Publikohet lista e 28 aplikacioneve që duhen fshirë nga celulari: ‘Mund t’ju rrezikojnë’

29 Mars 2024, 13:02Hi-Tech TEMA

Publikohet lista e 28 aplikacioneve që duhen fshirë nga celulari:

Hulumtuesit e Human’s Satori Threat Intelligence kanë zbuluar se disa aplikacione falas janë të rrezikshme, sepse supozohen të jenë përgjegjëse për përhapjen e malware.

Malware është softuer që instalohet në një kompjuter ose celular pa pëlqimin e përdoruesit, i cili bën veprime keqdashëse si vjedhja e fjalëkalimeve ose parave.

Aplikacionet kanë qenë në Play Store për më shumë se 9 muaj. Konkretisht, 9 muajt e fundit të vitit 2023. Këto janë aplikacione falas VPN.

Llogaritë bankare nuk rrezikohen nga këto aplikacione, por pajisja e infektuar mund të nisë sulme të ndryshme kibernetike: sulmet në faqe dhe organizata.

Lista përfshin këto programe:

6 Komente

 1. T
  Tironsi ZZ-NYC

  GazeCari, listën nesër ose pasnesër.

  1. M
   Muco

   O gazekar ku eshte lista?

     1. t
      tetovari2

      Lista botohet nesër,e shkruar në gjeth lakre!

      1. K
       Karlua I Agimes

       Ymeri u prish ne taketuke dhe ska fuqi per te hedhur listen. E rena me dore eshte shndruar ne institucion tek qarkorja Tëma - organ I lebërve pa din dhe imam. Nese nuk masturbon 5 here ne dite sje merobazetar; shko tek Neri dhe Mingjozi qe kendojne me korin e grave.

       Lini një Përgjigje