Çmimet “vazhdojnë traditën”/ Nis shtrenjtimi me afrimin e festave

10 Dhjetor 2023, 13:21Ekonomia TEMA

Çmimet “vazhdojnë traditën”/ Nis shtrenjtimi me

Çmimet e ushqimeve të shportës vijojnë rritjen e vazhdueshme ndërsa shënojnë kulmin në prag të festave të fundvitit.

Më e papërballueshme situata bëhet për pensionistët të cilët kanë reduktuar në maksimum ushqimet e çdo muaji. Sipas pensionistëve shpërblimi prej 5 mijë lekësh i fundvitit për ta nuk është zgjidhje.

Për pensionistët gjeli i detit është luks. Në të tilla kushte, thonë ata, as i mendojnë festat.

Tashmë është bërë e zakonshme që çmimet të rriten çdo fundvit, por dy vitet e fundit inflacioni ka çuar në rritje ekstreme të çmimeve gjë që ka ndikuar në nivelin e jetesës, sidomos të shtresës së varfër e të mesme.

2 Komente

 1. T
  Tregëtarë rrumpallë

  Tregetarët e storm shqipetarë Jane më të ndyrët. Them të sotëm sepse në kohën e Zogut eshte e dokumentuar she e e treguar vazhdimisht Nga deshmitarët e kohës që tregëtarët dhe bizneset e tjera benin dhurata dhe ulnin çmimet per festa. Problemi eshte që metal që ne quajme tregëtarë sot, nuk jane ne fakt tregëtarë por matrapazë pa shkollë, pa tradita, llum.

  1. P
   Pensionisti yyyhyyyyhyyyy

   Kudo ku shkon pensionisti mbetet si personazhi i Migjenit me"Mollën e ndalueme" Askush përveç familjarëve nuk e rr..npër pensionistët Këtë që na punuat ne e paçi në kurriz kur të bëheni pensionistë, kemi filluar te kursejmë edhe për ilaçe për t'ju lënë të hani njeri tjetrin nga babëzia.

   Lini një Përgjigje