Rama paralajmëron një tjetër rritje të pagës minimale

30 Janar 2023, 17:55Ekonomia TEMA

Rama paralajmëron një tjetër rritje të pagës minimale

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar një tjetër rritje të pagesë minimale, vendim i secilës do të diskutohet së shpejti në qeveri.

“Nuk e kam ndalur komunikimin me skuadrën time, sidomos me financat për politikat e reja mbështetëse. Duke nisur nga pagat e reja minimale te pagat për kategori të veçanta burimesh njerëzore, mbështetja me strehim e mjekëve, ushtarakëve, policëve që kanë një familje të re. 

Natyrisht paga tjetër për pensionistët e domosdoshme në pranverë nga rindarja e taksës së jashtëzakonshme mbi eksportuesit e mëdhenj të energjisë.

Na vjen mirë që pakoja e madhe ka lehtësuar ndjeshëm 1 milionë përfituesit e saj dhe vihet re edhe në rritje të kënaqshme të konsumit. Pa diskutim që duhet akoma, sidomos me ata që punojnë me pagë minimale në sektorin privat sidomos ata në prodhim që duhet të paguhen më shumë dhe sa më parë. 

Së shpejti do t’i diskutojmë dhe vendosim në qeveri e patjetër t’i bëjmë me dije këto politika që e thellojnë më tej profilin e kësaj qeverie të shumicës”, tha Rama.

Sipas INSTAT deri në tremujorin e tretë 2022, 16% e të punësuarve në vend paguhen deri në pagë minimale, dhe 27% të tjerë kanë pagë deri në 40 mijë lekë.

Aktualisht paga minimale në vend është në nivelin e 34 mijë lekëve.

Më herët, kur në Kuvend diskutohej buxheti 2023, Rama ka deklaruar se paga minimale do të arrijë në 36 mijë lekë në 6 mujorin e parë të këtij viti, ndërsa deri në fund të viti do të shkojë në 38 mijë lekë.

Do të rrisim edhe një herë tjetër nivelin e pagës minimale, që e kemi rritur dy herë këtë vit. Do e çojmë në 36 mijë lekë të reja, me synimin që ta rrisim edhe një herë në pjesën e dytë të vitit të ardhshëm, do e çojmë në 38 mijë lekë të reja”, deklaroi asokohe kryeministri.

Paga minimale u rrit për herë të fundit më shtator të vitit të kaluar.

7 Komente

 1. G
  Go West

  Shqip, per ata qe nuk e kuptojne, (Pagat i rrit dhe i ul punedhenesi ne marreveshje me punemarresin ne baze te parimit "Sejcilit sipas pune"), kryeministri yne po ben fushat ne kurriz te bizneseve te vogla realisht sot ne krize, duke i shternguar keshtu qe te rrisin masen e kontributeve qe derdhen çdo muaj ne thesarin e shtetit nga çdo punedhenes. Me nje gur vret dy zogj, ben fushate dhe rrit te ardhurat ne Thesar. Kush paguan?! Varja...

  1. N
   Neri

   Mire e ke o Gop vere:pagat i rrit punedhenesi.Po te jete per kete e mjaftushme eshte qe paga te jete sa me e vogel.10 mije leke.Shqipetari e do te ngryset fukara dhe te gdhihet i veshur me kollare. .

  2. I
   I juaji Enver Hoxha

   Shoku Edvin! FBI it mire ja bere. E korruptove se legenat kishin shume pordhe. Te lumte. Po jam kureshtar te di, kryetarin e Gjykates se Strasburgut, ate mut italianin, sa e pagove qe tju qinte nenen pronareve legjitime? Une vertet ja u kolektivizova pronen te gjitheve, po sguxova te prekja titujt e pronesise. Ti zuzar nje te paguar kryetarin e GjDNj dhe fap u gdhive pronar I çdo gjëje... shoku Edvin Llapa, Kristaqnë ta pallova keq po Neten jo. Ishte si gomar mashkull. Po duhej te ta kisha palluar edhe ate. Qe sot te ishe ngarkim shkarkim ke tregu ushqimor.

   1. O
    Olti Hipopotam Curri

    Psikopat pervers si te gjithe perkrahesit e Sali Karaxhic Berishe shpellarit.

   2. A
    Abazi

    O Enver djali,po Pranveren kush ta pollonte:Edi Rama.

    1. D
     Dulla Tiransi

     Nga rritja e detyruar te pages Qeveria nuk humbet mbasi siguron me teper kontribute per sigurimet shoqerore e shendetesore. Atehere ku eshte ndihma e Qeverise .

     1. a
      adi

      arritje e madhe ......ska lidhje thjesht na rrit pagesat ne te vet punsuarve kaq e thjesht.ket bere me pis..kalizimin kete ben sa her duhen ca leke vec merr e kurr sjep....ke do paguash kete her

      Lini një Përgjigje