Kastrati Group sjell Ryanair në Shqipëri

25 Tetor 2023, 18:45Ekonomia TEMA
Kastrati Group sjell Ryanair në Shqipëri

Kompania e mirënjohur “Ryanair” do të nisë operimin në Shqipëri në 31 tetor duke ofruar 17 destinacione për të gjithë qytetarët. 

CEO i kompanisë “Ryanair”, Michael O’leary deklaroi se aktualisht janë rezervuar rreth 70 % e vendeve të ofruara. Fluturimet do të ofrohen me çmime shumë të ulëta duke filluar vetëm nga 15 euro për një drejtim:

“Javën e ardhshme, të martën më 31 Tetor, revolucioni i çmimeve të ulëta vjen në Shqipëri me Ryanair. Ne do të nisim 17 destinacione të reja për në/nga Tirana, ku tashmë më shumë se 70% e vendeve të ofruara janë shitur per muajin e parë të operimeve. Oferta e lartë për sezonin dimëror të Ryanair në Tiranë me 17 destinacione, dhe mbi 200 frekuenca javore tregojnë kërkesën e jashtëzakonshme që ekziston për udhetime me çmime vërtet të ulëta për ardhjen e turisteve në Shqipërisi dhe për qytetarët shqiptarë gjithashtu. si linja ajrore nr.1 ne Evrope. Jemi krenarë të hapim 17 destinacione të reja për në Tiranë javën e ardhshme dhe jemi të lumtur nga fluksi i rezervimeve te kryera ne avance dhe kërkesa që ekziston në Shqipëri dhe anembanë Evropës për fluturimet me çmime të ulta të Ryanair për në dhe nga Tirana.”

Përfaqësues i Kastrati grup u shpreh se industria e aviacionit në Shqipëri është në krye të çdo liste klasifikimi ndërsa numri i turistëve ka shënuar shifra rekord:

“Duhet të përmend disa numra, për të vendosur gjërat në perspektivë. Që prej ditës së sotme, aeroporti ka arritur 5.8 milionë pasagjerë, dhe do të arrijmë 6 milionë deri në fund të muajit, që do të thotë 7 milionë në fund të vitit. Kjo ka të bëjë me 37% rritje nga viti 2022, dhe është e jashtëzakonshme. 110% më shumë se 2019, që e vendos aeroportin e Tiranës dhe industrinë e aviacionit në Shqipëri në krye të çdo liste klasifikimi, një rikuperim nga viti 2019, post covid. Kemi punuar të gjithë së bashku dhe jemi gati të shkojmë në nivelin e ardhshëm. Objektivi i kompanisë është që këto zhvillime të bëhen në kohën e duhur dhe rritja të jetë e pashmangshme në të ardhmen. Ky është një investim i Kastrati Group, qeverisë shqiptare, Ryanair dhe mirpret çdo kompani tjetër që dëshiron që të investojë në rritjen e aeroportit ndërkombëtar të Tiranës".

15 Komente

 1. V
  Vito i Orneles se Varuzhanit

  Merite e vecante e Met Hases.

  1. .
   .

   Te Vrafte roçka prapa kokes se shtypur o debil. Te dhjefsha meritat, qe akoma nuk e kuptoni si funksionon skema mafjoze e Erdoganit kudo (ne te gjitha shtetet) qe ka influenc. $$$$$$ Islamiket e thekur Arnaut financohen nga Turqia, Ramuti (çiraku i Erdoganit) influencon me leje, me tender, me ligje te posaçme, me vendime qeveritare ... te gjitha bizneset e financuara pro Turko-islamike. $$$$$$$ Te cilat financojne politikan, gazetar, historjan, avokat, analista ... per te bere politiken Pro-Otomane, ati Greke, anti Evropiane, ... keshtu "Dora e huaj (Turke)" as qe duket fare, eshte e kamufluar nga biznesmetet e saj. $$$$$$$ Pyramida eshte shtrir ne te gjitha nivelet, sa qe eshte e pa mundur te denocohen, te luftohen dhe shkatrohen. $$$$$$$ Prandaj them ... qe Skiperia ka vajt per lesh, jemi nje provinc e fuqishme Otomane, eshte i pa kthyeshem demi.

   1. K
    Kastrati airline

    Hahahaaaaaa Kastrati sjell Rayan air . Hahahaaaaaaaa

   2. K
    Kopuk milet

    Ryanair s'ka me ne Europe me 15€ do vijë ne Shqiperi, plus sa % taksa merr çeti per çdo udhëtar apo s'keni kohë t'i bëni 2 llogari?

    1. M
     Mirmroma

     O kokloqe, ka fasule e shiko big brother ate bëj.

    2. T
     Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

     Lajm i mire per Shqiperin.

     1. R
      Raimond Vlonjati

      Pse duhet te kete privati menaxhimin e Aeroportit te me te madh Shqiptar dhe te mos e kete shteti ? Apo ngaqe Rama hajduti taksat qe paguajne udhetaret qe perdorin Aeroportin ja jpe Kastratit qe ti ndajne sebashku dhe nuk ja jpe shteti Shqitpar dhe ato para qe mblidhen nga taksat shteti i kthen ne roga e pensione . Po ashtu edhe taksat per Rugen e Kombit pse ti mbledhi Kastrati dhe ti fusi ne xhepat e tij dhe te mos i mbledhi shteti Shqitpar . Nga keto taksa qe i mbledh Kastrati , grumbullohen miliona dollare ne muaj, dhe ato po te shkonin ne buxhet te shtetit Shqiptar do ju sherebin gjithe popullit me roga e pensione me te larta . Mirepo spiuni i Serbise, Rama hajduti ja jep te gjitha ato para Kastratit dhe kuptohet qe Kastrati i ndan me Rama hajdutin

      1. L
       Liri Berisha

       "Raimond Vlonjati"! Fiks fjalet e Sahale Brrishes. Gjenialitet shpellar i shkencave ekonomoko - politike. Patriotizem tribal.

      2. A
       Aleksander

       Po punon SHUME MIRE EDI RAMA, BRAVO.

       1. J
        Jeanne

        Ne Paris niset nga Paris Beauvais ! 1.30 nga kryeqyteti. Do te preferoja Orly. Bileta eshte per 30/12. Shumë lire. 162€ vajtje-ardhje. Por, frike per vonesa e anullime ekziston!

        1. A
         Ali Peza

         15 euro bileta dhe 30 euro bagazhi,plus vonesa te vazhdueshme.Gjithsesi lajm i mire!.

         1. D
          Demokrati

          Shume interesant jeni !! Kur e komandonte Gjermani dhe Kinezi Aeroportin e Rinasit dhe biletat ishin 200-300-400 euro ishte ne rregull dhe asnje nga ju nuk e hapte gojen ,Tani qe e menaxhon nje Shqiptar dhe ka bere miliona euro investime dhe hipni ne avion me 10-20-30-50 euro eshte problem ,Verjani vete emrin vetes se une nuk ju a ve dot.

          1. N
           Neri

           O Demokrat:Ke shume te drejte.I themi ne se cupa e fshatit i ka kercijte te djegur.Shqiptari nuk shikon kush ben punen por perse e ben ai kete pune dhe nuk e bej une.

           1. D
            Dublin

            Pse e paragjykoni Kastratin,une kam vite pa hyre nga Rinasi,por kur e kishin Gjermanet e Kinezet ishte nje Haur me nje kafene e si aeroport provincial..Kastrati ka hedhur Para dhe duhet lavderuar,,,Ryanair eshte Si linje e Lire,dakort,por eshte ne Bursen e Dow Jones dhe ka 60%te aksioneve nga Amerika pra ka para amerikane dhe ka Vetem Boing Avione…per aq sa paguan Ryanair eshte 100here me e mire se evgjitet e hungarise filoruse e filoserbe…Ryanair te lidh me gjithe Evropen dhe do sjell Turizem dhe shume Shqiptar me cmime me te mira ne Treg…Vetem kur Ke Ryanair dhe McDonald’s je vend evropian thone….bravo Kastrati qe hedh para Shqiptare e Puneson Shqiptaret

            1. D
             Djemt e Vukut rraca ma e ndyte qe ka Shqiperia

             Kjo kompani ka fluturime ne gjithe euvropen,biletat jane te lira nese tij nuk kerkon tjera gjera ,te zgjedhesh nje stol,bagazh mbi 10 kg etjera nje karagjoz qe thote se kete agjensi ajrore ashte e mbaruar ai ashte idiot i qenefeve dhe gomar,kjo agjensi ashte nder mate medhat ne euvrope,keta shpellak shpirt Zi nuk gezohen kurre se duan peme shpella e banane

             Lini një Përgjigje