Pse Warren Buffett beson se kriptomonedhat “do të ketë një fund shumë të keq”?

30 Mars 2023, 21:50Ekonomia TEMA

Pse Warren Buffett beson se kriptomonedhat  “do të ketë një

Kërkuesit e emocioneve dhe adhuruesit e zellshëm të kriptos kanë kaluar vitet e fundit duke parë rritjen dhe rënien e investimeve alternative herë me ngazëllim dhe ndonjëherë me ankth dhe trishtin. Pasi arriti një kulm të të gjitha kohërave prej rreth 69,000 dollarë për njësi më 10 nëntor 2021, monedha kryesore dixhitale në botë që atëherë ka fshirë afërsisht 60% të vlerës së saj, duke u ulur në rreth 26,800 dollarë tani.

Për të qenë të sigurt, bitcoin është rritur edhe një herë gjatë disa javëve të fundit, me afro 62% deri më tani në 2023. Por çfarë do t’u thoshte investitori më i famshëm në botë atyre që mund të mendojnë të blejnë Bitcoin tani? “Nëse do të zotëronit të gjithë bitcoin në botë dhe do më ofronit për 25 dollarë, unë nuk do ta merrja”, tha Warren Buffett në fillim të këtij viti.

Përveç rekordit zhgënjyes të Bitcoin, këto janë tre arsye të tjera pse Buffett nuk do t’i afrohet kriptove:

Investitori miliarder nuk e pëlqen Bitcoin sepse e konsideron atë një aset joproduktiv. Buffett ka një preferencë të njohur për aksionet e korporatave, vlera e të cilave dhe fluksi i parasë vijnë nga prodhimi i gjërave. Por kriptovalutat nuk kanë vlerë reale, tha Buffett në 2020.

Megjithëse Bitcoin synon të sigurojë vlerë reale si një sistem pagese, ky përdorim është ende mjaft i kufizuar. Siç e sheh Buffett, vlera e Bitcoin vjen nga optimizmi se dikush tjetër do të jetë i gatshëm të paguajë më shumë për të në të ardhmen sesa ju po paguani sot.

Buffett ka bërë pjesën e tij të komenteve jashtëzakonisht prerëse për Bitcoin dhe kriptomonedhën gjatë viteve: “Unë nuk kam asnjë Bitcoin. Unë nuk zotëroj asnjë kriptomonedhë, nuk do ta bëj kurrë”, tha ai në vitin 2020. Si një aktiv i tregtueshëm, Bitcoin lulëzoi. Por a i plotëson ai tre kriteret e parasë? Sipas përkufizimit më të zakonshëm, paraja supozohet të jetë një mjet këmbimi, një depo vlere dhe një njësi llogarie. Por Buffett e quan atë një “mirazh”.

Ai shton se është një mënyrë shumë efektive për të transmetuar para në mënyrë anonime. Por: “çeku është gjithashtu një mënyrë për të transmetuar para”, tha ai. “A vlejnë çeqet shumë para vetëm sepse mund të transmetojnë para?”

Buffett u bë një nga investitorët më të suksesshëm në histori duke iu përmbajtur aksioneve që ai kupton. “Kam mjaft probleme me gjërat për të cilat mendoj se di diçka. Pse në botë duhet të marr një pozicion për diçka për të cilën nuk di asgjë?” Por njerëzve u pëlqen të luajnë bixhoz, tha ai pas një takimi vjetor të Berkshire Hathaway 2018, i cili është një tjetër problem me asetet joproduktive.

Si i zgjedh Buffett aksionet fituese? Investitori miliarder ndjek strategjinë e investimit të vlerës, e cila fokusohet në blerjen e aksioneve të nënvlerësuara të kompanive të forta dhe mbajtjen e tyre për një kohë të gjatë. E thjeshtë, apo jo?

Berkshire Hathaway kërkon kompani me një marzh të mirë fitimi dhe ato që prodhojnë produkte unike që nuk mund të zëvendësohen lehtësisht. Siç tha dikur Warren Buffett në një letër drejtuar aksionerëve të tij, “Është shumë më mirë të blesh një kompani të mrekullueshme me një çmim të drejtë sesa një kompani të drejtë me një çmim të mrekullueshëm”.

Por neveria e Buffett për aksionet e kriptove nuk do të thotë domosdoshmërish që ju nuk duhet të blini Bitcoin. Madje miliarderi ka dalë në sektorë kundër të cilëve ka folur më parë. Ai shmangu në mënyrë famëkeqe aksionet e teknologjisë, madje edhe në kulmin e flluskës dot-com, dhe tani zotërimi më i madh i kompanisë së tij është Apple.

Me inflacionin ende në një nivel të pjerrët 6.4%, shumë investitorë këto ditë synojnë të luftojnë inflacionin jashtë tregut të paqëndrueshëm të aksioneve. Por nëse kujdesi i Buffett ju ka lënë jashtë kriptos, megjithatë ju jeni ende të prirur të zhyteni në investime jashtë aksioneve tradicionale, ju keni opsione.

Historikisht, investimet alternative kanë qenë kompetenca e investitorëve institucionalë dhe individëve me vlerë shumë të lartë neto. Por platformat e reja po çmitizojnë tregjet e veçanta dhe po e bëjnë më të lehtë dhe më të lirë blerjen, veçanërisht për investitorët e paakredituar.

Këto platforma u japin investitorëve me pakicë akses në një sërë investimesh të tregut privat që zakonisht kanë një korrelacion të ulët me tregun e aksioneve, me disa që kërkojnë një investim minimal prej vetëm 500 dollarë. Këto përfshijnë financimin e automjeteve luksoze, pasuritë e paluajtshme komerciale, artet e bukura dhe madje edhe financat ligjore.

1 Komente

  1. R
    Roland

    Shume mire ben Buffett. Hic mos bli derisa nuk i kupton. Gjithsesi meqe nuk i kupton ti kjo nuk do te thote se ato nuk kane kuptim.

    Lini një Përgjigje