Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut refuzon të shqyrtojë ankesat e Francesco Becchetit kundër shtetit shqiptar, çështja shpallet e “papranueshme”

19 Tetor 2023, 13:02Ekonomia TEMA

Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut refuzon të

Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut ka refuzuar të marrë në konsideratë ankesat e Francesco Becchetit dhe bashkëpunëtorëve të tij, në një betejë që ata i kanë shpallur shtetit shqiptar, pas problemeve me drejtësinë në vendin tonë.

Kështu në 19 tetor 2023, GJEDNJ njoftoi me shkrim se trupi gjykues e ka shpallur të papranueshme kërkesën e Becchetit, nënës së tij Liliana Condomitti dhe bashkëpunëtorëve Mauro De Renzis, Erjona Troplini, duke refuzuar shqyrtimin e çështjes së paraqitur prej tyre në gjykatë.

Ankuesit pretenduan ndër të tjera pranë GJEDNJ se deklaratat e Kryeministrit Rama (referuar postimeve të tij në Twitter për “paratë e pista” të kompanisë së Becchetit) i bënë ata të dukeshin fajtorë, përpara se të vërtetoheshin si të tillë nga gjykata, gjë që sipas tyre shkelte të drejtën për t'u prezumuar të pafajshëm.

Kjo ankesë është refuzuar përfundimisht nga GJEDNJ, e cila në vendimin e zbardhur i kujton Becchetit se nuk është i vërtetë pretendimi i tij që “Shqipëria nuk ka mjete juridike efektive që mund të shfrytëzoheshin për të trajtuar prezumimin e pafajësisë”.  E thënë thjesht, Gjykata Europiane nxjerr zbuluar mashtrimin e Becchetit, kur i shkruan GJEDNJ-së se Shqipëria nuk paska mjete dhe mekanizma ligjore për të trajtuar “hallet” e tij. GJEDNJ e kthen mbrapsht kërkesën e tij, duke i kujtuar të mos injorojë institucionet shqiptare të drejtësisë, përpara se të shkojë te dera e GJEDNJ.

PJESË NGA VENDIMI I GJEDNJ:

Kërkuesit, aksionerë në kompani të ndryshme tregtare, ndër të cilët pronari i “Agon Channel”, një kanal televiziv privat në Shqipëri dhe Itali përballen me akuza penale për falsifikim dokumentesh dhe pastrim parash, për të cilat u dënuan më 23 shkurt 2022 në shkallën e parë dhe bënë ankesa të cilat janë ende në pritje.

Ankesa 1: Prangosja

Një nga kërkuesit u ankua se prangosja gjatë seancës gjyqësore të datës 9 qershor 2015 ishte në shkelje të të drejtave të njeriut. Gjykata shprehu se, edhe nëse ky trajtim ishte i rëndë, nuk sillte ndjekje penale për personat përgjegjës. Një padi civile për dëmshpërblim do të kishte mjaftuar, por kërkuesja nuk e kishte ndjekur një procedurë të tillë ose nuk e kishte sjellë çështjen në vëmendjen e autoriteteve. Prandaj, kjo ankesë u refuzua për shkak të mos shterimit të mjeteve juridike të brendshme, që kërkuesja kishin në dispozicion në Shqipëri.

Ankesa 2: Prezumimi i pafajësisë:

Kërkuesit pretenduan se deklaratat e Kryeministrit (referuar postimeve në Twitter për “paratë e pista” të kompanisë së kërkuesve dhe daljes së tij në programe televizive duke komentuar hetimin e pastrimit të parave në Shqipëri) i bënë ata të dukeshin fajtorë, përpara se të vërtetoheshin si të tillë nga gjykata, gjë që sipas tyre shkelte të drejtën për t'u prezumuar të pafajshëm.

Gjykata theksoi se prezumimi i pafajësisë është pjesë e rëndësishme e një gjykimi të drejtë dhe ligjet e Shqipërisë e mbrojnë këtë të drejtë. Nga ana tjetër, Gjykata shprehu se kërkuesit mund ta kishin adresuar këtë pretendim në çështjen e tyre penale, ose përmes një ankimi në Gjykatën Kushtetuese. Kërkuesit nuk kishin ndërmarrë asnjë nga këto veprime, me argumentin se se “Shqipëria nuk kishte mjete juridike efektive në dispozicion”.

Sipas Gjykatës, dyshimet e tyre për efektivitetin e mjeteve juridike vendase ishin të pambështetura në prova bindëse, prandaj ata nuk kishin motiv për t’i injoruar këto mjete. Duke qenë se kërkuesit nuk shteruan të gjitha mjetet ligjore të disponueshme në Shqipëri, kjo ankesë u refuzua nga GJEDNJ si e parakohshme.

Konkluzioni:

Gjykata vendosi unanimisht se nuk mund të pranojë ankesat e kërkuesve, pasi ata nuk kishin shteruar të gjitha mjetet e brendshme ligjore. Duke qenë se ata nuk e ndoqën çështjen me të gjitha mënyrat që ofron sistemi ligjor shqiptar, Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut nuk mund ta shqyrtojë çështjen e tyre, duke e shpallur atë të papranueshme.

25 Komente

 1. v
  vezhguesi

  Ku jane ata qe u hodhen perpjete kur Beccheti fitoi ne nje seance gjygjesore kur kerkoi demshperblime nga Shqiperia per anullimin e koncensionit te HEC-it te Kalivacit, por nuk u duken, kur po e njejta gjykate ne nje nivel me te larte e ndryshoi kete vendim te pare ne favor te Shqieprise. Kam dushim se keta "trimat" antishqiptare do te kene giximin qe te na dalin ne mbrojtje te nje mafiozi kriminel si Beccheti.

  1. S
   Shqiptari i Ilirisë

   Që Beceti është një qelbësirë dhe mafioz kjo nuk diskutohet. Por ky gjyq nuk ka lidhje me fitoren që ka arritur ai me Shqipërinë për pagesat e dëmshpërblimeve financiare për kontratat e prishura dhe përzënien dhe mbylljen e televizionit të tij mafioz. Becet mafiozi ka kërkuar dëmshpërblim për "prishjen e imazhit" nga qe eria para shpalljes fajtor.

   1. v
    vezhguesi

    Kete qe thoni juve e kam plotesisht te qarte, por komenti im eshte per ato qe lehin sa here qe del ndonje lajm per "fitoret" e Becchetit kunder Shqiperise. Harrojne keta legene se nese ai do marre para nga vendi yne, qeveria jone keto para do i marre nga taksat tona.

   2. T
    Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

    130 milion euro i mori Beccheti. Tani kerkon te tjera.

    1. A
     A thua se i more ti Eurot

     Je i sigurt qe i ka marre130 milionet o lefes profesionist? Ik o debil gjej ndonje dashnore se po te dalin thinjat mbi tastiere.

     1. A
      Arditi

      O shoku taulanti eshte dashnore

      1. I
       Ilir

       Ardit. Po ashtu eshte. Une e njoh Taulantin. Eshte moter. Edhe ti e paske patur dashnore? O Taulant o "Cheater".

     2. b
      ben

      Deri tani Beccheti ca marre ate te gjatin ne prapanice. Ajo seance gjygjesore qe i dha atij te drejte u be pa perfaqesimin e shtetit shqiptar. Ceshtja e tij eshte akoma ne gjygj dhe kete here Qeveria ka perfaqesuesit e saj ne gjykate. Beccheti e di edhe vete se ka zero mundesi per te fituar kete gjygj, pasi ai ka shkelur te gjitha pikat e kontrates se koncesionit per Hidrocentralin e Kalivacit.

      1. V
       Vranakonti

       Ben,shyqyr qe fole njehere nga e mbara.

     3. Z
      Zagali

      Le te han mut tani Sonila Meçka dhe Adi Krasta qe e prisnin me padurim vendimin e GJEDNJ,e cila ua dhjeu dhe ua la turpin ne surratin e tyre. Beccheti eshte nje italian i ndyr se me keto manovrime te padrejta neper gjykata eshte pasuruar.

      1. s
       selam salaria

       ore bole, kjo eshte tjeter padi, per te paren po sekuestrohen hap pas hapi asetet e shqiperise dhe do i paguajme cent per cent...

      2. r
       reti11

       Xeno, t'falla karaxhiçit @ sllobodankës. Hajt n'kok t'viçidoloviçave.

       1. S
        Shkërdheni

        Bëjini të fala gruas së 100 të beketit, sonila pidh shqyerës.

        1. Roberto

         Kushedi sa do jete merzitur Sonila Meco me Adi Krasten.

         1. R
          Rolandshehu40@ gmail.com

          Hall i madh ...kush do ta shke..je srrila meçon tani ...!!!!? Ky eshte halli ...

          1. A
           Agron

           Ku Jane ata qe u kenqen kur degjuan thashetheme se Beketi I fitoi Shqiperise 140 mln euro.tani do jene deshperuar dhe do shpifin perseri

           1. P
            Patronazhisti sufllaqexhi

            O loqe ky gjyq ishte për prishje imazhi jo ato 130 milionët I ka fituar në arbitrazh Po ju lexoni më bythë jo më tru

           2. a
            aleks

            ky bastard duhet te shpallet non grada ne shqiperi, ky hajdut beri çi desh qejfi sa ishte plaku i viçidolit ne pushtet, edhe per pak ky hajdut barbar desh e shkateroi perfundimisht lumin e vjoses, katastrofa me e madhe ekologjike ne evrope

            1. K
             King D

             Haaaa... mashtusi kerkon € qyl... shkooo e q@ vetveten tani o zagare rrugesh se dashnoret qe krijove i punojne te tjeret.

             1. Z
              Zaza

              Po sonila mecja cdo fitoje. Iku dhe syu i qimit pas becces

              1. M
               Maloku

               Soniles qe I ka budet si byth vici do ti japim si gjithmone, te gjatin. Eshte bere si depozit sperme.

              2. K
               Kartela e marrezise Rames - gjoba e Bekettit

               Askund nuk thuhet asgje se eshte anuluar ajo Gjoben 111 milion Euro qe Beccheti fitoi ne Gjykaten e Arbitrazhit ndaj vendimit te qeverise Rama per ti mbyllur Agon-channel. LEXOJENI SERISH SHKRIMIN TE BINDENI

               1. V
                Vranakonti

                Ti qe komenton se becchti do fitoi 111 milion nga shqiperia, e ke parasysh ç'ka bere Bekccheti ne ndertimin e HEC-c. E di ti se ai eshte i denuar nga drejtesia shqipetare. Te paguaj ai ato deme qe ka bere ne shqiperi,pastaj shikojm e bejme.

                1. A
                 Anatoli

                 Soniles do ti shkrihet silikaoni.Lubonjes ,doi drejtohen syte, kurse kulishi i blloku Bushati qe pshurrte Salehun ne preher, kur ishte i vogel ,do lehe me pak.

                 1. P
                  Poseidon

                  SI JA BEN TAULANTI DHE SONILA TANI APO FUTIN PRASIN E TRITANIT.....SE TRITANIT NUK I BEN ME PUNE NGAQE I ESHTE HAPUR SHUME ....TANI FUT NJE DRU DHE MEZI GJEN KARAR.........KESHTU PO BEN DHE BARDHA E KAVAJES ,,NGAQE NE ELBASAN JA HAPEN SHUME BYTHEN TANI I FUT SALEHKARAXHICI DOREN DHE SPO GJEN ME DERMAN, PO I THOTE FUT KEMBEN....

                  Lini një Përgjigje