Prodhime shqiptare në Europë, regjistrohen 4 marka djathi dhe mjalti origjinale

25 Janar 2023, 19:36Ekonomia TEMA

Prodhime shqiptare në Europë, regjistrohen 4 marka djathi dhe mjalti

4 produkte vendase të djathit dhe mjaltit janë certifikuar me logon “Made in Albania”.

Djathi Mishavina i Bjeshkëve të Kelmendit, Mjalti i Bedunicës, Djathi i Veleçikut dhe Djathi i Dhisë nga Bjeshkët e Rrunjës janë nga sot të mbrojtura dhe të certifikuara, me rrugën e hapur drejt tregjeve të huaja.

Për Ambasadorin gjerman, Peter Zingraf këto produkte dhe të tjera që do të certifikohen në vazhdim do të rrisin vlerën e prodhuesve dhe zonave rurale.

Djathi dhe mjalti i prezantuar në Ministrinë e Bujqësisë vijnë nga një traditë prodhimi e trashëguar në breza, ku tipari thelbësor ka mbetur përpunimi dhe ruajtja e shijes njëlloj si 80 apo 100 vjet më parë.7 Komente

 1. P
  Pordhe me rigone....

  Turkish bakllava....

  1. a
   aaaaaa

   Duhet te miratojne edhe qoftet e Zanit ke barrakja ne hyrje te Kavajes.

   1. U
    Undefined

    Ate e keni te rregjistruar ju....rrumat e zi te Athines....Bakllavas.....hahahahahaha....nuk keni lon gjo....turko-arabe....pa e bo "greke"....hahahahahaha....fundja fundit....pjesa me e madhe e asaj turme....turko-arab....jane keshtu qe varu kkkk....pune jevgjish....

   2. L
    LORA

    Lajm shume i mire.

    1. L
     Luli

     Ngadal, po para. Hec shqipe!

     1. P
      Per inat te sime vjerre

      Kemi shume me teper, por te paret qe se besojne jane vete shqiptaret. Shume te komplexuar.....

      1. A
       Alvanos 300 euro

       Na paska ardhur janulla prap o qirjo palikari shko shkruaj tek vellezrit grek qe te thon palo alvanos qe do te duket si grek tope tope o pall kari te Fala janulles dhe joteme qe e ke len te alvanost ta shtypin alvanusi 300 euros

       Lini një Përgjigje