Komisioni i Ekonomisë voton pro rritjes së pagave, përfitojnë edhe deputetët

23 Maj 2023, 12:17Ekonomia TEMA

Komisioni i Ekonomisë voton pro rritjes së pagave,

Është miratuar në Komisionin Ekonomisë rritja e pagave për punonjësit e administratës. Pjesë e rritjes janë edhe pagat e deputetëve dhe ministrave, pas kërkesës së vetë deputeteve gjatë seancës në komision.

Rritja e pagave për deputetët dhe ministrave do të bëhet sipas koeficentëve.

Në propozimin e sjellë nga qeveria nuk ishte parashikuar një rritje e tillë, por deputetët e komisionit të ekonomisë edhe me propozim të deputetëve të komisionit të ligjeve propozuan dhe miratuan rritjen e pagës së deputetëve duke ruajtur hierarkinë me koeficiente 0.73.6 Komente

 1. H
  Hanko Halla

  Deputetet per ate pune jane zgjedhur te "perfitojne" e te "marrin "cka te munden", derisa ta rjepun te gjalle popullin.

  1. t
   toni mavrija

   Rripeni kete popull se e meriton,kur nuk ka sens rreagimi ndaj hajduterise.

   1. P
    Pensionisti

    Po për pensionet kanë menduar, apo mjaftohen me një gjel deti në fund të vitit?

    1. S
     SOCIALISTI

     TTHIRRJE POPULLIT SHQIPTAR! Duke filluar me zgjedhjet e viti 2025, Parlamenti Shqiptar te pergjysmohet, te behet me 70 Deputet, per numer popullsie dhe siperfaqe qe ka Shqiperia dhe privilegjet qe kane deputetet, nuk ka pse te jene 140, jane mjaftueshem 70. Une per vete dhe me gjithe mbeshtetesit e mi, qe sjane pak, nuk votojme po nuk u be ndryshimi, te fala socialisti.

     1. 1
      1

      O ekonomiste te cekut te bardhe.Nuk e kuptoni qe me keto ritje dhe mosprekjen e pensioneve keni groposur pensionistet?Arsyetim i thjeshte.Tregetari me te pare ritjen e pagave,rit cmimet ,pensionet ne vend keshtu qe varferia shtohet.Po opozita pse nuk flet?Ajo ka ikur ne drejtim te paditur.Ata pak deputete qe i kan mbetur kishin hallin e pagave te tyre

      1. f
       fteri

       Jan shkelë pikat e kuqe nga mjekrroshi ndaj pensionistve me 100 dollar në muaj që premton mirqenjen ,nga kushdo edhe nga shejtani ,vetëm pensionisti thjeshtë të vdesë për buk !.Turrp -TURP-TURP ! ME SA DUKET KËTA KËRKOJNË TË ZGJIDHEN PUNËT ME GRYKËN E PUSHKËS ?!… ,nuk priti të thahej boja e fitores zgjedhjeve ,bien dakort me opozitën .njëra mut e tjetra kakë ,të dyja palët vrapuan me shpejtësi si huliganistë e grabiqar që janë stërvitur , ndërtojnë ekonominë e demokracisë kapitaliste ,rregullojnë pagat për vete se të (shkretët kan pak lek vuajn për bukën e gojës me një milon e gjysëm pagën ,pa llogaritur 20-30 lek ri komisionet parlamentare ,makinat falas karburantin ,telefonin e privilegje të tjera makina luksi ,vila përgjatë bregdetit .Këta janë huliganët e degjeneruar që polli demokracia fashiste,dhe përçudi mbetet dhe një kacidhe për tjerët që vuajnë për bukë ?… Entuziazmi i ekspertve të parlamentit ka rënë në pikën më të ultë harrojnë popullin e vuajtur dhe shpejtoin veprimet në komision ekonomisë për dyfishim pagash sepse dyfishimin e pagave për barkëderrat e qeverisë dhe hajdutët e dy milon e kan duan tre milon që ti palosin me stiva lekët.

       Lini një Përgjigje