Çmimet e naftës bien pasi Arabia Saudite tha se është e gatshme të prodhojë më shumë naftë

2 Qershor 2022, 19:00Ekonomia TEMA

Çmimet e naftës bien pasi Arabia Saudite tha se është e

Çmimet e naftës ranë pas një raporti se Arabia Saudite është e përgatitur të rrisë prodhimin e papërpunuar nëse prodhimi i Rusisë bie ndjeshëm pas sanksioneve të Bashkimit Europian.

Financial Times raportoi, duke cituar burime,  se Arabia Saudite është e vetëdijshme për rreziqet e mungesës së furnizimit dhe se "nuk është në interesin e tyre të humbasin kontrollin e çmimeve të naftës".

Çmimet e naftës ranë në mëngjesin e orëve të tregtimit të Azisë. Standardet ndërkombëtare të së ardhmes së naftës së papërpunuar Brent u ulën për herë të fundit me 2.12% në 113.82 dollarë për fuçi. Kontratat e së ardhmes së naftës së papërpunuar amerikane ranë me 2.18% në 112.75 dollarë për fuçi.

Udhëheqësit e BE-së ranë dakord të hënën të ndalojnë 90% të naftës së papërpunuar ruse deri në fund të vitit, si pjesë e paketës së gjashtë të sanksioneve të bllokut ndaj Rusisë që kur ajo pushtoi Ukrainën. Kjo fillimisht çoi çmimet e naftës më të larta.

Burimet i thanë FT se Arabia Saudite, lideri de fakto i OPEC, nuk ka parë ende mungesa të vërteta në tregjet e naftës. Deri më tani, ajo ka injoruar presionin nga Uashingtoni për të përshpejtuar rritjen e prodhimit pasi çmimet e naftës u rritën këtë vit.

Por kjo situatë mund të ndryshojë ndërsa ekonomitë globalisht rihapen mes rimëkëmbjes pandemike, duke nxitur kërkesën për naftë të papërpunuar.

Kjo do të përfshinte Kinën, importuesin më të madh të naftës në botë, ku qytetet e mëdha kanë filluar të lehtësojnë kufizimet ndërsa rastet e përditshme të Covid zvogëlohen.

“Megjithëse nuk është një premtim i drejtpërdrejtë, Arabia Saudite me sa duket i ka hedhur Perëndimit një kockë”, shkroi Matt Simpson, analist i tregut në platformën tregtare City Index me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, në një shënim pas lajmit.

“Kjo do të pritet mirë nga liderët perëndimorë, duke pasur parasysh se inflacioni – dhe pritshmëritë e inflacionit – mbeten jashtëzakonisht të larta dhe bankat qendrore përpiqen të rrisin normat me rrezikun e futjes së ekonomive të tyre në një recesion,” shtoi ai.

 Raporti i FT vjen përpara një takimi mujor të aleancës OPEC + të enjten, pjesë e të cilit është Rusia. Rusia është eksportuesi i dytë më i madh në botë i naftës së papërpunuar pas Arabisë Saudite.

Në të njëjtën kohë, disa anëtarë të OPEC+ po shqyrtojnë gjithashtu nëse do të pezullojnë Rusinë nga një marrëveshje e prodhimit të naftës, raportoi The Wall Street Journal, duke cituar delegatë të paidentifikuar të OPEC.

Delegatët e OPEC thuhet se janë të shqetësuar për presionin në rritje ekonomik ndaj Rusisë dhe aftësinë e saj për të pompuar më shumë naftë të papërpunuar për të ulur çmimet në rritje.

CNBC

Lini një Përgjigje