Ndryshon taksa për shitjen e pronës, 23% nëse fiton mbi 2.4 milionë lekë

28 Maj 2022, 19:04Ekonomia TEMA

Ndryshon taksa për shitjen e pronës, 23% nëse fiton mbi 2.4

Nëse fitimi nga shitja e një prone do të jetë më shumë se 2.4 milionë lekë të rinj, tatimi që do të mbajë shteti do të rritet në 23% dhe jo 15% sa është sot.

Në projektligjin e ri për tatimin mbi të ardhurat, paratë që pronari i shtëpisë do të realizojë nga shitja e pronës do të tatohen në mënyrë progresive.

Në momentin që nga prona do të fitohet më pak, atëherë vlera që do të paguhet në tatime është 13%. Por sërish këto të ardhura do të mblidhen me paratë që shitësi merr nga paga, biznesi apo burime të tjera dhe kur kufiri kalon vlerën 2.4 milionë lekë, taksa do të jetë 23%.

Kur fitimet nga shitjet e pronës do të jenë mbi 24 milionë lekë të rinj, taksa bëhet 28%.

Aktualisht shteti takson me 15% diferencën mes vlerës së shitjes me atë të blerjes së shtëpisë.

Nëse një shtëpi e blerë vite më parë ka kushtuar 5 milionë lekë të rinj dhe sot shitet 15 milionë lekë, pronari i shtëpisë paguan 1.5 milionë lekë taksë. Me mënyrën e re do të paguajë 2.3 milionë lekë.

Drafti është në fazë konsultimi dhe pritet të prezantohet në qershor nga Ministria e Financave e pasi të mbarojë këtë fazë, do të dërgohet për miratim në Kuvendin e Shqipërisë.

12 Komente

 1. t
  tironc

  Nuk e di a ka njeri mendjen se ca po bejn keta se me kete ritem vetem ajri ka ngel pa pagu tani....ju shkerdhefsha rracen deri ne brez te shtate

  1. D
   Dritan

   Ishte 10 % taksa, e coi 15 %, tani thote 28 %. Edvin Shpopulluesi, Antishqiptari, Zbatuesi fashistoid dhe i pashpirt per Shqiperine, i Great Reset 2030!

   1. F
    Fajtori.com

    O njërëz, unë po fla si një njëri normal dhe me të ardhura mesatare, dhe kjo që thuhet ne këtë artikull prek një pjesë shumë të vogël dhe mjaft të pasur. Nuk e kuptoj rreagimin tuaj për pasurinë e kësaj pakice! Ju qe shkruani, dhe unë, të protestojmë për energjinë elektrike, dhe jo pse Zamirat, gjyqtaret, prokuroret apo xhvatësit e pronave do tatohen 28%. A ka mundesi tia bëjnë 60% apo 90%???

   2. F
    Futja sa krahu popullit se mban.

    Hajde,futja me top Ed Rama! Merja frymën fare këtij populli se mban! Pastaj ndërto Shqipërinë 1 km rrugë 20 milion €!

    1. P
     Pordhe me rigone....

     Corapekuq [email protected],kjo poshtersi nuk ndodh ne asnje vend evropian..... Shita nje nga dy shtepite disa dhjetra mijera evro dhe nuk me taxoi shteti asnje evro...

     1. L
      Latif

      Ce lloj llumi, e nise gjasme me rrogat e te ardhurat ket taksimin progresiv dhe u terhoqe mbrapsh o kryeminister bordesh.

      1. K
       Klimax

       Në Suedi taksa mbi fitimin për shitjen e pronës është 23% dhe kjo taksë është e njëjtë për çfarëdo shume që mund të fitojë shitësi i pronës. Megjithatë, nga shuma e fitimit zbriten investime që pronari i pronës ka shpenzuar, sigurisht të dokumentuara, shpenzimet noteriale, etj të cilat pasqyrohen me hollësi në një formular nga zyra e taksave.

       1. U
        Universi shprsa ime

        Ka bër shkollen e rrothchilld-it në Franc shaloku. Se ku do I gjej leket me pagu gjobën e Strasburgut. Gjakun ka për tju pir KY klyshikuq

        1. E
         Edlira

         Mire ja ben shqiptareve qe te japin voten! Merja shpirtin fare!????????????????????????

         1. z
          zani

          Vazhdoni rrasjani sa me shume ketij populli sa te vi dita qe tju zene me gure o plera, jemi vendi me i varfer ne rajon dhe ju nxirni taksa cdo dite..... Veni dhe nje taks tjeter kush e bo m*tin me te madh do paguj me shume...

          1. S
           Sit back and relax

           Popull i "zgjuar", "trim", "patriot" dhe i "gjithedijshem", kete tregojne komentuesit qe nuk kane haberin se çfar thuhet ne artikull.

           1. A
            Aldo

            A u qifsha motrat shteti shkerdhyer ngelet duke ngritur po uleni nj her o qifsha ropt

            Lini një Përgjigje