Pensionet po “gërryejnë” financat e shtetit

10 Nëntor 2023, 22:10Ekonomia TEMA
Pensionet po “gërryejnë” financat e shtetit

Duke e konsideruar si gropë për buxhetin e shtetit skemën e aktuale të pensioneve, Banka e Shqipërisë sugjeron qeverinë shqiptare që të ndërmarrë një reformë të mirëfilltë për sigurimet shoqërore dhe shëndetësore.

Gjatë dhënies së opinionit të tij mbi projektbuxhetin 2024 në komisionin Parlamentar të Ekonomisë, Guvernatori Gent Sejko, theksoi se kjo skemë parashikohet që të krijojë një deficit në 3.6 për qind të PBB-së vitin e ardhshëm dhe ndaj sugjerohet mundësia për zhvillimin e skemës së dytë dhe të tretë të pensioneve.

I pyetur mbi masat që po merr qeveria për deeurozimin e mëtejshëm të ekonomisë, duke qenë se niveli i euros në treg është shumë i lartë, Guvernatori Sejko theksoi se do të ndërhyhet brenda vitit.

Në opinionin e Bankës së Shqipërisë, projektbuxheti për vitin e ardhshëm bazohet në një kuadër realist parashikimesh. Por BSH sugjeron se për shkak se sfidat me të cilat përballemi mbeten serioze dhe komplekse, qeveria duhet të hartojë plane kontigjence për të amortizuar ndikimin që goditje të paparashikuara mund të kenë ne realizimin e të ardhurave.

4 Komente

 1. k
  km

  Shtet,bej kujdes per financat qe po' te gerryhen nga pensione.Ul pensione dhe rrit numuri e "te persekutuarve"qe duhen demshperblyer

  1. V
   Vlora.Vlora

   Ha ha ,e madhe kjo kur nje sekretareje ju gjenden 600 mije euro ,mendo nje tigri si Ahmetaj apo bushtrave qe nga belinda e te xhacka ,mos te harojme keto komisionet e ligjeve qe i grite shqiptaret

   1. M
    Mira

    Te persekutuarit falenderojne Enver Hoxhen qe beri te mundur te siguroje te ardhmen e femijve , niperve , sterniperve...po ne te tjeret as pension tamam nuk marrim , as pronat tona , mbase pastaj i vjen rradha femijve tane te quhen te persekutuar...

    1. f
     foshnja

     Duhen ulur pensionet urgjentisht. Te behen 0 leke. Vetem keta te vjedhin dhe te rrine ne pushtet se me vone mund ti bejne nder pleqve dhe tjua rrisin perseri (ishallah nuk kane vdekur deri atehere)

     Lini një Përgjigje