Pse çmimet e vajit të ullirit kanë arritur nivele rekord dhe pritet të qëndrojnë kështu për një kohë të gjatë?!

5 Maj 2023, 21:40Ekonomia TEMA

Pse çmimet e vajit të ullirit kanë arritur nivele rekord dhe

Çmimet e vajit të ullirit kanë arritur nivele rekord, falë një thatësire të zgjatur në prodhuesin kryesor Spanjën dhe çmimet e ngritura pritet të qëndrojnë për ca kohë.

Sipas të dhënave nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, çmimet globale të vajit të ullirit kanë arritur në 5,989.8 dollarë për ton metrikë, duke shënuar një nivel më të lartë në 26 vjet. Dhe çmimet e larta mund të qëndrojnë “për ca kohë”, thanë analistët.

Moti i keq në Spanjë, veçanërisht periudha e zgjatur e thatësisë, është arsyeja kryesore pas rritjes së çmimeve. Si rezultat i kushteve të motit “tepër të dobët”, vjelja e fundit e ullirit nga tetori deri në shkurt prodhoi një rendiment 50% më pak se prodhimi i zakonshëm, duke shtrënguar ofertën globale dhe duke i shtyrë çmimet në rritje.

Pemët e ullirit rriten në klimat e ngrohta dhe të thata, dhe temperatura optimale varion nga 60 në 80 gradë F.

Spanja pati një periudhë moti “shumë të thatë” në mars, duke regjistruar vetëm 36% të reshjeve mesatare mujore, sipas Ministrisë së Tranzicionit Ekologjik të vendit. Vendi përjetoi 36 muaj rresht me reshje nën mesataren. Dhe nëse moti nuk përmirësohet, korrja e ardhshme mund të përballet me një rendiment edhe më të keq.

Presionet e kërkesës po bëjnë më shumë tendosje në zinxhirët e furnizimit tashmë të sfiduar.

Kërkesa për vaj ulliri ka qenë e fortë vitet e fundit, çmimet janë rritur që nga viti 2020, sepse konsumatorët hanin dhe gatuanin në shtëpi më shpesh gjatë dhe pas pandemisë Covid-19. Për më tepër, mungesa e vajit të lulediellit pas pushtimit rus të Ukrainës rriti çmimet.

Ndryshimi i zakoneve të konsumatorëve mund të lehtësojë një pjesë të presionit. Megjithatë, një kërkesë bazë për vaj ulliri si një produkt i shëndetshëm dhe natyral do të mbetet me pothuajse çdo çmim.

2 Komente

 1. E
  Eni

  Artikull amerikan keni perkthyer...cne me Fahrenait?

  1. U
   U. Liri

   C'ne te korret ulliri ne Spanje?! Se ne ne Shqiperi vetem e vjelim. Mos jemi mbrapa botes edhe ne kete drejtim?!

   Lini një Përgjigje

   Blog Tema