Pse blegtorët shqiptarë po heqin dorë nga bagëtitë?

31 Janar 2023, 20:10Ekonomia TEMA

Pse blegtorët shqiptarë po heqin dorë nga bagëtitë?

Për të disatin vit radhazi, edhe 2022 është mbyllur me rënie të prodhimit të mishit dhe të qumështit, ecuri kjo që tregon se sektori i blegtorisë po shuhet nga dita në ditë.

Në një intervistë për Scan TV, drejtoresha Ekzekutive e Shoqatës Kombëtare të Blegtorëve Shqiptarë (LEAA), Valbona Ylli, rendit arsyet pse po ndodh ky fenomen, ku kryesorja lidhet me mungesën e fitimit nga ana e fermerëve.

Sipas saj, që fermeri të ketë fitim, nuk duhet ta shesë një litër qumësht jo më pak se 56 lekë. Ndërkohë që sugjeron se ku duhet të ndërhyjë Ministria e Bujqësisë për të ndalur këtë hemorragji.

Të dhënat e INSTAT tregojnë se numri i krerëve të gjedhëve dhe të imtave ka nisur një rënie të ndjeshme që nga viti 2014 e deri më tani. Ndërsa prodhimi i mishit dhe qumështit gjatë 2022, u regjistrua me rënie -5 dhe -3 për qind.

16 Komente

 1. ?
  ????????????????????????

  duke emigru neper bote

  1. A
   Ana

   po pra ku duhet te nderhyje shteti? Cfare shkrimi, kot per se koti.

   1. B
    Bujku

    Nga politikat e ndyra të qeverisë ndaj bujqësisë........ Dhe preferojnë të hanë qumësht e djathë Serbie se sa prodhime bio shqiptare.....

    1. j
     jugu

     Pyesni Ramen se jua sqaron ai dhe ju shpelan trurin Mero, dhe pastaj shkoni dhe votoni po Ramen. Po qe se qeverite ne vend nuk largohen aq shejte sa ne Itali, keshtu do vuaj ky vend. Politikanet vijne ne pushtet dhe konsolidojne veten, familjen, fisin, dhe me tej. Dhe hajde pastaj ti largosh. Keshtu beri Berisha, Meta, dhe me keq po e ben dhe jua ben ky gjatoshi Rama.

     1. L
      Lani

      Blegtoria ka marrë të tatëpjetën dhe nuk dëgjojmë që të merren vendime politike për të frenuar rënien. Ka shkuar kg i djathit pa niseshte si në Itali dhe me çmimin e mishit jemi ku e ku më lart se edhe në Gjermani.

      1. T
       Taulant

       Zoteri, qe blegtoria te zhvillohet do qe te ushqehet. Por fermeri yne nuk i siguron dot ushqim nga prodhimi vetjak dhe detyrohet te bleje ushqime te importuara. Keshtu qe mjafton nje tronditje e cmimeve te burses nderkombetare dhe bagetia shkon per lesh. Ja kaq e thjeshte eshte.

      2. A
       Adriatik

       Blegtoria e mori te tatpjeten qd me firmat piramidale kur u theren,dhe leket shkuan te rrapushet,xhferet,alimucet etje.se dyti.te rinjte imen ne emigracion khsh do u sherbeje blegtorisr.se treti nuk ka latur dhe nuk ka politiks stimuluese per blegtorine.

       1. a
        astrit

        Kur ke nje kryeminister qe se ka haberin e ekonomise mos prit hajer.

        1. P
         Poseidon

         ME BIO NUK ARRIHET GJE .........DUHEN SI NE AMERIKE KU USHQIMET BIO JANE SHUME SHTRENJT NDERDA ATO TE RRITURA ME TEKNIKAT E REJA JANE SHUME LIRE ........FERMAT BIO JANE TE MBROJTURA DHE TE LEGALIZURA KURSE FERMAT QE PUNOJNE ME OMGJ JANE TE LIRA DHE TE PA MBROJTIRA FINANCIARISHT.PRODHIMET E TYRE PERDOREN KRYESISHT PER BLEGTORI DHE INDUSTRI SIC JANE DRITHERAT PER BIOKARBURANTE.............BUJQESIA E BLEGTORIA BIO KERKON SHUME PARA DHE PERDOREN NE AGROTURIZEM NE VENDET TURISTIKE.............VENDET EUROPIAN E QE KANE INDUSTRI HEQIN FITIME NGA INDUSTRIA PER MBESHTETJE TE BUJQESISE..............PER NE ESHTE E PAMUNDUR.................PRANDAJ O HANI ME PAK O HANI OMGJ.( MODIFIKUAR GJENETIKISHT) NUK KA STUDIME TE PLOTA PER DEMIN QE U SHKAKTOJNE TEK NJERZIT......................E KEQJA SKA KUFINJ.............ZGJIDHJA ESHTE OMGJ QE DO TE FITOJE SHPEJT PERPARESI NDRYSHE DUHET TE MOS HANI

         1. P
          Poseidon

          ME BIO NUK ARRIHET GJE .........DUHEN SI NE AMERIKE KU USHQIMET BIO JANE SHUME SHTRENJT NDERDA ATO TE RRITURA ME TEKNIKAT E REJA JANE SHUME LIRE ........FERMAT BIO JANE TE MBROJTURA DHE TE LEGALIZURA KURSE FERMAT QE PUNOJNE ME OMGJ JANE TE LIRA DHE TE PA MBROJTIRA FINANCIARISHT.PRODHIMET E TYRE PERDOREN KRYESISHT PER BLEGTORI DHE INDUSTRI SIC JANE DRITHERAT PER BIOKARBURANTE.............BUJQESIA E BLEGTORIA BIO KERKON SHUME PARA DHE PERDOREN NE AGROTURIZEM NE VENDET TURISTIKE.............VENDET EUROPIAN E QE KANE INDUSTRI HEQIN FITIME NGA INDUSTRIA PER MBESHTETJE TE BUJQESISE..............PER NE ESHTE E PAMUNDUR.................PRANDAJ O HANI ME PAK O HANI OMGJ.( MODIFIKUAR GJENETIKISHT) NUK KA STUDIME TE PLOTA PER DEMIN QE U SHKAKTOJNE TEK NJERZIT......................E KEQJA SKA KUFINJ.............ZGJIDHJA ESHTE OMGJ QE DO TE FITOJE SHPEJT PERPARESI NDRYSHE DUHET TE MOS HANI

          1. P
           Poseidon

           ME BIO NUK ARRIHET GJE .........DUHEN SI NE AMERIKE KU USHQIMET BIO JANE SHUME SHTRENJT NDERDA ATO TE RRITURA ME TEKNIKAT E REJA JANE SHUME LIRE ........FERMAT BIO JANE TE MBROJTURA DHE TE LEGALIZURA KURSE FERMAT QE PUNOJNE ME OMGJ JANE TE LIRA DHE TE PA MBROJTIRA FINANCIARISHT.PRODHIMET E TYRE PERDOREN KRYESISHT PER BLEGTORI DHE INDUSTRI SIC JANE DRITHERAT PER BIOKARBURANTE.............BUJQESIA E BLEGTORIA BIO KERKON SHUME PARA DHE PERDOREN NE AGROTURIZEM NE VENDET TURISTIKE.............VENDET EUROPIAN E QE KANE INDUSTRI HEQIN FITIME NGA INDUSTRIA PER MBESHTETJE TE BUJQESISE..............PER NE ESHTE E PAMUNDUR.................PRANDAJ O HANI ME PAK O HANI OMGJ.( MODIFIKUAR GJENETIKISHT) NUK KA STUDIME TE PLOTA PER DEMIN QE U SHKAKTOJNE TEK NJERZIT......................E KEQJA SKA KUFINJ.............ZGJIDHJA ESHTE OMGJ QE DO TE FITOJE SHPEJT PERPARESI NDRYSHE DUHET TE MOS HANI

           1. P
            Poseidon

            Me qe ky Astriti mendon se Kryeministri ka faj desha te them se askush nuk don te kete probleme me njerzit dhe popullin e tij .Marifeti eshte te keshe para qe te japesh ku eshte me dobet .Po ku jane parate ? Ky eshte problem qe nuk e zgjidh dot njeri.Eshte si ne nje familje qe cdo anetar don cdo dite e me shume pa e vrare mendjen se ku do ti gjeje kryetari i familjes.....................

            1. P
             Poseidon

             Me qe ky Astriti mendon se Kryeministri ka faj desha te them se askush nuk don te kete probleme me njerzit dhe popullin e tij .Marifeti eshte te keshe para qe te japesh ku eshte me dobet .Po ku jane parate ? Ky eshte problem qe nuk e zgjidh dot njeri.Eshte si ne nje familje qe cdo anetar don cdo dite e me shume pa e vrare mendjen se ku do ti gjeje kryetari i familjes.....................

             1. P
              Poseidon

              Me qe ky Astriti mendon se Kryeministri ka faj desha te them se askush nuk don te kete probleme me njerzit dhe popullin e tij .Marifeti eshte te keshe para qe te japesh ku eshte me dobet .Po ku jane parate ? Ky eshte problem qe nuk e zgjidh dot njeri.Eshte si ne nje familje qe cdo anetar don cdo dite e me shume pa e vrare mendjen se ku do ti gjeje kryetari i familjes.....................

              1. ?
               ?./

               Ky muti që e quan veten Poseidon nuk mund të komentojë vetëm nga një herë?! Punë idioti. Sa për blegtorinë. Së pari mendoj se ka një shpërngulje të madhe të popullsisë nga fshati në qytet. Kur fshati boshatiset bie prodhimi bujqësor dhe blegtoral. Së dyti shkak janë edhe "çunat e Londrës". Gjithë ajo rini e lindur dhe rritur në fshat që largohet dhe kërkon të pasurohet me mënyra kriminale në vendet e huaja! Ndofta sot ka më shumë kukësianë dhe hasianë në Londër sesa në Shqipëri! E treta është mungesa e mbrojtjes sê prodhimit vendas. Si në çdo fushë Shqipëria është e përmbytur nga mallrat e huaja. Më të mira dhe më të lira se mallrat shqiptare. Edhe për shkak të subvencioneve që marrin nga qeveritë e tyre. Ndërsa qeveritë shqiptare nuk mund të subvencionojnë prodhimet vendase se buxheti i shtetit mbahet nga remitancat(!) paratë e emigrantëve dhe marrja pafund e borxheve. Sepse pasuritë publike kombëtare, ata që kanë sunduar dhe shfrytëzuar Shqipërinë gjatë këtyre 32 vjetëve, i kanë privatizuar, duke i lënë 90 përqind të shqiptarëve me gisht në gojë. Një politikë të tillë kaq antikombëtare nuk do ta kishin bërë as turqit, grekët dhe serbêt bashkë. Por e kanë bërë Berisha, Meta, Nano dhe Rama. E kuptuat tani se pse blegtoria dhe bashkë me të edhe Shqipëria po bie kokëposhtê?!

               1. U
                Universi shprsa ime

                Për 1 lop duhen 6 dynym tok . Kta aq kan gjithsej . Ju i gënjyet dhe aq më keq i quani fermer . Hahaha estrad 30 vjeçare.

                Lini një Përgjigje