Pyetja e madhe në Davos: A ka vdekur globalizimi?

20 Janar 2023, 15:00Ekonomia TEMA

Pyetja e madhe në Davos: A ka vdekur globalizimi?

A ka vdekur globalizimi?  Eshtë kjo një nga pyetjet kryesore në Forumin Ekonomik Botëror të këtij viti në Davos.

Shpërthimi në lidhjen dhe tregtinë globale, i cili është marrë si i mirëqenë për dekada, sigurisht që tani po vihet në dyshim.

Nga pandemia e koronavirusit te rivaliteti SHBA-Kinë, Brexit dhe lufta në Ukrainë, një sërë faktorësh po sfidojnë supozimin se vendet e punës dhe investimet duhet të lëvizin lirshëm përtej kufijve.

Dikur kostoja e të bërit biznes nxiste vendimet për investime, tani kompanitë duhet të marrin në konsideratë faktorët gjeopolitikë dhe sigurinë kombëtare për të parashikuar politikat e qeverive në vendet ku duan të bëjnë biznes dhe të investojnë.

Tinglong Dai, një ekspert i globalizimit në Shkollën e Biznesit Johns Hopkins Carey, beson se globalizimi nuk ka vdekur, por se po lufton për të mbijetuar.

“Në vitet e ardhshme, ne mund të shohim shfaqjen e një ‘perdeje të hekurt në zinxhirin e furnizimit’, ku vendet perëndimore mbajnë nivele të larta të tregtisë së lirë, investimeve dhe lëvizjes së njerëzve midis tyre, por monitorojnë nga afër lidhjet me Kinën, Rusinë dhe vende të ngjashme”, tha Dai për Al Jazeera-n.

“Kjo do të thotë se tregtia e lirë e mallrave dhe shërbimeve në kategoritë e ndjeshme dhe strategjike do të jetë rreptësisht e kufizuar, për shembull kur bëhet fjalë për çipat gjysmëpërçues, bateritë dhe disa produkte të shëndetit publik, madje edhe zinxhirët e furnizimit të përditshëm do të jenë nën presionin e rregulloreve të shtuara.”

Forumi Ekonomik Botëror i këtij viti, ku liderët kryesorë të politikës dhe biznesit mblidhen gjithmonë, duket se simbolizon këto ndryshime.

Kancelari gjerman Olaf Scholz është i vetmi udhëheqës i vendeve të G7 që ndodhet në Davos. Gjashtë nga shtatë liderët e ekonomive më të përparuara, përfshirë Presidentin e SHBA Donald Trump, morën pjesë në Forum në 2018.

Udhëheqësit kryesorë nga Jugu Global, si presidenti kinez Xi Jinping dhe kryeministri indian Narendra Modi, të cilët morën pjesë në mbledhjen në 2017 dhe 2018, munguan gjithashtu këtë vit dhe në vend të kësaj iu drejtuan përmes lidhjes video.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, e cila ishte në Davos, e përdori mbledhjen për të njoftuar planet për një industri të gjelbër për të konkurruar me ligjin e deflacionit të SHBA, i cili ka zemëruar qeveritë evropiane me subvencionet e saj për automjetet elektrike të prodhuara në Amerikën e Veriut.

Megjithatë, mesazhi kryesor në Davos është se globalizimi duhet të vazhdojë dhe se ndoshta pretendimet për zhdukjen e tij janë të ekzagjeruara.

Ndërsa Kina po kthehej nga brenda dhe drejt nacionalizmit dhe proteksionizmit më të madh, Xi, në një fjalim virtual për tubimin, e përshkroi globalizimin si “trendin e kohërave” dhe rrjedhjen e pandalshme të një lumi në det.

Zëvendëskryeministri kinez Liu He, i cili erdhi në Davos, theksoi se investimet e huaja janë ende “të mirëpritura” dhe se “dyert e Kinës do të hapen më tej”.

Historiani Niall Ferguson, nga ana tjetër, e përshkruan idenë e një tendence të madhe deglobalizimi si “të fiksuar”, duke vënë në dukje se aplikacionet kineze si TikTok dhe kultura pop nga Koreja e Jugut vazhdojnë të jenë të njohura në mbarë botën,.

Edhe nëse koha e lulëzimit të globalizimit ka kaluar, ai nuk është larg të qenit.

Ndërsa Apple përpiqet të zgjerojë prodhimin jashtë Kinës, ajo po shikon Vietnamin dhe Indinë në vend që të kthehet në SHBA.

Në këtë rast, është më e saktë të thuhet se globalizimi po zhvillohet, jo po tërhiqet – ky është qëndrimi i James Mittleman, ekspert për globalizimin dhe zhvillimin në Universitetin Amerikan në Uashington.

“Dëshmitë e forta tregojnë se efektet e kombinuara të pandemisë, Brexit, ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit dhe lufta në Ukrainë kanë vendosur pengesa për flukset ndërkufitare, por jo një tërheqje të konsiderueshme nga globalizimi”, tha Mittelman për Al Jazeera-n.

 “Me të gjitha indikacionet, zbatica dhe rrjedha e globalizimit do të vazhdojë. Në të ardhmen, pyetja kryesore nuk është globalizimi kundrejt deglobalizimit, por çfarë lloj globalizimi dhe si të arrihet një rend i drejtë dhe politikisht i mençur i globalizuar”. /tesheshi.com/

2 Komente

 1. s
  surrels

  pergjigja e thjeshte , PO , kan kushedi sa vjet qe mblidhen te sajojne ndonje tragjedi si ajo e covid e kushedi se sa te tjera qe te na mjerojne akoma me teper dhe ata te pasurohen akoma me shume.

  1. f
   fukaraji23eu

   Davos eshte vendi ku mblidhen djajte dhe planinifikojne si te okupojne globin me hipokrizine e tyre dhe ata te jene diktatoret e se ardhmea…!!!!

   Lini një Përgjigje