollen asnje projekt"....

        1. K
         Kuptoni njerezit e keqinje!

         Aj ti qe fshihesh pa's Reahas! Eshte mire or Idiot apo idiote! Foltorja falimentoj sot! Jane para te KE me dedikim! Turo te keshe aziatik!

         1. D
          Drejtesia e munguar

          Rama do më por ata I thanë ke se po mos të kishe nuk rritje rrogën deputetëve

          1. L
           Lana

           Nje fjale mirenjohjeje nuk u shpreh nga asnje komentues!!! 80 mln euro dalin nga xhepat e europianeve per xhepat e shqiptareve. Faleminderit per kete lehtesim shpenzimesh per ne!

           1. S
            Sandokan

            Mirenjohje e madhe se do kemi karamele per kte vit. Mos harro mijera shqiptar qe punojn e paguajn taksa ne Europen plake.

           2. S
            Shqiperine e kan pas Liste Europa

            Vazhdon Politika e 1913 me shqiptaret . Kjo shume qe u akordua eshte thjeshte Valium me vu ne gjume shqiptaret ,nderkohe qe Gjaprinjte hapin Tynelet nen Rrogozin e Shqiperise

            1. G
             Goni Gal

             Ja paskan var melçite ujkut ne qafe. Hajde se ja gjend vendin Ali Baba milionave se i ka qef shume milionat ai, popullit si gjithmone opingen e Sheros.

             1. O
              Ola

              Keto lek ky i mer per bachellat e qeverise, se dhe ajo pisja e ministrise se financave del me njoftimin qe nuk riten pagat, cohuni o milet kur nuk coheni per pagat per cfar do te coheni, ai mos u ktheft mori votat dhe talli bythen me popullin ,neser ka miting

              1. P
               Psikopati

               Komentues shpirtezinj qe asgje nuk pelqeni nga sukseset. Po ju erdhi radha te beheni kryeministra silluni ndryshe dhe peritonitis shuma me te medha. Shikoni ore psikopater punet tuaja personale o te pandreqshem

               1. Ramo Mezini

                35 MILION EURO PAGUANTE MIKEL JAKSON PER NJE KONTAKT HOMOSEKSUAL. 70 MILIONE EURO JEP KONTINENTI EUROPIAN SHTETIT SHQIPTAR SI SHPERBLIM QE PREJ 32 VITESH KA ZBATUAR VETEM KERKESAT MUDERRE TE PUSHTAVE E PEDOFILAVE TE EUROPES KURVE PLAKE. I KA ZBATUAR DUKE SHKELUR TRADITEN DHE NORMAT E MORALIT SHQIPTAR. GREQIS EUROPA I DHUROI QINDRA MILIARDA EURO PER MOSHEN E PENSIONIT. JA DHA SI BORXH POR PAK DIT ME VON JA FALI TE GJITHA. SHQIPERIS GJITHENJE JA KANE PASUR ME HILE TE HUAJT SE SHQIPTARI RUAN TRADITEN PRIMITIVE. BESON DHE RESPEKTON TE HUAJIN VETEM SI MIK. KETE IDIOTESI SHQIPTARE E SHFRYTEZOJNE TE HUAJT DINAK E HILEQAR.

                1. D
                 DebilzUnited

                 e keni thene 15 here kete lajm qe nga takimi i fundvitit te kaluar te Be ne tr, Tani na del si detyre qe me keto leke te blejme energji kur te shtrenjtohet sa me shume kw ne Bursa ashtu si e bejne gjithmone ekspertet tane te ndritur

                 Lini një Përgjigje