Thesari i Vrapit, më i vlefshmi i gjetur ndonjëherë në Shqipëri

26 Janar 2024, 18:02Ekonomia TEMA
Thesari i Vrapit, më i vlefshmi i gjetur ndonjëherë në

Thesari i Vrapit është ndoshta më i vlefshmi i gjetur ndonjëherë në Shqipëri.

U zbulua në vitin 1901 në fshatin Vrap të Tiranës, nga vëllezërit Murat e Ali Biceri dhe vëllezërit Met e Mustafa Mema në arën e këtij të fundit.

Mendohet se thesari i përket shekullit të VI dhe se ka qenë pronë e avarëve, të njohur si bullgaro-sllavët, që pushtuan provincat romake, pas rënies së Perandorisë Romake dhe lindjes së Perandorisë Bizantine.

Thesari përbëhet nga 41 objekte, 35 prej ari dhe 6 prej argjendi të tilla si kupa, kapakë, pafta rripi katërkëndëshe me grifë, gjuhëza rripash.

Pesha totale e tyre është 6.9 kg: 5,5 kg objekte ari dhe 1.4 kg. argjendi. Pjesa më e madhe e sendeve të gjetura gjenden në Muzeun Metropolitan të Artit në Nju Jork, të lëna me testament nga Xhon Pierpont Morgan.

Bankieri i njohur e kishte blerë thesarin në vitet 1902-1907 me ndërmjetësinë e konsullit austriak në Durrës, Remi von Kuatkovski.

Nga thesari vetëm një kupë ari shkoi në Muzeun Arkeologjik të Stambollit dhe një tas ari në Galerinë e Arteve Walters në Baltimore.

Thesari është studiuar nga arkeologu gjerman Joachim Werner, i cili erdhi në Shqipëri, vizitoi fshatin Vrap më 7 korrik 1982, dhe në 1989 botoi në Vjenë librin “Thesari i Vrapit në Shqipëri”. (Adi Darsi)

39 Komente

 1. F
  Fatosi

  Po per thesarin e Kerrabes do te shkruhet ndonjehere?!

  1. M
   Mal Cori

   Ëh, thesari i Kërrabës duhet kërrabë për ta gjetur...... . Kur të gjëndet do të shkruhet - I përket Ilir-ëve.

   1. F
    Fatja

    Banda e kusareve partiake ja dhuroi JORGO ZORRES............

   2. Z
    Zaza

    Mire qe nuk mori vesh likja se gati ishte ta vidhte ne nju jork ka njerez

    1. L
     Lekondi

     SHQIPERIA NUK DI TI VLERESOJE THESARET. AJO DI TE VLERESOJE PLEHRAT. KEJO ESHTE ARRESYEJA QE THESARET DALIN NGA SHQIPERIA, KURSE PLEHRAT JANE TE MIRSEARDHUR NE SHQIPERI.

     1. p
      popull

      Plackitja e Shqiperise vazhdon.

      1. S
       Sara

       Avaret nuk kane qene/jane bullgaro sllave o darsi palla, po pjese e popujve turq, qe sollen me vete kurvat sllave qe i kishin konkubina... e sklever, pastaj kaloresit u vrane ne lufte dhe kurvat u shtuan si popullsi (se doemos ai zanat ate produkt ka) sot ne nje shtet i gjen ne Dagestan

       1. l
        likja

        ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

        1. l
         likja

         ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

         1. l
          likja

          ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

          1. l
           likja

           ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

           1. l
            likja

            ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

            1. l
             likja

             ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

             1. l
              likja

              ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

              1. l
               likja

               ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

               1. l
                likja

                ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

                1. l
                 likja

                 ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

                 1. l
                  likja

                  ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

                  1. l
                   likja

                   ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

                   1. l
                    likja

                    ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

                    1. l
                     likja

                     ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

                     1. l
                      likja

                      ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

                      1. l
                       likja

                       ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

                       1. l
                        likja

                        ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

                        1. l
                         likja

                         ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

                         1. l
                          likja

                          ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

                          1. l
                           likja

                           ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

                           1. l
                            likja

                            ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

                            1. l
                             likja

                             ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

                             1. l
                              likja

                              ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

                              1. l
                               likja

                               ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

                               1. l
                                likja

                                ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

                                1. l
                                 likja

                                 ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

                                 1. l
                                  likja

                                  ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

                                  1. l
                                   likja

                                   ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

                                   1. l
                                    likja

                                    ca rrujta rrujta po koka si hurdh me esh bo, si 100 vjec jom bo, s tu i pas as 60.

                                    1. T
                                     Trapajane hesapi

                                     Per thesarin e Kerrabes eshte shkruar ne shtyp,Jane bere Edhe emissione televizive.Por nuk jepen autorete e vertete te zbulimit te ketij thesari.Merita iu jepet nja dy fshatareve qe gjeten Camonedha ari te rena nga arkat ku ishte ne ruajtjen .Sipas studimeve te kryera,zbulimi Ka qene rrasetesorra dhe autore Jane albanoliget e shqyer Iliri Likefloririt Meta nga Cajepani dhe Sali Karaxhic nga Dolivici.Komisioni shkencor ASPAK akoma nuk e Ka studiuar kete histori te lavdishme.

                                     1. L
                                      Liu

                                      O Like, akoma nuk u dhje..e , epo sa here shtrengohesh shtyp enter. Merr ndonje ilac o derebardhe te dalesh jashte e te shpetojme dhe ne kendej.

                                      1. E
                                       Edi rama

                                       Hahahaha

                                      Lini një Përgjigje