Shqiptarët të keqpaguar, kemi rritjen më të ulët të pagës mesatare në rajon

23 Janar 2023, 17:30Ekonomia TEMA

Shqiptarët të keqpaguar, kemi rritjen më të ulët

Në pjesën e fundit të vitit, paga në shtet arriti në 610 euro, ndërsa në sektorin privat, 500 euro.

Për të shkuar te ky nivel, paga mesatare u rrit me 11% në Shqipëri në vitin 2022 krahasuar me vitin paraardhës. Ndërkohë, në vendet fqinje rritja rezulton nga 13 deri në 18%.

Në rajon, pagat tona janë më të ulëta. Rrogat më të larta paguhen në Bosnjë, Serbi e Mal të Zi.

Brenda një viti, ato janë rritur në të gjitha shtetet e Ballkanit, por rritje më e madhe është parë në Bosnjë dhe në Serbi me 16 dhe 18%. 

Ndërkohë, Shqipëria ka njohur nivelin më të ulët të rritjes së pagës mesatare.

Shqipëria ka aktualisht një pagë mesatare rreth 520 euro, niveli më i ulët në rajon pas Kosovës. 

Në Maqedoninë e Veriut paga mesatare është 778 euro, në Serbi 880, në Malin e Zi 885 dhe në Bosnje-Hercegovinë, 893 euro. 

Sipas një raporti nga Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik, pagat e ulëta janë arsyeja kryesore që nxisin emigracionin në Shqipëri.

2 Komente

 1. M
  Muli Noka

  me te keqpaguarit jemi. me shume ore punojme. pronaret i kemi trafikant ose ish trafikant pa shkoll (certifikate master i kane) qe te cajne koken e k*rit ore e minut dhe palidhje. Dhe thone pastaj qe po na ikin punetoret.

  1. R
   Raimond vlonjati

   Po parate i duhen vetem hajdutit Kryeminister, ndaj jemi me te keq-paguarit Kryeministri hajdut do qe pagesat te jene te larta vetem per Oligarket, te tjeret le te vdesin per buke , se keshtu do kauri i qelbur Qellimi i hajdutit Kryeminister eshte te pasurohen sa me shume Oligarekt te cilet i ndajne fitimet me te, ndersa populli le te haje bar

   Lini një Përgjigje