Turqia i zë vendin Italisë – Në 2022-shin bëhet partneri kryesor i importit në vend. Zbuloni “Top 10”

24 Janar 2023, 20:50Ekonomia TEMA

Turqia i zë vendin Italisë – Në 2022-shin bëhet

Kriza e çmimeve padiskutim që ka dhënë efekt në shumë aspekte të ekonomisë, dhe një ndër to është edhe tregtia e jashtme. Me të dhënat e plota tashmë publike për vitin e kaluar, kemi mundësinë të shohim një panoramë të plotë të një prej sektorëve më të rëndësishëm të ekonomisë së vendit gjatë vitit të kaluar. “Scan Intel” ka analizuar gjeografinë e importeve në Shqipëri gjatë 2022-shit për të kuptuar se si ka ndryshuar gjeografia e tyre krahasuar me vitin pararendës, por edhe me 5 vitet e fundit.

Për faktin se rritja e çmimeve ka deformuar ndjeshëm çmimet, analizën kryesore do ta bëjmë të fokusuar të shifrat në peshë dhe jo në vlerë, pra të volumeve tregtare sipas secilit shtet. Ajo që bie në sy qysh në krye të herës është fakti se kemi një rrokadë në krye të klasifikimit. Turqia është kthyer kështu gjatë vitit 2022 në partnerin tonë më të madh në importe, duke zbritur Italinë në vend të dytë, sa i përket importeve në peshë. Thuajse një në pesë produkte importi në Shqipëri gjatë vitit 2022 ka ardhur nga Turqia. Kjo e fundit zë 21% të totalit të importeve në vend. Në vend të dytë ndjek Italia, me vetëm 12%. Ndërkohë në vitin 2021, Italia mbante vendin e parë, me 16%, ndjekur nga Turqia me 13% dhe Greqia me 11%. Kjo e fundit ndërkohë, edhe për 2022-shin zë vendin e tretë, me 9% të totalit, duke tkurrur kështu disi peshën.

Në renditje ndjek Arabia Saudite, me 5% të totalit. Vitin pararendës, ky shtet renditej në vend të 9-të. Ndërkohë, 3 shtetet e rajonit, Serbia, me 5%, Maqedonia e Veriut me 4% dhe Kosova me 3%, zënë vendin e 5-të, të 6-të dhe të 7-të respektivisht. Rusia, Spanja dhe Kina mbyllin “Top 10”-shën e partnerëve tanë kryesorë tregtarë për vitin 2020 në drejtim të importeve, shprehur në peshë. Këto 10 shtete përfaqësojnë plot 68% të totalit të importeve të Shqipërisë. Si pasojë e sanksioneve pas konfiliktit në Ukrainë vëmë re se Rusia ka humbur ndjeshëm pozicione, por vijon të qëndrojë në “Top 10”-ëshe. 

Kina dhe Spanja ndërkohë kanë nxjerrë nga lista Libinë dhe Gjermaninë. Kjo e fundit ka zbritur në vend të 11-të, me vetëm 3% të importeve në vendin tonë. Të paktën gjatë 5 viteve të fundit të marra në analizë nga “Scan Intel” asnjëherë më parë Turqia nuk është renditur në vend të parë. Në vitin 2021 ishte në vend të 2-të, në vitet 2020-2019 në vend të 3-të dhe në vitin 2018-të në vend të 4-tët.

Nga ana tjetër, shifrat sinjalizojnë gjithashtu se, kriza e çmimeve ka zhbërë disi hegjemoninë e partnerëve më të mëdhenj tregtarë në import në vendin tonë. Gjatë viteve 2018-2020, 10 vendet kryesore importuese në vlerë përfaqësonin 72% të totalit, ndërsa në 2022-shin, norma ka zbritur pranë 68%. Rritja e çmimeve ka detyruar importuesit të kërkojnë tregje alternative, më konkurruese.

Në rast se këtë analizë do ta bënim duke i parë shifrat në vlerë dhe jo në peshë, vëmë re se, Italia vijon të qëndrojë në vend të parë, me 21.7% të totalit, nga 24.3% që përfaqësonte në vitin 2021, kur mbante sërish vendin e parë. Po në vlerë, në vend të dytë ndjek Turqia dhe më pas Kina. Greqia, Gjermania, Arabia Saudite, Serbia, Zvicra, Polonia dhe Kosova mbyllin 10 vendet e para. Gjatë 2021-shit në këtë listë ishin të përfaqësuara edhe Rusia, Shtetet e Bashkuara të Amerikës si dhe Maqedonia e Veriut.

25 Komente

 1. p
  patrioti

  Sa lajm i gezushem per neve , vellezrit tane turq , partneret kryesore te importit , para Italise . Une propozoj qe , te behemi te gjithe synet si akt mirenjohje ndaj Turqise dhe te shpallim Hero kombetar Erdoganin , ndersa Skenderbeun tradhetar te kombit .

  1. E
   Edi

   Patriot me patjeter qe Skenderbeu ishte tradhetare . Jo me kot e shiti bythen tek kryqezatat qe zbarkonin nga Italia .Dhe i ktheu trojet shqiptare ne lumej gjaku. Jo me kot e tere familia e Skenderbeut pervec gruas se tij dhe djalit. Jane varrosur ne manastirin Serb te Hilindarit.Fale turqeve shqiptaret u cliruan.Mos harrojme qe Italia na pushtoj dhe ne 1939.

   1. o
    osmani turkoarab

    o ju dhj*fsha erdoganin kur dilni ju qe shisni b*then per nje kebab

    1. p
     patrioti

     Se pari , ti nuk je Edi , por Sherefedini , osé Mahmuti . Cilen histori ke mesuar o derdimen ? Nga cilet u cliruan shqiptaret prej halldupit shallvaregjere (turkut) , more hajvan ? Kush i kishte pushtuar principatat shqiptare para pushtimit osman ? Domethene , turku , qe nga Azia dhe Arabia , degjoi qe shqiptaret ishin te pushtuar , i erdhi keq per neve dhe u sul si bishe e terbuar per te na pushtuar e shpetuar nga pushtimet e kryqtareve . O si nuk te ha mortja ty , more Edi ( Shemshedin desha te them) . Ndersa Gjergj Kastrioti , qe i luftoi dhe shkaterroi per 25 vjet hordhite e Sulltaneve ne viset shqiptare , na qenka tradhetar !!!! O hajvan , o idiot , o turkoshak e islamik i felliqur , Skenderbeu eshte Hero Kombetar i shqiptareve kudo ku jetojne dhe njekohesisht gjeneral i lavdishem edhe per Evropen , sepse i preu rrugen bishave ottomane dhe shpetoi edhe Evropen per nje cerek shekulli nga injoranca dhe obskurantizmi , qe sillte pushtimi turk . Prandaj Ballkani eshte rajoni me i prapambetur i Evropes , sepse ndenji per 4-5 shekuj nen perandorine e qelbur otomane , ndersa Shqiperia , akoma me e prapambetur , sepse ndroi fene , zakonet , tradhetoi gjithcka etnike qe trashegonte nga te paret e u be me turk se vete turku . Duhet te jesh idiot qe te lavderosh periudhen me te erret te historise se kombit tone , pese shekujt e roberise nga halldupi i shkretetirave arabe , qe na la prapa botes me nje analfabetizem nje qind per qind . Neve hapem shkollen e pare shqipe fillore ne Korce me 1887 , kur Italia festonte 1000 vjetorin e Universitetit te pare ne kontinentin evropian , Universitetin e Bolonjes inauguruar ne vitin 1008 . Te dhjefsha perandorine turke , Erdoganin dhe Turqine e sotme gjysem dillktature e gjysem teokraci .

     1. E
      Edi

      Patriot ti qeke kelluf cari. Ti sdi te ndash Turqine nga perandoria Osmane. Sa per principatat shqiptare ato u cliruan nga otomanet. Pasi ishin nen pushtimin e mbrterise se Serbise per rreth mbi 150 vite. Po ku di ti. Ti je koqe jane pune te thella keto per ty.

      1. p
       patrioti

       Ike zhduku , more islamik i qelbur , qe perdor dhe emrin evropian Edi , principatat shqiptare ishin zoterime krahinash qe kishin per zot princa shqiptare , arianitet , komnenet , kastriotet , Moisiu i Dibres , Leka i Dukagjinit e plot te tjere , por qe ishin te percare dhe sejcili ne zoterimet e veta . Pushtimi sllav i viseve shqiptare kishte marre fund me kohe dhe sa per dijeni , sllavet e mbajten te pushtuar vendin tone 340 vjet rresht . Skenderbeu i bashkoi princat shqiptare ne Kuvendin e Lezhes . " Historia" qe na servir ti hajvan , mesohet neper xhamite e teqete nga hoxhallare e dervishllere injorante sic je dhe ti , islamik i felliqur , qe e quan pushtimin dhe erresiren otomene 5 shekullore , si clirim te Shqiperise .

       1. E
        Edi

        Patriot ore idiot pse e perzin komentin tim me fe. Ku e di ti cfar feje kam une. Ti je i semure mendore.

        1. G
         Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

         Ti qenke nje idiot, nje primitiv dhe antishqiptar!

        1. G
         Genti

         Ik mor rracë mut. Ke gojë ti të shash Kastriotin dhe familjen e tij mor mongol ? Ty mor bythzi mbase të çliruan turqit. Kurse ne shqiptarët na masakruan, rrëmbyen dhe varfëruan dhe na ndaluan gjuhën e shkollimim e na futën në gjak helmin e islamizmit dhe përçarjes kombëtare sa edhe sot jemi 200 vjet mbas fqinjëve tanë.

        2. D
         Detari

         Patriot kurva helene . A ma thua mire Shqiperia po Greqia si e ka partneritetin tregetar ne shifra me Turqine . I bie qe dhe greket te behen synet bile para nesh

        3. N
         Nik

         Turqia ka ne dore Banken kryesore dhe industrine e rende dhe eksporon prodhime te industrve ushqimore e te lehte ne Shqiperi.

         1. D
          Deti

          Ne gjithe Ballkanin Turqia eshte partneri kryesor . Njerezit blejne ate qe eshte me e lire se sjane budallenj . Industria Turke ka koston me te ulet ne zone dhe eshte normale qe malli del me lire me te njejten cilesi se ne perendim . Eshte aritmetike Olimbi . Une e merrja lenden e pare ne Itali vete tani e marr ne Turqi . Provoni njehere e pyesni ato qe jetojne ne Itali sa kan shkuar cmimet pas pandemise . Eshte sa 90% e cilesise italiane e vertet po kushton 2.3 here me pak . Kush merret me bisnes me kupton sh.mire . Pastaj jo Skenderbeu jo Hamzai i jep buke historianeve mua dhe punetoreve te mi si intereson

          1. r
           realist

           Malli turk me te njejten cilesi si ai italian e perendimor ?! Ti Deti , mund te jesh edhe puntor , edhe pjatalares , edhe i pa pune , por kurre nje bisnesmen qe na punesoke njerez dhe qe u furnizoke me lende te pare nga Turqia , qe ka mallin me skarxo ne bote .

         2. A
          Alex

          Eja ore Turqi na shpeto nga BE. Sepse pervec prindit 1 dhe 2 tani duan te na ushqejne me krimba dhe bubuzhela.

          1. a
           asnjeansi

           Po pse o Alex te vije Turqia e qelbur ne Shqiperi , kur 97 per qind e shqiptareve duan BE-ne ? Ti qe do Turqine , rrugen te hapur e ke , shko tek vellezrit e tu , as per vize nuk ke nevoje e as per leje qendrimi , mund te rrish sa te duash . Vecse , nje pyetje do te t'a bej : pse nuk shkojne ne Turqi qindra mijra shqiptare emigrante , por rrezikojne koken per Angline , Italine , Francen, madje dhe Greqine ?!

           1. A
            Alex

            Anjanes. Nuk kam pse shkoj ne Turqi. Vjen Turqia ne Shqiperi. Ashtu si dikur perandoria Osmane cliroj trojet shqiptare nga perandoria e Serbise. E cila zgjati me shume se nje shekull. Ku gjurmet e atij pushtimi shtrihen akoma dhe sot nga veriu ne jug. Duke filluar nga Tropoja qe eshte ne serbisht e deri ne jug.Me qytete e fshatra me emra si Zagori e Çorovode. Dhe dhjetra fshatra e emra qytetesh qe jane ne serbisht qe skam ndermend ti them ketu sepse jane shume. Sa per ata qe duan te shkojne ne Angli e France e Greqi.Ata jane nje tufe te mjeresh qe nuk dine histori dhe aq fukarej sa mjerimi i ka zene syte. Dhe midis tyre grup banditesh qe shkojne te vjedhin dhe te merren me pune te pista. Shqiptaret ne Turqi i ke mbi 6 milion. E nje grup fukarejsh qe pranojne te trajtohen si kafshe nga Franca dhe Anglia e Greqia bashke me Italine. E cila mbyti qindra shqiptare ne 97ne mes te detit me anijen tyre ushtarake bashke me femijet e tyre . Nuk mund te krahasohen kurre me miliona shqiptare qe ndodhen ne Turqi. Dhe ai 97% qe shqiptaret duan BE-ne eshte thjesht ne koken tende.

            1. A
             Asnjeansi

             Sipas teje o Alex(Mahmut) , shumica e shqiptareve nuk duan BE-ne por na dashkan Turqine !!? Sipas teje , more halldup , ne Turqi na qenkan 6 milion shqiptare !! Po kur na qenkan cvendosur ketà shqiptare ne Turqi ?! Se , qe te transportosh 6 milion njerez , duhet te kesh ne dispozicion te gjitha anijet e vaporet qe disponon e gjithe bota dhe nuk te dalin . Ketà 6 milion shqiptare , sa shkolla shqipe disponojne ne Turqi ? Ketà 6 milion shqiptare , sa gazeta ne gjuhen shqipe nxjerrin cdo dite ne Turqi ? Ketà 6 milion shqiptare , dine te shkruajne e te flasin shqip ? Personalisht jam me arsim te larte dhe nuk kam lexuar , degjuar , mesuar , kurre per ndonje eksod biblik shqiptaresh ne drejtim te Turqise . Eksod shqiptaresh historikisht , ka pasur drejt brigjeve te jugut te Italise mbas vdekjes se Skenderbeut dhe ketà shqiptare , edhe sot e kesaj dite , pas 500 vjetesh , flasin per bukuri gjuhen shqipe , kane shkollat ne gjuhen shqipe , deri dhe Universitetin e Cozences ne gjuhen shqipe , kane me dhjetra gazeta , buletine , lajme dite ne gjuhen shqipe , kane grupe folklorike e artistike ne gjuhen shqipe dhe nuk e ndajne kurre flamurin kuq e zi ne cdo manifestim . Ato 6 milion shqiptaret e tu te Turqise , gezojne keto liri e te drejta ?! Dhe e fundit , kaq hajvan te jesh , si puna jote ; po nga mbine gjithe ketà 6 milion shqiptare , more derdimen turkoshak , kur shqiptaret asnjehere nuk kane qene me shume se 4-5 milione , perfshi te gjithe shqiptaret qe jetojne brenda dhe jashte kufijve te Shqiperise se sotme . Eksod tjeter shqiptaresh , po shofim edhe ne keto vitet e "demokracise" , por asnje shqiptar nuk emigron ne Turqine tende , te gjithe drejt Evropes dhe nuk jane "nje grup shqiptaresh fukarenj" sic i quan ti , por jane gati nje e treta e popullsise shqiptare . Se fundi , per ty le te rroje Turqia , ndersa per mua , te rroje sa malet Evropa e SHBA- ja !

          2. E
           Erdogan

           Turqia te krijoi o Alex.Te shker........u 500 vjet. Ndryshe do ishe Epirote Greke. Prandaj dhe historia e Arnautise fillon me rwnuen e Perandorise Osmane qe Turqia eshre vazhfimibi Saj. Ligji i Islamit kudo qe shkaterronin dhe pushtonin per meshkujt myslimane te mernin Orthodhokse te besimeve te tjera. Kurse per femrat myslimane qe mund te kishin nenen Orthodhokse apo dhe babane te tyrqizuar si Genitsaros nuk lejoheshin. Pengjet jane fakte historike. Te pakten ne Perandorine Greke te Bizantit keshtu ishte. Prandaj ky vend me histori dhe pakice Greke eshte i mallkuar dhe sic duken bathet do zbrazet dhe Hoxhallaret e mijerave Xhsmijave Arabe do e zevendesojne me Vellezerit e tyre te Allahut. Kur bere derr e arine (nje nga ata je dhe ty o Aleks Cdeshe qe bere Turkoallvanine do thoshte edhe Andoni i biri i Zahos nga Zagoria (Cajupi) nga Misiri i Egyptos.

           1. A
            Alex

            Erdogan ore idiot. Turqia nuk eshte vazhdimi i perandorise Osmane. Turqia vete fitoj pavarsine nga perandora Osmane ne 1923. Ashtu sic Shqiperia e fitoj ne 1912. Por vendimi i pavaresise se Shqiperise u mor ne Taksim te Stambollit. Aty u vendos autonomi apo pavaresi. Po ti je idiot cfar mund te bisedosh me ty. Haj ato buburrecat qe do te japi BE-ja per te ngrene se edhe ato teper i ke .

            1. n
             nje shqiptar ne Itali

             Po pse ore loqe e kare me xhunga , Turqia ishte e pushtuar nga Perandoria Otomane dhe fitoi pavaresine me 1923 ? Ti je nje cope gomar , qe vetem veshet te mungojne . E verteta eshte qe Perandoria Otomane , osé Osmane , osé Turke eshte e njejta gje , eshte e njejta perandori . Por , per fatin e mire te popujve , kjo perandori u dhje ne breke , i rane poturet dhe u katandis "e semura e Bosforit" . Per fatin e saj , doli nje burre i zgjuar si Ataturku , qe shpalli Republike Turke , hoqi ferexhete dhe shkrimin arabo-otoman dhe vendosi germat evropiane . Mirpo historia perseritet , pas nje qind vjetesh na del nje diktator e teokrat i felliqur si Erdoleshi , qe zhduku dhe ate pak demokraci turke te Ataturkut dhe e ketheu Turqine laike ne nje shtet islamik , ku gjysma e parlamentit turk eshte me gra te mbuluara . Perandoria Otomane , osé Turke , eshte e njejta gje , ore debil , madja shume historiane te asaj kohe , perdorin gjeresisht emrin Perandoria Turke .

             1. A
              Alex

              Coglione che non sai un cazzo

           2. E
            Erdogan

            Fakti qe Baba i Arnauteve Genitsere te Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve Tahsimeve etj te vetequajture Skiptare zoti asnjanesi ka pushtuar ekonomine ne Vorio Epirin e Kaurrit te Derrit Kastriotit tregon qe ky vend heret a vone i ka ditet e numeruara. Do jete sic ka parashikuar edhe Sa-miu nga Frasheri. Lum kush te Rroje ta shikoje Zonje. D.m.th nje Pashallek complet turk.

            Lini një Përgjigje