Ndryshimet për afatin e patentës – Kohëzgjatja 15 vjet u ka kursyer qytetarëve 500 mln lekë

24 Janar 2024, 20:50Ekonomia TEMA
Ndryshimet për afatin e patentës – Kohëzgjatja 15 vjet u ka

Vendimi i vitit që shkoi për zgjatjen e afatit të lejes së drejtimit në 15 vjet është pasuar me përfitime për qytetarët, që përllogariten në 500 mln lekë.

Shifrat u bëne me dije nga Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku gjatë inspektimit të Poligonit të Testimit Praktik për lejet e drejtimit.

Paralelisht, investimi i Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor për ngritjen e Poligonit të Testimit Praktit mundëson 124 testime në ditë.

Ndërkaq, në daljen e parë me drejtuesin e ri të DPSHTRR, Ilir Mëngra Balluku kërkoi avancimin e mëtejshëm të qasjes innovative në shërbimet që oforhen nga ky dikaster.

2 Komente

 1. S
  Sionisti

  Pse ja fusni kot. Per nje qytetar vetem pse kurohet per hipertension, duhet te beje patenten cdo dy vjet me 8500 lek shpenzime plus koha per vizita e dokumenta. A ka llogjik bejvizite veshesh e sysh e ctr.e ctr. meru leket fukarenjve……

  1. J
   Jaup Zenuni

   Jam diabetik me diabetin e tipit B. Ne cdo dy vjet duhet te perseris lejen e drejtimit te automjetit kur kam mbi 15 vjet pa i shkaktuar asnje gervishtje dikujt dhe per mbi 10 vjet nuk kam marre asnje gjobe. Pse duhet te penalizohem per te shpenzuar 8500 leke per rinovimin e lejes se drejtimit. Mendoj se ata qe kane kete background si une duhet te perjashtohen nga kjo klauzole. Pra, duhet pare historiku i drejtuesit te mjetit pavaresisht faktit nese eshte diabetik apo jo.

   Lini një Përgjigje